Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

PIT dla pracownika. Oto najważniejsze zmiany

12
Podziel się:

W 2023 r. rozliczanie podatków może być bardziej stresujące niż zwykle. Wszystko przez zamieszanie, jakie spowodowały reformy spod znaku Polskiego Ładu. Przypominamy najważniejsze zmiany, jakie przyniosła ustawa i które wpłynęły na wysokość naszego wynagrodzenia.

PIT dla pracownika. Oto najważniejsze zmiany
Polski Ład przyniósł sporo zmian mających wpływ na wysokość naszego wynagrodzenia (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

1 stycznia 2022 r. weszła w życie podatkowa odsłona Polskiego Ładu. Szybko jednak okazało się, że wprowadzone zmiany w ostateczności doprowadziły do obniżenia miesięcznego wynagrodzenia, na co w dużej mierze wpływ miały m.in. zmiany dotyczące rozliczania składki zdrowotnej. Niekorzystnych zmian nie była w stanie natomiast zrekompensować wprowadzona ulga dla klasy średniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Zmiany w podatkach 2022

Rząd musiał ratować sytuację, uchwalając kolejną reformę – Polski Ład 2.0. Jak czytamy w raporcie e-pity "Sposoby na Polski Ład", najważniejsze zmiany, jakie przyniosła ta ustawa, a które miały wpływ na wysokość wynagrodzenia, to m.in.:

  • nowa stawka podatku w wysokości 12 proc. (zamiast obowiązującej do 30 czerwca 2022 roku 17-procentowej stawki podatku);
  • nowa kwota zmniejszająca podatek;
  • likwidacja ulgi dla klasy średniej;
  • likwidacja obowiązku podwójnego sposobu obliczania zaliczek; powrót do rozwiązania, które było stosowane przed 2022 rokiem, a więc możliwość wspólnego rozliczenia się rodzica z dzieckiem. Samotny rodzic wychowujący dziecko będzie mógł skorzystać z podwójnej kwoty wolnej.

Co istotne, w porównaniu do pierwszej reformy niezmienna pozostała wysokość kwoty wolnej od podatku, która w dalszym ciągu wynosi 30 tys. zł. Autorzy raportu zwracają uwagę, że podwyższona kwota wolna ma zastosowanie niezależnie od wysokości osiąganych przez pracownika dochodów i dotyczy wyłącznie dochodów opodatkowanych według skali. Skorzystają z niej podatnicy rozliczający się z urzędem skarbowym na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Z kwoty wolnej do końca 2022 r. nie mogły skorzystać jednak osoby uzyskujące dochody na podstawie umów zlecenia czy umów o dzieło. Takie prawo będą miały od 1 stycznia 2023 r.

Warto też wskazać, że to pracownik będzie mógł zdecydować o podziale 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł) w danym miesiącu aż na trzech płatników (np. w przypadku dwóch płatników każdy z nich będzie mógł pomniejszać zaliczkę o 1/24 kwoty zmniejszającej podatek, czyli 150 zł) – wyjaśniają autorzy raportu.

PIT 2023. Ulga dla klasy średniej

Wskazują też, że wobec zbliżającego się końca 2022 r. wielu pracowników zadaje sobie pytanie, czy dwukrotna w ciągu roku zmiana rozliczeń w zakresie wynagrodzeń nie odbije się niekorzystnie na ich rozliczeniu rocznym.

Przede wszystkim należy pamiętać, że od 1 lipca 2022 r. pracodawcy/płatnicy podatku, wyliczając zaliczkę na podatek, przestali stosować ulgę dla klasy średniej. Podobnie podatnik-pracownik nie rozliczy tej ulgi w rozliczeniu rocznym za 2022 r., gdyż zastąpiła ją stawka w wysokości 12 proc.

A co w sytuacji, gdyby jednak w przypadku konkretnego pracownika likwidacja ulgi była niekorzystna?

Jeśli podatek należny za 2022 r. wynikający z zeznania złożonego przez pracownika będzie wyższy od hipotetycznego podatku należnego za 2022 rok (liczonego według zasad obowiązujących do 30 czerwca 2022 roku), organ podatkowy zwróci kwotę tej różnicy. Naczelnik urzędu skarbowego ma 21 dni od dnia złożenia przez podatnika zeznania na poinformowanie podatnika o kwocie tej różnicy. Na informację tę nie przysługuje zażalenie – wyjaśniają eksperci.

Pieniądze będą podlegały zwrotowi w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania drogą papierową lub w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania drogą elektroniczną.

Zwrot podatku za 2023 r.

Co w przypadku podatnika, który uważa, że zwrot mu się należy (pomimo że nie otrzymał stosownej informacji) lub takiego, który uważa, że zwrot powinien być w większej wysokości?

"Taki podatnik powinien wystąpić z wnioskiem o zwrot kwoty różnicy. Bez korekty zeznania, bo zgodnie z przepisami nie będzie obowiązującego formularza, w którym zostanie uwzględniona ulga dla klasy średniej. Jeżeli wniosek będzie zasadny, organ dokona zwrotu w trybie bezdecyzyjnym. Jeśli organ nie zgodzi się z wnioskiem podatnika, wyda decyzję o odmowie zwrotu, która będzie podlegała zaskarżeniu na ogólnych zasadach, a zatem będzie od niej przysługiwało odwołanie" – tłumaczą autorzy raportu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
gagat
rok temu
Słowa, Słowa, Słowa, ech, może czas zacząć działać, jak kiedyś?!!!
csd
2 lata temu
Ciągłe zmiany, polskie łady.... Wysokie podatki, coraz to nowe pomysły na nie, nowe regulacje (podatek bankowy, płaca minimalna, zakaz handlu w niedziele, podatek handlowy, cyfrowy, od cukru, od mięsa itp.) doprowadzą do upadku niejednej firmy i utraty pracy przez wiele osób oraz wzrost cen. Studenci nie mogą sobie dorobić w weekendy. Zaczną kraść? Ludzie muszą zrozumieć, że wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy wybranych polityków, bo oni nam niewiele pomogą. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
basia
2 lata temu
Reklamy ograniczają moją wolność !!!!
L99R
2 lata temu
Jest mi wstyd. Wstyd za państwo ,które stało się zakładnikiem fobii i obsesji mściwego, starca o toksycznym usposobieniu. Starca, który konfliktując się z UE i sąsiadami zdegradował pozycje naszego kraju do poziomu awanturującego się prostaka z dumą obnoszącego swoją pogardę dla cywilizowanych wartości ,norm, obyczajów i zachowań. Władzę sprawuje zorganizowana grupa przestępcza, ,która doprowadziła kraj do gospodarczego i politycznego upadku.
KKL
2 lata temu
Wracają amerykańskie dowcipy o durnych Polakach, którzy mogli mieć pieniądze , i rozwój, a wybrali autorytaryzm biedę i zacofanie. Zawdzięczamy to własnej głupocie ,głosując na oszalałych jaskiniowców ,którzy mówili o Polsce w ruinie i spełnili obietnice.