Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Rząd zabierze operatorom środki z kart. Wiceminister potwierdza

150
Podziel się:

Niewykorzystane środki z kart telefonicznych zostaną zwrócone klientom lub trafią na Fundusz Szerokopasmowy - zapowiedział sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński. Potwierdził tym samym informacje money.pl o planowanych zmianach.

Rząd zabierze operatorom środki z kart. Wiceminister potwierdza
Cieszyński potwierdza: środki z kart pre-paid zostaną oddane klientom lub przejmie je państwo (PAP, PAP/Paweł Supernak)

O tym, że rząd chce, by niewykorzystane i nieodebrane środki z kart prepaidowych trafiły do budżetu państwa informowaliśmy w money.pl jako pierwsi.

- Pod koniec ubiegłego tygodnia skierowaliśmy pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej - potwierdził Janusz Cieszyński, który w KPRM odpowiada za sprawy cyfryzacji. - To jest implementacja przepisów unijnych, ale wzbogacona w istotny sposób o komponent krajowy. To jest najbardziej prokonsumencka ustawa w historii rynku telekomunikacyjnego w Polsce. To jest ustawa, która daje konsumentom i klientom firm telekomunikacyjnych nowe uprawnienia - powiedział Cieszyński.

Jak mówił, wśród zaproponowanych przepisów "znalazł się jeden, który wzbudził pewne kontrowersje".

- To jest przepis, który dotyczy odzyskiwania środków w przypadku telefonów na kartę. Do tej pory było w ten sposób, że operatorzy telekomunikacyjni czerpali wielomilionowe zyski każdego roku z tego, że te środki, których nie wykorzystaliśmy jako klienci, trafiały do ich budżetów - wyjaśnił.

Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system

Dodał, że dzięki zdecydowanym działaniom prezesa UOKiK i wielomilionowym karom nakładanym przez niego na operatorów, firmy telekomunikacyjne umożliwiły swoim klientom uzyskanie zwrotu tych środków.

- To były wytyczne UOKiK, a teraz dajemy to wszystko w postaci ustawowej gwarancji, która pozwala na to, że po pierwsze każdy abonent, każdy klient, który ma telefon na kartę będzie miał możliwość odzyskania środków w ciągu sześciu miesięcy od końca ważności konta - podkreślił, zwracając uwagę, że według decyzji prezesa UOKiK jest na to 30 dni.

Propozycja przekazywania pieniędzy z kart telefonicznych na konto Funduszu Szerokopasmowego wzbudziła sprzeciw polityków opozycji, którzy nazywają ją "rozpaczliwym poszukiwaniem pieniędzy".

- Wszystkie historie premiera Mateusza Morawieckiego o nadzwyczajnym uszczelnieniu luki VAT-owskiej, o doskonałej sytuacji finansowej i nadwyżkach budżetowych są zwykłą manipulacją, a właściwie kłamstwem. Wszyscy wiemy, że deficyt strukturalny jest powyżej 3 proc. PKB, a to nie ma nic wspólnego ze stabilnymi finansami publicznymi - mówi money.pl posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
telekomunikacja
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(150)
Emeryt
2 lata temu
Ja bym chciał aby te pieniądze dawać na Radio Maryja. Może by dokończyli w końcu te rozmowy niedokończone bo ich ciągle rozłączało.
xxxx
2 lata temu
Rząd klientom niczego nie zwróci tylko zabierze sobie. Jak komuś zostanie 3 zł. na karcie to czasem odpuści bicie się o tę kwotę.
pis komuna bi...
2 lata temu
za komuny norma na mieszkanie była 5 mb na łeb. Jak masz więcej to rząd pisu zrobi ci domiar podatkowy albo zarekwiruje dom. Tylko czekać. Pewnie jak masz oszczędności w banku i nie wydasz w 3 mce to ci zabiorą. A co ? Muszą jakoś nakarmić swoje pisie rodziny. Nienajedzone i liczne.
Gaga
2 lata temu
Możemy się oburzać,nie zgadzać,mówić ,że to nasze pieniądze a ONI uważają ,że to IM się należą. I zamiast ustawowo zmusić do przedłużenia ważności karty do wykorzystania środków WOLĄ W MAJESTACIE PRAWA NAS OKRAŚĆ. I nic im nie zrobimy, taka była wola suwerena
Hej
2 lata temu
To są prywatne Polaków pieniądze a nie Rządowe
...
Następna strona