Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rewolucja w podatkach. Artur Soboń: to największa od lat nowelizacja

143
Podziel się:

- Procedowany w Ministerstwie Finansów projekt zmian w Ordynacji podatkowej jest największą od lat nowelizacją tej ustawy - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Prostsze sprawy będą mogły być załatwiane na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym

Rewolucja w podatkach. Artur Soboń: to największa od lat nowelizacja
Rząd pracuje nad dużą nowelizacją Ordynacji podatkowej. Szykuje się wiele zmian (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Procedowany projekt zmian służy uproszczeniu procedur podatkowych, zwiększeniu efektywności działania organów podatkowych, poprawie relacji między podatnikami i organami podatkowymi oraz doprecyzowaniu przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości - stwierdził Artur Soboń. Dodał, że prace nad nowelizacją są już zaawansowane.

- Traktujemy ten projekt priorytetowo. Chcielibyśmy, aby nowelizacja dokonała się możliwie szybko – powiedział wiceminister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejski Kongres Sportu i Turystyki 2023: Piotr Apollo, Prezes Zarządu w TAURON Nowe Technologie S.A

Dodał, że ułatwienia, jakie mają zostać wprowadzone nowelizacją Ordynacji, obejmie wszystkich podatników, także przedsiębiorców.

- Prostsze sprawy będą mogły być załatwiane na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym, co pozwoli na uzyskanie decyzji już w 14 dni. Kolejne rozwiązanie umożliwi umorzenie podatku przed terminem jego płatności. Aktualnie podatnik musi czekać z wnioskiem o umorzenie do czasu powstania zaległości podatkowej, co jest uciążliwe - powiedział Soboń.

Dodał, że w ramach nowelizacji Ordynacji pojawi się możliwość zapłaty podatku za podatnika przez osoby spoza jego najbliższej rodziny do kwoty 5 tys. zł. Obecnie istnieje taka możliwość do kwoty 1 tys. zł.

- Stworzy to szersze możliwości dla dokonywania zapłaty podatków bez konieczności angażowania do tej czynności podatnika - stwierdził Artur Soboń. - Proponujemy także istotną zmianę dot. nadpłat. Podatnik nie będzie już musiał składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy wynika ona z korekty deklaracji. Zniesienie wymogu składania wniosku uprości uzyskanie przez podatnika nadpłaty - tłumaczy wiceminister.

Soboń powiedział także, że w nowelizacji Ordynacji podatkowej planowane są zmiany, dotyczące korygowania deklaracji.

- Przewidujemy uproszczenie trybu korygowania deklaracji z urzędu przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających. Zrezygnujemy z konieczności doręczania podatnikowi uwierzytelnionej kopii skorygowanej przez organ podatkowy deklaracji. Zachowany zostanie jedynie obowiązek doręczenia informacji o zmianach wynikających z korekty, zawierającej pouczenie o prawie wniesienia sprzeciwu - stwierdził wiceminister.

Naczelnicy urzędów stracą prawo do kontroli podatkowej

W projektowanej ustawie planowane jest także odebranie naczelnikom urzędów skarbowych prawa do kontroli podatkowej. Projekt przewiduje m.in. zniesienie kompetencji naczelnika urzędu skarbowego do przeprowadzania kontroli podatkowej na rzecz rozszerzenia uprawnień organu podatkowego w ramach czynności sprawdzających.

- Odejście od kontroli podatkowych prowadzanych przez naczelników urzędów skarbowych wiąże się ze wzmocnieniem i usprawnieniem czynności sprawdzających - powiedział wiceminister finansów.

Artur Soboń zadeklarował, że MF na bieżąco analizuje potrzeby dokonywania zmian legislacyjnych. Stwierdził także, że proponowane przez resort rozwiązania legislacyjne będą miały na celu uproszczenie procesów rozliczeń podatkowych po stronie podatników.

- W przyszłości będziemy poszerzać rozwiązania informatyczne o nowe, np. wprowadzenie obowiązkowego krajowego systemu elektronicznych faktur. Umożliwią one automatyzację części procesów rozliczeń podatkowych - powiedział wiceminister Soboń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(143)
julka
2 tyg. temu
Muszę zaaktualizować wiedzę z tego i innych tematów w ADN akademia
jarek
6 miesięcy temu
znaczy będziemy płacić więcej. Jak żyję to obniżania nie pamiętam. (nie jestem z żadnej bandy może dlatego jestem tylko do dojenia)
UE vat 5%
6 miesięcy temu
PiS partia co podniosła VAT na paliwa w 2022!
Synek
6 miesięcy temu
Największą i za razem najlepszą zmianą jaka może przynieść realny efekt jest odejście PiS w polityczny niebyt .Już dość tej sraczki legislacyjnej , wysokich podatków, cen energii, składek, wspierania interesu obcych i ,,legalnego ''podkradania budżetowych pieniędzy.
robol
6 miesięcy temu
Przypominam wszystkim podatnikom ,że Soboń to ten ,który powiedział ,że nawet jak się komuś pogorszy , to się mu polepszy.To polepszenie w moim wypadku wygląda tak ,że było 18% podatku a jest 21 %.. Strach się bać co jeszcze Soboń wymyśli, zeby się polepszyło.
...
Następna strona