Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rekordowe zwroty podatku. Artur Soboń: blisko 30 mld zł więcej w kieszeniach Polaków

96
Podziel się:

W tym roku Polacy dostali rekordowe zwroty podatku. – Wyszło przeciętnie około 2,5 tys. złotych na podatnika – zdradził Artur Soboń. Zwroty te są efektem zawirowań związanych z Polskim Ładem. Przez pierwsze pół roku Polacy płacili wyższy PIT, zanim rząd zdecydował się go obniżyć, by łatać reformę.

Rekordowe zwroty podatku. Artur Soboń: blisko 30 mld zł więcej w kieszeniach Polaków
Zwrot podatku PIT. Artur Soboń: wyszło przeciętnie około 2,5 tys. złotych na podatnika (GETTY, NurPhoto)

Wiceminister finansów był gościem "Sygnałów Dnia" w "Jedynce". Jak przekazał, wszystkie zmiany podatkowe dokonane przez władzę w 2022 r. doprowadziły do tego, że w kieszeniach Polaków zostało blisko 30 mld zł więcej, przynajmniej jeśli chodzi o podatek PIT.

Zwroty, które wynikają z tej korekty, którą przeprowadziliśmy w postaci obniżki podatków w połowie roku, która w części została skonsumowana w zaliczkach, w części w zeznaniu rocznym, to jest ok. 2,5 tysiąca złotych na podatnika zwrotu przeciętnie za rok 2022 – stwierdził Artur Soboń.

Skąd wynikają te zwroty podatku?

W money.pl informowaliśmy, że w marcu doszło do bezprecedensowej sytuacji w historii III Rzeczpospolitej. Otóż po raz pierwszy państwo z tytułu PIT więcej pieniędzy zwróciło Polakom, niż od nich pozyskało. Jest to jednak wyłącznie jednorazowa sytuacja związana z zawirowaniami, jakie spowodował Polski Ład.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomista pokazuje, co się stało z ceną oleju. "Z 5 zł podrożał do 15 zł w dwa lata"

Po chaosie związanym ze wprowadzeniem Polskiego Ładu rząd zdecydował się wprowadzić łatkę 2.0 do reformy podatkowej, którą nazwał "Niskimi Podatkami". Z punktu widzenia podatników najważniejszą zmianą było obniżenie stawki podatku dochodowego z dotychczasowych 17 proc. na 12 proc.

12-procentowy podatek dochodowy płacą osoby, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. Ten z kolei poprzez Polski Ład 1.0 został podniesiony do wysokości 120 tys. zł rocznie. Firma Grant Thornton wyliczyła, że najwięcej zyskały osoby, których roczne dochody zbliżają się do granicy 120 tys. zł rocznie, bo wtedy ich cała pensja jest opodatkowana stawką o 5 pp. niższą.

Co istotne, rządzący zdecydowali, że obniżka ma obowiązywać wstecz, czyli od 1 stycznia 2022 r. Dlatego też do Polaków trafiają wysokie zwroty nadpłaconego podatku, gdyż przez pierwsze półrocze 2022 r. oddawaliśmy fiskusowi 17 proc. naszych dochodów, mimo że należny podatek wynosił 12 proc.

Co z klinem podatkowym?

Artur Soboń przywołał też dane OECD i wskazał, że klin podatkowy w Polsce dla rodzin znacząco spadł od 2015 r. w porównaniu do singli. Stwierdził, że to efekt m.in. wyższej kwoty wolnej od podatków i transferów socjalnych, takich jak 500 Plus.

I jeśli spojrzymy na spadek tego klina podatkowego właśnie, czyli tych obciążeń, które płacimy, to w roku 2015 one niewiele się różniły (...) – pomiędzy singlem a rodziną była różnica 1-2 pp. Dzisiaj to jest spadek z 33 pp., czyli z takiego obciążenia dla rodziny do 11 pp., czyli o 22 pp. – wymienił Artur Soboń.

W money.pl jednak pisaliśmy, że rządzący wykorzystali dane OECD w twórczy sposób. Na wykresie, na który się powołują, nie widać, że niższy klin podatkowy niż Polska ma 13 państw należących do tej organizacji – tj. m.in. Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Nowa Zelandia czy Szwajcaria. W Kolumbii klin podatkowy wynosi przykładowo 0 proc.

Afera o kampanię billboardową

W ostatnich dniach na polskich ulicach zaroiło się od billboardów z hasłem: "Dzięki rządowej obniżce PIT miliony Polaków otrzymało zwrot podatku. Zwroty, które cieszą". Kilka dni temu zwrócił na nią uwagę wiceprzewodniczący PO Cezary Tomczyk. Jak ocenił, kampania o zwrotach podatku po obniżce PIT to oszustwo i zapowiedział złożenie wniosku do prokuratury

To oszustwo! Zabrać ludziom 100 zł. Oddać 60 zł, a za resztę zrobić kampanię propagandową. W tej sprawie kieruję zawiadomienie do prokuratury. Oszustwo i nadużycie uprawnień. Rząd ma swoje zadania. Propaganda nim nie jest – stwierdził Cezary Tomczyk.

W "Jedynce" Artur Soboń odbił piłeczkę i przypomniał kampanię billboardową z hasłem "PiS = drożyzna". Ciekaw jestem, kto sfinansował tę akcję billboardową, polegającą na bezczelnym kłamstwie, które serwowane jest z tych plansz – stwierdził. – Mamy dziś inflację najwyższą na świecie i w Europie, która jest wynikiem wojny, którą Putin wypowiedział Ukrainie – dodał wiceminister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(96)
NIE PAMIĘTAM
rok temu
NOWY ŁAD - STARY SKŁAD Jak się komuś zarypie stówę a po roku odda dwie dychy ...to ja mówię idź w PIS... z taką dobrocią ....
dfv
rok temu
Niech mi już więcej nie pomagają. Dzięki polskiemu ładowi w zeszłym i w tym roku będę jakieś 15 tys. zł w plecy. Najlepiej nic nie robić i wyciągać łapę po pieniądze od państwa. Założysz firmę? Za chwilę nowe przepisy, interpretacje, zakazy, nakazy, kontrole. Przedsiębiorcy są traktowani jak dojne krowy. Trzeba się przed tym bronić. Ja nic od rządzących nie chcę. Niech mnie tylko nie okradają ZUSami, podatkami, podwyższaniem pensji minimalnych. Najlepszy obywatel to zadłużony i nieświadomy finansowo. Czytaliście ksiązke pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy"? Jest o tym się jak stać się niezależnym finansowo, zbudować majątek przez rozsądne inwestycje o ograniczonym ryzyku, mieć co miesiąc dochody bez chodzenia do pracy na 8-10 godzin do końca życia. Rządzącym nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, bo nie mogą nas przekupić „plusami”, kolejnymi emeryturami.
Emeryt.
rok temu
Jestem dorabiającym emerytem i dopłacilem. Dziwne.
ed54
rok temu
Jaka wiedza takie rządy i takie wypowiedzi Sobonia.ten jego bełkot aż w uszy razi o sam nierozumie co mówi Tymi swoimi wypowiedziami powinien iść do kabaretu i tam rozśmieszać zero kompetencji taki sam błazen jak chrześniak Morawieckiego Cieszyński spec od respiratorów u Szumowskiego i Morawieckiego
Krótko
rok temu
Kolejny kłamca, najpierw zabrali potem część oddali, złodzieje.
...
Następna strona