Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Senat zbiera poprawki do Polskiego Ładu. Ma więcej wątpliwości niż Sejm

38
Podziel się:

Senatorowie do 22 października mogą składać poprawki do ustawy podatkowej w ramach Polskiego Ładu. Już wiadomo, że zmian będzie mnóstwo, senaccy prawnicy mają wątpliwości nawet co do legalności głosowania nad nim w Sejmie. W Senacie głosowanie za tydzień.

Senat zbiera poprawki do Polskiego Ładu. Ma więcej wątpliwości niż Sejm
Szykowany przez premiera Mateusza Morawieckiego Polski Ład zostanie poddany wnikliwej analizie w Senacie (Getty Images, SOPA Images)

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rozpoczęła prace nad ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. To zmiany w podatkach, które wprowadza rządowy program Polski Ład.

W trakcie obrad komisji głos zabierali przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji. Na przykład prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz upominał się o zwolnienie z podatku bankowego nowo udzielonych kredytów inwestycyjnych, a także m.in. o wydłużenie okresu, w którym trzeba zintegrować terminale płatnicze z kasami online.

Przedstawiciele Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców apelowali m.in. o wprowadzenie do ustawy zmian w kwestii wysokości składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność, a więc np. na powrót do składki liczonej kwotowo w przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym (obecnie w ustawie jest to 4,9 proc. dochodu) czy zmniejszenie liczby progów dla składki zdrowotnej w przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem z trzech do jednego.

Zobacz także: Polski Ład. Prof. Męcina: Rząd zachęca do cwaniactwa

Zastrzeżenia zgłaszała także Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która kwestionowała obecny kształt przepisów o podatku minimalnym.

Dodatkowo swoje zastrzeżenia do ustawy zgłosili przedstawiciele biura legislacyjnego Senatu, wg których niezgodny z konstytucją był sposób procedowania ustawy w Sejmie. Poza tym wskazali 14 rozwiązań zawartych w ustawie, które mogą być sprzeczne z ustawą zasadniczą. To m.in. zmiana zasad odliczenia podatków dla osób samotnie wychowujących dzieci czy Jednolity Plik Kontrolny PIT i CIT, w ramach którego przedsiębiorcy mają wysyłać fiskusowi dane księgowe.

Senat bierze Polski ład pod lupę

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiada, że pakiet ustaw podatkowych, które mają wejść w życie od przyszłego roku, zostanie poddany gruntownemu przeglądowi. - Legislacja ma służyć dobrobytowi Polski. Tymczasem w Polskim Ładzie jest tyle pułapek, że nie jestem w stanie ich wszystkich wyliczyć - mówił Grodzki w ubiegły piątek w Senacie.

Jak powiedział Kazimierz Klejna, przewodniczący komisji, do piątku 22 października senatorowie oraz organizacje społeczne mają czas na składanie poprawek do ustawy. Głosowanie nad proponowanymi poprawkami ma odbyć się w środę 27 października.

- Ta ustawa musi zostać albo odrzucona w całości, albo musi być w stosunku do niej zastosowane tak długie vacatio legis, żeby od razu przygotować nowelizację. Uważam, że vacatio legis w okresie 12 miesięcy to za mało, jedynym wyjściem będzie 3-letnie vacatio legis i do takiej poprawki będę się skłaniał – powiedział w środę senator Adam Szejnfeld (KO).

Z kolei senator Antoni Mężydło (KO) zapowiedział zgłoszenie poprawek, które zaproponował Związek Dużych Rodzin 3+. Jak mówił Łukasz Wojdak, wiceprezes Związku, jego przedstawicielom "zależy na osiągnięciu ilorazu rodzinnego, w ramach którego dochód liczy się nie na podatnika, ale na członka rodziny".

Jednak ze względu na zaawansowanie prac legislacyjnych, Związek chciałby wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatku już dla rodzin z trojgiem dzieci, a także likwidacji drugiego progu podatkowego dla rodzin z dużą liczbą dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Tak jest
2 lata temu
Dudowe to ustawa na podatkowa. Zmiany moga dotyczyć dopiero przyszłego roku podatkowego. Zatem do końca roku dudowe będzie drenować kieszenie przedsiębiorców i zmniejszać dochody samorządów.
WACEK
2 lata temu
po PROSTU MYŚLĄ ŻE ICH po POPRAWKI mają jakieś znaczenie ???????
BASIA
2 lata temu
Najsmutniejsze jest to że mamy 22 października a nic tak naprawdę nie jest ustalone. Jeśli do końca listopada weszły by zmiany - to zostaje raptem miesiąc dla firm informatycznych na przystosowanie programów to jakiś żart? A gdzie czas na szkolenie dla księgowych? A gdzie czas na wdrożenie nowego systemu w firmie? Takie zmiany powinny wejść (jeśli już) po karencji co najmniej 12 miesięcznej dającej ludziom czas na dostosowanie systemów, przeszkolenie pracowników. Zresztą przeszkolenie muszą przejść również pracownicy Skarbówki i ZUS bo potem na kontroli będą udowadniać bzdury! Jak zwykle wszystko robione na szybko - zagmatwane i pełne pułapek - no cóż mandaty za coś trzeba wlepiać. Chory kraj
Kto to późnie...
2 lata temu
Pis skutecznie rozkłada kraj na łopatki
jankes
2 lata temu
Senat to se może zmieniać koperty.
...
Następna strona