Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PIT dotarł do urzędu skarbowego? Sprawdź, kiedy otrzymasz zwrot podatku

PIT dotarł do urzędu skarbowego? Sprawdź, kiedy otrzymasz zwrot podatku

Fot. Fotolia

Okres wzmożonego składania deklaracji PIT już za nami. Niektórzy podatnicy mogą liczyć na zwrot podatku. Jedni poczekają trzy miesiące, inni - trzydzieści dni. Czas upływa od momentu złożenia zeznania. Do rozliczenia wkradł się błąd? Możesz złożyć korektę i wystąpić o wypłacenie ewentualnej nadpłaty. Przypominamy, jak to zrobić.

Fiskus przekazuje zwrot podatku w gotówce lub przelewem bezpośrednio na rachunek bankowy. Drugi sposób sprzyja szybszej realizacji transakcji, ale nie jest formą stosowaną domyślnie. Chcesz otrzymać pieniądze na konto? Musisz złożyć w urzędzie skarbowym specjalny druk ZAP-3. Formularz można dostarczyć w dowolnym momencie. Służy do aktualizacji danych osobowych (w tym numeru konta).

Zwrot podatku. Urząd skarbowy ma najwyżej trzy miesiące

Zgodnie z przepisami, urzędnikom przysługują trzy miesiące na rozliczenie każdego podatnika. Taki sam okres czasu dotyczy zwrotów podatku. Co ważne, są one realizowane według kolejności spływania deklaracji. Im szybciej PIT dotarł do skarbówki, tym wcześniej można się spodziewać przelewu nadpłaty. Sprzyjają temu rozliczenia online, które usprawniają pracę przy złożonych zeznaniach.

Na przyspieszony zwrot podatku mogą natomiast liczyć rodziny wielodzietne, rozliczające się przez internet. Pieniądze mogą otrzymać już po trzydziestu dniach od daty wysyłki. Ministerstwo Finansów monitoruje w tym celu e-deklaracje. Krótszy czas oczekiwania przysługuje podatnikom, którzy wykazali ulgę prorodzinną z tytułu wychowania minimum trójki dzieci. Z preferencji skorzystają też osoby z Kartą Dużej Rodziny. Wystarczy, że odnotują ten fakt na druku PIT.

Urząd skarbowy, podobnie jak podatnik z zobowiązaniem, musi przestrzegać terminu wypłacenia nadpłaty. Jeśli w ciągu trzech miesięcy nie przeleje pieniędzy na konto osobie oczekującej na zwrot, wypłaci środki wraz z odsetkami. Oprocentowanie w tym przypadku jest równe wysokości stopy obowiązującej dla zaległości podatkowych. Wynosi 8 proc. w skali roku.

Za wysoki podatek? Można odzyskać nadpłatę

Co w sytuacji, gdy podatnik zapłacił za duży podatek? Zdarzy się tak np., gdy sam zawyżył przychody lub wpłacona kwota została mylnie opodatkowana. Jeśli zorientował się już po złożeniu zeznania, może zgłosić się do urzędu skarbowego po zwrot środków. Jak to zrobi? Złoży wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

O przelew nadpłaconych pieniędzy może wystąpić zarówno podatnik, jak i płatnik czy inkasent. Złożenie wniosku nic nie kosztuje, a pismo trzeba przygotować samodzielnie. Nie istnieje odgórnie ustalony wzór urzędowego formularza.

Na druku muszą znaleźć się następujące informacje:

  • dane wnioskodawcy: imię i nazwisko/nazwa firmy podatnika (płatnika), adres zamieszkania/siedziby firmy oraz numer PESEL/NIP;
  • nazwa organy, do którego kierujemy wniosek (naczelnik właściwego urzędu skarbowego);
  • rodzaj podatku oraz wskazanie okresu, w którym wystąpiła nadpłata;
  • kwota nadpłaty;
  • opis stanu faktycznego uzasadniającego złożony druk;

Potrzebna korekta PIT

O czym jeszcze należy pamiętać? W przypadku zawyżonego podatku we właściwej deklaracji, wraz z wnioskiem o nadpłatę trzeba złożyć także korektę. Dokument musi odnosić się do podanego okresu i wysokości podatku. Prawo do skorygowania zeznania wygasa po upływie terminu zobowiązania podatkowego, czyli po pięciu latach od końca roku kalendarzowego, kiedy zostało złożone. Jeśli oba dokumenty nie budzą żadnych wątpliwości, urząd skarbowy staje się zobowiązany do wypłacenia należności.

Jak przygotować korektę zeznania podatkowego? Poprawki na źle wypełnioną deklarację nanosi się za pośrednictwem tego samego wzoru formularza. Można to zrobić na druku papierowym lub poprzez rozliczenie online. W odróżnieniu od składania PIT-a po raz pierwszy, w części A zamiast rubryki "złożenie zeznania" należy wybrać opcję "korekta zeznania".

Kiedy przysługuje zwrot podatku?

Pieniędzy z urzędu skarbowego mogą też spodziewać się podatnicy, którzy w ciągu roku samodzielnie opłacali zaliczki na PIT, a wpłacone kwoty przewyższyły zobowiązanie wobec fiskusa. Taka sama sytuacja dotyczy osób rozliczanych przez płatników, np. przez pracodawcę czy ZUS. Zwrot podatku otrzymają też pracownicy z rocznymi zarobkami niższymi niż kwota wolna od podatku (3091 zł).

Środki wpłyną też na konto osób, które same przyczyniły się do otrzymania zwrotu od skarbówki. Chodzi o podatników rozliczających się wspólnie z małżonkiem lub wykazujących podwyższone koszty uzyskania przychodu. Co ważne, prawo do odliczeń od dochodu i ulg podatkowych również pozwala sporo zyskać. Niektóre preferencje zmniejszyły podstawę opodatkowania, inne stanowiły odpis bezpośrednio od podatku.

Czytaj także
Polecane galerie
Ewa
2017-08-10 10:49
10. 08 2017 nadal nie mam zwrotu. Urzad nie wyslal do mnie zadnego pisma ze sa jakies bledy w zeznaniu. Zero odzewu.
Czworka
2017-05-17 14:19
Ja czekam od marca nadal nic.rodzina wielodzietna
ania
2017-05-08 07:10
"Zgodnie z przepisami, urzędnikom przysługują trzy miesiące na rozliczenie każdego podatnika" - to po jakiego groma każdy podatnik musi składać pit skoro potem to jest i tak jeszcze raz wyliczane przez urzędnika? chyba tylko po to aby za potencjalne błędy dowalić sowitą karę.
Pokaż wszystkie komentarze (10)