Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|
aktualizacja

PIT dotarł do urzędu skarbowego? Sprawdź, kiedy otrzymasz zwrot podatku

10
Podziel się:

Coroczne rozliczanie się z urzędem skarbowym jest obowiązkiem każdego podatnika. Po prawidłowym złożeniu deklaracji PIT niektórzy z nich mogą liczyć na zwrot podatku. Jedni poczekają 3 miesiące, inni 45 lub 30 dni. Czas upływa od momentu złożenia zeznania. A co, jeśli do rozliczenia wkradł się błąd? Możesz złożyć korektę i wystąpić o wypłacenie ewentualnej nadpłaty. Przypominamy, jak to zrobić.

PIT dotarł do urzędu skarbowego? Sprawdź, kiedy otrzymasz zwrot podatku
(Fotolia)

Jaki jest czas oczekiwania na zwrot podatku?

Zgodnie z przepisami, urzędnikom przysługują trzy miesiące na rozliczenie każdego podatnika i dokonanie zwrotu nadpłaconego podatku. W przypadku deklaracji PIT składanych elektronicznie termin zwrotu należności jest krótszy i wynosi 45 dni. Co ważne, są one realizowane według kolejności spływania deklaracji. Im szybciej PIT dotarł do skarbówki, tym wcześniej można się spodziewać przelewu.

Na przyspieszone otrzymanie nadpłaty mogą liczyć także rodziny wielodzietne, ubiegające się o zwrot podatku przez internet. Pieniądze mogą otrzymać już po trzydziestu dniach od daty wysyłki. Ministerstwo Finansów monitoruje w tym celu e-Deklaracje. Krótszy czas oczekiwania przysługuje płatnikom, którzy wykazali ulgę prorodzinną z tytułu wychowania minimum trójki dzieci. Z preferencji skorzystają też osoby z Kartą Dużej Rodziny. Wystarczy, że odnotują ten fakt na druku PIT.

Inne terminy będą natomiast obowiązywały w przypadku zwrotu podatku VAT.

Za wysoki podatek? Można odzyskać nadpłatę

Co w sytuacji, gdy podatnik zapłacił za duży podatek? Zdarzy się tak np., gdy sam zawyżył przychody lub wpłacona kwota została mylnie opodatkowana. Jeśli zorientował się już po złożeniu zeznania, może zgłosić się do skarbówki i złożyć wniosek o uzyskanie nadpłaconych środków.

O przelew nadpłaconych pieniędzy może wystąpić zarówno podatnik, jak i płatnik czy inkasent. Złożenie wniosku nic nie kosztuje, a pismo trzeba przygotować samodzielnie. Nie istnieje odgórnie ustalony wzór urzędowego formularza.

Na druku muszą jednak znaleźć się następujące informacje:

  • dane wnioskodawcy: imię i nazwisko/nazwa firmy płatnika, adres zamieszkania/siedziby firmy oraz numer PESEL/NIP;
  • nazwa organy, do którego kierujemy wniosek (naczelnik właściwego urzędu skarbowego);
  • rodzaj podatku oraz wskazanie okresu, w którym wystąpiła nadpłata;
  • kwota nadpłaty;
  • opis stanu faktycznego uzasadniającego złożony druk.

Potrzebna korekta PIT

O czym jeszcze należy pamiętać? W przypadku zawyżonego podatku we właściwej deklaracji, wraz z wnioskiem o zwrot podatku trzeba dostarczyć także korektę. Dokument musi odnosić się do podanego okresu i wysokości podatku. Prawo do skorygowania zeznania wygasa po upływie terminu zobowiązania podatkowego, czyli po pięciu latach od końca roku kalendarzowego, kiedy zostało dostarczone. Jeśli oba dokumenty nie budzą żadnych wątpliwości, fiskus staje się zobowiązany do wypłacenia należności.

Jak przygotować korektę zeznania podatkowego?Poprawki na źle wypełnioną deklarację nanosi się za pośrednictwem tego samego wzoru formularza. Można to zrobić na druku papierowym lub poprzez rozliczenie online. W odróżnieniu od składania PIT-u po raz pierwszy, w części A zamiast rubryki "złożenie zeznania" należy wybrać opcję "korekta zeznania".

W przypadku zeznania korygującego PIT termin na przekazanie nadpłaty to 2 miesiące. Nie może on jednak nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnego zeznania podatkowego.

Kiedy przysługuje zwrot podatku PIT?

Pieniędzy ze skarbówki mogą spodziewać się podatnicy, którzy w ciągu roku samodzielnie opłacali zaliczki na PIT, a wpłacone kwoty przewyższyły zobowiązanie wobec fiskusa. Taka sama sytuacja dotyczy osób rozliczanych przez płatników, np. przez pracodawcę czy ZUS. Zwrot podatku otrzymają też pracownicy z rocznymi zarobkami niższymi niż kwota wolna od podatku (30 000 zł).

Środki wpłyną też na konto osób, które same przyczyniły się do otrzymania zwrotu od skarbówki. Chodzi o podatników rozliczających się wspólnie z małżonkiem lub wykazujących podwyższone koszty uzyskania przychodu. Co ważne, prawo do odliczeń od dochodu i ulg podatkowych również pozwala sporo zyskać. W zależności od indywidualnej sytuacji płatnika może on skorzystać z następującej ulgi:

  • zdrowotnej - przysługuje na leki, leczenie, rehabilitacje. Do jej uzyskania konieczne jest przedstawienie dokumentacji medycznej choroby.
  • prorodzinnej - wspomniana tzw. ulga na dzieci, jej dokładna wartość zależy od ilości posiadania dzieci.
  • dla honorowych krwiodawców.
  • abolicyjnej - dla osób, które uzyskały przychód za granicą. Służy uniknięciu podwójnego opodatkowania. termomodernizacyjnej.

Sposoby zwrotu podatku

Fiskus przekazuje zwrot nadpłaty w gotówce lub przelewem bezpośrednio na rachunek bankowy podany w deklaracji podatkowej PIT-3 oraz na rachunek osób zobowiązanych do prowadzenia rachunku bankowego. Drugi sposób sprzyja szybszej realizacji transakcji, ale nie jest formą stosowaną domyślnie. Chcesz otrzymać pieniądze na konto? Musisz złożyć w urzędzie skarbowym specjalny druk ZAP-3, CEiDG-1 lub NIP-7 składany w PIT-37. Formularz można dostarczyć w dowolnym momencie.

Warto pamiętać, że do gotówki przekazywanej przekazem pocztowym doliczana jest opłata manipulacyjna. Wynosi ona 1% kwoty przekazu plus 5,20 zł.

Komu nie przysługuje zwrot podatku?

Osoby, które posiadają zaległości podatkowe, nie dostaną zwrotu nawet jeśli spełniły wszystkie wymogi. Napłata wyliczona w rozliczeniu rocznym, zostanie przekazana na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami. Taka sama sytuacja odnosi się do dłużników, wobec których prowadzona jest egzekucja komornicza.

Na zwrot podatku nie ma co liczyć również kierowca, który ma do zapłacenia mandat. Nadwyżka zostanie mu odliczona na poczet nieopłaconego mandatu. Oczywiście fiskus ma obowiązek poinformować o zajęciu wierzytelności listownie.

Urząd skarbowy nie zwrócił podatku w terminie

Fiskus, podobnie jak podatnik z zobowiązaniem, musi przestrzegać terminów. Jeśli w ciągu trzech miesięcy nie przeleje pieniędzy na konto osobie oczekującej na zwrot, wypłaci środki wraz z odsetkami. Oprocentowanie w tym przypadku jest równe wysokości stopy obowiązującej dla zaległości podatkowych i wynosi 8 proc. w skali roku.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Ewa
6 lat temu
10. 08 2017 nadal nie mam zwrotu. Urzad nie wyslal do mnie zadnego pisma ze sa jakies bledy w zeznaniu. Zero odzewu.
Czworka
6 lat temu
Ja czekam od marca nadal nic.rodzina wielodzietna
ania
6 lat temu
"Zgodnie z przepisami, urzędnikom przysługują trzy miesiące na rozliczenie każdego podatnika" - to po jakiego groma każdy podatnik musi składać pit skoro potem to jest i tak jeszcze raz wyliczane przez urzędnika? chyba tylko po to aby za potencjalne błędy dowalić sowitą karę.
daga
6 lat temu
2 dni w Dzierżoniowie
POkrzywdzony
6 lat temu
Legionowo/ przez internet/ zwrot PO 5 tygodniach!!!