Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Posypały się gromy na Polski Ład. "Niesprawiedliwe podatki to rozbój na Polakach"

532
Podziel się:

Senatorowie biorą się za Polski Ład. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiada, że pakiet ustaw podatkowych, które mają wejść w życie od przyszłego roku, zostanie poddany gruntownemu przeglądowi. - Legislacja ma służyć dobrobytowi Polski. Tymczasem w Polskim Ładzie jest tyle pułapek, że nie jestem w stanie ich wszystkich wyliczyć - mówił Grodzki w piątek w Senacie.

Posypały się gromy na Polski Ład. "Niesprawiedliwe podatki to rozbój na Polakach"
"Polski Ład – chaos w podatkach i niepewność w emeryturach" - taki tytuł miało spotkanie zorganizowane w Senacie. Na zdjęciu marszałek Tomasz Grodzki (Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bFfDxjHF

- Polski Ład zdefiniuje polską rzeczywistość na najbliższe kilkanaście lat. A pułapek jest w nim tyle, że trudno będzie mi je wszystkie wymienić – tak rozpoczął piątkowe spotkanie Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw marszałek Tomasz Grodzki.

Spotkanie miało znaczący tytuł: "Polski Ład – chaos w podatkach i niepewność w emeryturach". Senatorowie zaprosili na nie wybitnych ekspertów podatkowych oraz emerytalnych.

Marszałek Grodzki, z wykształcenia lekarz, przyznał, że na podatkach się nie zna, ale jego uwagę w Polskim Ładzie, który jest pakietem ściśle finansowym, zwrócił zapis, który likwiduje wolność zawodu w stosunku do lekarzy i dentystów. - Cichaczem likwiduje się pojęcie wolnego zawodu lekarza i dentysty w ustawie stricte finansowej. Takich wrzutek w Polskim Ładzie jest dużo więcej – poinformował.

bFfDxjHH
Zobacz także: Money. To się liczy

"Polski nie-Ład" - senatorowie nie mieli litości

Z kolei Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w Senacie, podkreślił, że Polski Ład nie był przedmiotem powszechnych, uczciwych konsultacji społecznych. Oznajmił również, że jego uchwalenie będzie oznaczało "ruinę orzecznictwa sądowego w Polsce", gdyż przepisy podatkowe przygotowane przez PiS są wprowadzane z naruszeniem prawa.

Jako przykład podał podatek minimalny przychodowy, który uderzy nie w bogate koncerny, ale polską drobną przedsiębiorczość, gdyż nie ma żadnego limitu obrotów, od którego podatnicy zaczynaliby tę daninę płacić.

bFfDxjHN

Szejnfeld przypomniał, że w krajach, w których zastosowano ten typ podatku, są wyznaczone limity. W Unii Europejskiej jest to 750 mln euro obrotu rocznego, a w USA 2 mln dolarów.

Zaproszony na debatę do Senatu prof. Adam Mariański, prawnik, doradca podatkowy, wykładowca akademicki i przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, dla rozwiązań podatkowych zawartych w Polskim Ładzie również nie miał litości.

Jego zdaniem poprawki wniesione do Polskiego Ładu w Sejmie wprowadziły jeszcze większy chaos i niesprawiedliwość podatkową. Podał konkretny przykład osoby zatrudnionej na etacie, której obciążenia po Polskim Ładzie wzrosną do 45 proc. – W Polsce bardziej opłaca się uprawiać hazard niż pracować, bo od wygranej w grach losowych płaci się państwu 10 proc. podatku – podał przykład profesor.

bFfDxjHO

Będzie masowa ucieczka z etatów

Profesor Mariański jest przekonany, że osoby, które pracują na etatach, po wejściu w życie nowych regulacji będą masowo przechodziły na samozatrudnienie, gdzie obciążenie fiskalne są niższe. – Etatowcy, którzy będą mieli ulgę dla klasy średniej, będą prosili pracodawców w grudniu, by im nie przyznawali premii, bo stracą ulgę. Ta ulga to absurd i pułapka – mówił ekspert podatkowy.

Prof. Mariański zwrócił uwagę również, że rząd wybiera sobie uprzywilejowanych, którym obniża podatki – np. informatyków na ryczałcie czy agentów służb specjalnych, którzy podatku dochodowego wcale nie płacą, a inne grupy zawodowe – z niewyjaśnionych powodów – traktuje gorzej.

Zdaniem profesora założenia Polskiego Ładu nie mają nic wspólnego z jego zapisami. – W pakiecie tych ustaw są wynaturzenia podatkowe. Potworki – mówił. Jako przykład podał przepis dotyczący ukrytej dywidendy, który ma wejść w życie dopiero w 2023 r. Dlaczego? - Bo w tzw. międzyczasie "się go doprecyzuje" i objaśni – mówił Mariański. Dodał, że jako profesor prawa nic z tego przepisu nie rozumie.

bFfDxjHP

Mówiąc o zmiany w podatkach, które PiS forsuje w Polskim Ładzie, prof. Mariański wspomniał o słowach św. Tomasza. Mówił on, że państwo, które łupi naród niesprawiedliwymi podatkami, jest jak zbój na drodze. – Polski Ład to rozbój – zakończył twardo.

Królowa angielska jest bardziej przewidywalna

Podobnego zdania był inny uczestnik senackiej debaty - Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Na początku swojej wypowiedzi przyznał, że wolałby nie musieć o tym "polskim Frankensteinie podatkowym" rozmawiać.

Przytoczył też, jak Polski Ład odbierany jest przez zagranicznych inwestorów. – Niedawno miałem spotkanie z pewnym inwestorem, który chciał w Polsce stworzyć 2,5 tys. nowych miejsc pracy, ale zrezygnował. Wybrał Wyspy Brytyjskie, bo jak stwierdził, królowa angielska rzadziej zmienia zdanie o podatkach niż polska władza – skwitował krótko.

bFfDxjHQ

Senatorowie mają tylko 30 dni na przyjęcie, odrzucenie lub poprawienie ustaw zawartych w Polskim Ładzie.

Profesor Mariański przygotował dla senatorów 70-stronicowy dokument, pogrupował w nim przepisy podatkowe na takie, które jego zdaniem kwalifikują się od razu do kosza, takie, które należy poprawić, oraz te, które nie są złe, ale wymagają dłuższego vacatio legis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfDxjIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(532)
emeryt
3 miesiące temu
emeryci Ci co wierzyli w dłuższą pracę tez dostana po uszach ...po cholerę uczciwie pracować w tym "kraiku"
optymista
3 miesiące temu
Obecnie wielu Polaków wydaje więcej niz statystycznie zarabia. Politycy wyrywają kasę na sile. Kiedy skończy sie to dojenie Polski tak juz chudej krowy ze ledwo stoi na nogach. Zawsze ja jeszcze można zjeść ale skad nasi rządzący wezmą mleko.
okok
3 miesiące temu
Mamy demokracje i armie idiotow zasilajacych urny wyborcze. Tego puzla nie da sie rozwiazac.
bFfDxjIj
sssssssss
3 miesiące temu
tylko tyle, że jak "coś" ma zostać to lepiej przestać pracować i zostać na minimum, przynajmniej nie grozić będzie utrata zdrowia, w tym kierunku myślę
ttt
3 miesiące temu
To jest polski wał. A jak ludzie nie będą mieli na przeżycie miesiąca to wyjdą na ulicę z kamieniami. Tak się kończą rządy każdej pazernej władzy.
...
Następna strona