Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Prace nad projektem nowej matrycy VAT zostały wstrzymane. Niższe stawki m.in. na e-booki odłożono w czasie

3
Podziel się:

We wtorek Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że prace nad projektem dotyczącym stawek VAT nie są kontynuowane. Zakładał on m.in. niższe stawki na e-booki oraz e-prasę, pozostałe zmiany planowano na styczeń 2020 roku.

Prace nad projektem nowych stawek VAT zostały wstrzymane
Prace nad projektem nowych stawek VAT zostały wstrzymane (iStock.com)

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów, które jest autorem projektu, pytane o plany dotyczące zmian, m.in. datę wejścia w życie i aktualną propozycję stawek VAT na soki, napoje i nektary - odsyła do Sejmu.

- Projekt ustawy wprowadzającej nową matrycę VAT jest w trakcie prac sejmowych. Kwestia kontynuacji obrad w tym zakresie nie należy do kompetencji Ministerstwa Finansów - poinformowano.

Kancelaria Sejmu odpowiada jednak, że prace nad tym projektem nie są kontynuowane. - Prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy - druk nr 3255 - nie są kontynuowane. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o jego dalszym rozpatrywaniu, powrót do projektu rozpocznie się od przegłosowania wniosku o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu - wyjaśniono, podaje PAP.

Zobacz także: Zobacz: Batalia o nowe stawki VAT. "Najpopularniejsze soki podrożałyby"

Największe kontrowersje wywołała m.in. propozycja, że soki, nektary owocowe i warzywne miałyby być nadal opodatkowane 5 proc. stawką VAT, ale napoje, w których zwykle większość stanowi woda - 23 proc. VAT-em.

Stawka na napoje była głównym punktem krytyki opozycji (obecnie 23 proc. VAT podlegają napoje, które mają do 20 proc. wkładu owocowego). Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyli posłowie Kukiz'15, PSL-UED i Nowoczesnej. Argumentowano, że zmiana zaszkodzi polskim rolnikom, sadownikom i przetwórcom.

Głosowanie w tej sprawie zdjęto jednak z porządku obrad Sejmu w połowie marca.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ocenił w rozmowie z PAP (już po wstrzymaniu prac nad zmianami), że ujednolicenie stawek VAT w tych samych grupach produktów jest potrzebne. - Kwestią dyskusyjną jest to, czy wszystkie produkty, których dotyczyłoby niższe opodatkowanie, na to zasługują - np. chipsy czy owoce cytrusowe importowane do Polski. Przyznał jednak, że z drugiej strony nie podatek powinien decydować o tym, jaki owoc konsument chce kupić - zaznaczył Ardanowski.

- Moja propozycja szła w takim kierunku - jeżeli w napojach jest bardzo wysoki udział owoców, jest to np. 100-proc. sok czy trochę rozcieńczony nektar - to tu VAT powinien być niski, żeby ludzie chętniej kupowali wartościowe produkty. Jednak jeżeli jest to kolorowa, osłodzona woda udająca napój, o której mówi się, że to jest sok, to niech będzie obłożona maksymalnym VAT-em, by zniechęcić do jej zakupu - powiedział minister rolnictwa.

Za 5-proc. podatkiem na napoje jest Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, która uważa, że "najważniejszym negatywnym skutkiem podwyżki VAT na napoje zawierające 20 proc. i więcej soku lub przecieru owocowego i warzywnego będzie zmniejszenie zapotrzebowania branży na polskie owoce i warzywa - nawet o 150 tys. ton rocznie - podaje PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
asdasd
5 lata temu
obstawiam ze USa zakazalo wprowadzenia wysokiego podatku na kokakole.
a=23%
5 lata temu
Gdzie jeszcze jest tak drogi vat jak u nas? Prawie wszystko na 23% , sprawdz na paragonie stawka A.Kiedy się te podatki zmniejszą bo jak narazie najdrożej w swiece z zusem , belką , pitem, pcc...
Ciastek
5 lata temu
A co z ciastkami, dzisiaj te same są na 8 i na 23%