Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Senat zbiera poprawki do Polskiego Ładu. Ma więcej wątpliwości niż Sejm

37
Podziel się:

Senatorowie do 22 października mogą składać poprawki do ustawy podatkowej w ramach Polskiego Ładu. Już wiadomo, że zmian będzie mnóstwo, senaccy prawnicy mają wątpliwości nawet co do legalności głosowania nad nim w Sejmie. W Senacie głosowanie za tydzień.

Senat zbiera poprawki do Polskiego Ładu. Ma więcej wątpliwości niż Sejm
Szykowany przez premiera Mateusza Morawieckiego Polski Ład zostanie poddany wnikliwej analizie w Senacie (Getty Images, SOPA Images)
bESpYhIl

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rozpoczęła prace nad ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. To zmiany w podatkach, które wprowadza rządowy program Polski Ład.

W trakcie obrad komisji głos zabierali przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji. Na przykład prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz upominał się o zwolnienie z podatku bankowego nowo udzielonych kredytów inwestycyjnych, a także m.in. o wydłużenie okresu, w którym trzeba zintegrować terminale płatnicze z kasami online.

Przedstawiciele Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców apelowali m.in. o wprowadzenie do ustawy zmian w kwestii wysokości składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność, a więc np. na powrót do składki liczonej kwotowo w przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym (obecnie w ustawie jest to 4,9 proc. dochodu) czy zmniejszenie liczby progów dla składki zdrowotnej w przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem z trzech do jednego.

bESpYhIn
Zobacz także: Polski Ład. Prof. Męcina: Rząd zachęca do cwaniactwa

Zastrzeżenia zgłaszała także Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która kwestionowała obecny kształt przepisów o podatku minimalnym.

Dodatkowo swoje zastrzeżenia do ustawy zgłosili przedstawiciele biura legislacyjnego Senatu, wg których niezgodny z konstytucją był sposób procedowania ustawy w Sejmie. Poza tym wskazali 14 rozwiązań zawartych w ustawie, które mogą być sprzeczne z ustawą zasadniczą. To m.in. zmiana zasad odliczenia podatków dla osób samotnie wychowujących dzieci czy Jednolity Plik Kontrolny PIT i CIT, w ramach którego przedsiębiorcy mają wysyłać fiskusowi dane księgowe.

bESpYhIt

Senat bierze Polski ład pod lupę

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiada, że pakiet ustaw podatkowych, które mają wejść w życie od przyszłego roku, zostanie poddany gruntownemu przeglądowi. - Legislacja ma służyć dobrobytowi Polski. Tymczasem w Polskim Ładzie jest tyle pułapek, że nie jestem w stanie ich wszystkich wyliczyć - mówił Grodzki w ubiegły piątek w Senacie.

Jak powiedział Kazimierz Klejna, przewodniczący komisji, do piątku 22 października senatorowie oraz organizacje społeczne mają czas na składanie poprawek do ustawy. Głosowanie nad proponowanymi poprawkami ma odbyć się w środę 27 października.

bESpYhIu

- Ta ustawa musi zostać albo odrzucona w całości, albo musi być w stosunku do niej zastosowane tak długie vacatio legis, żeby od razu przygotować nowelizację. Uważam, że vacatio legis w okresie 12 miesięcy to za mało, jedynym wyjściem będzie 3-letnie vacatio legis i do takiej poprawki będę się skłaniał – powiedział w środę senator Adam Szejnfeld (KO).

Z kolei senator Antoni Mężydło (KO) zapowiedział zgłoszenie poprawek, które zaproponował Związek Dużych Rodzin 3+. Jak mówił Łukasz Wojdak, wiceprezes Związku, jego przedstawicielom "zależy na osiągnięciu ilorazu rodzinnego, w ramach którego dochód liczy się nie na podatnika, ale na członka rodziny".

Jednak ze względu na zaawansowanie prac legislacyjnych, Związek chciałby wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatku już dla rodzin z trojgiem dzieci, a także likwidacji drugiego progu podatkowego dla rodzin z dużą liczbą dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESpYhIO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
WACEK
miesiąc temu
po PROSTU MYŚLĄ ŻE ICH po POPRAWKI mają jakieś znaczenie ???????
BASIA
miesiąc temu
Najsmutniejsze jest to że mamy 22 października a nic tak naprawdę nie jest ustalone. Jeśli do końca listopada weszły by zmiany - to zostaje raptem miesiąc dla firm informatycznych na przystosowanie programów to jakiś żart? A gdzie czas na szkolenie dla księgowych? A gdzie czas na wdrożenie nowego systemu w firmie? Takie zmiany powinny wejść (jeśli już) po karencji co najmniej 12 miesięcznej dającej ludziom czas na dostosowanie systemów, przeszkolenie pracowników. Zresztą przeszkolenie muszą przejść również pracownicy Skarbówki i ZUS bo potem na kontroli będą udowadniać bzdury! Jak zwykle wszystko robione na szybko - zagmatwane i pełne pułapek - no cóż mandaty za coś trzeba wlepiać. Chory kraj
Kto to późnie...
miesiąc temu
Pis skutecznie rozkłada kraj na łopatki
bESpYhIP
jankes
miesiąc temu
Senat to se może zmieniać koperty.
pam
miesiąc temu
Skończy się tak jak ze strategią zrównoważonego rozwoju. Czy jeszcze ktoś w ogóle pamięta ten program Morawieckiego?
...
Następna strona