Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Przedsiębiorcy naprawiają Polski Ład. Rzecznik MŚP ma cztery propozycje

12
Podziel się:

Polski Ład wymaga naprawy - nie mają wątpliwości mali i średni przedsiębiorcy oraz ich rzecznik. Adam Abramowicz przedstawił cztery propozycje zmian do reformy i podkreślił, że część zmian jest dobra, ale nie może być realizowana kosztem najmniejszych firm.

Przedsiębiorcy naprawiają Polski Ład. Rzecznik MŚP ma cztery propozycje
Rzecznik MŚP uważa, że Polski Ład nie możemy być wprowadzony kosztem przedsiębiorców. k_kapica_afk/Polska Press/East News

- Chcemy, aby zostały dobre rzeczy w Polskim Ładzie, ale żeby nie były one realizowane kosztem małych i średnich przedsiębiorców i systemu, który dzisiaj doskonale działa - przekonuje Adam Abramowicz.

Dlatego rzecznik MŚP uważa, że należy zachować podatek liniowy w obecnej formie, przy zwiększeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Proponuje także, aby naliczać ją nie z 75 proc. prognozowanej średniej, a ze 100 proc. - Nie zabija się kury znoszącej złote jajka; nie psuje się mechanizmu dobrze działającego, a podatek liniowy jest od 2004 roku dobrym mechanizmem - komentuje Adam Abramowicz.

Drugi postulat rzecznika dotyczy zachowania jednej stawki składki zdrowotnej dla rozliczających się podatkiem zryczałtowanym zamiast trzech stawek proponowanych przez rząd. - Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia tych trzech stawek. Postulujemy: zostawiamy jeden ryczałt, obliczany nie z 75 proc., ale ze 100 proc. prognozowanej średniej, i też odliczany od podatku - uważa Abramowicz.

Zobacz także: Polski Ład okrojony? Rząd wycofuje się z części programu. Ekspert komentuje

Z kolei dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych oraz "etatowców" rzecznik proponuje wprowadzenie tzw. sufitu składkowego, czyli maksymalnej składki rocznej obliczanej z 30-krotności prognozowanego średniego wynagrodzenia.

Czwarta propozycja dotyczy doprecyzowania regulacji związanych z tzw. minimalnym CIT-em. Zgodnie z proponowanymi przez rząd zapisami, to rozwiązanie miałoby nie dotyczyć małych i średnich firm, których udziałowcami są osoby fizyczne. Rzecznik MŚP proponuje, aby wyraźnie napisać, że rozwiązanie to ma dotyczyć jedynie firm o obrotach wyższych niż 50 mln euro.

Polski Ład to program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Zakłada 7 proc. PKB na zdrowie; obniżkę podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy oraz mieszkania bez wkładu własnego. A także dom do 70 m kw. bez formalności i emeryturę bez podatku do 2500 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
ZUS - STOP AB...
3 lata temu
nie bardzo rozumiem -JAKI JEST POWÓD PODNOSZENIA SKŁADEK ZDROWOTNYCH? NIE BĘDZIEMY PŁACIĆ ZA SZPITALE, W KTÓRYCH NIE MA PODSTAWOWYCH LEKÓW, KTÓRE POMAGAJĄ LUDZIOM W ZDROWIENIU !!!
Robert
3 lata temu
Wprowadzajac Polski Nieład PiS nie wygra wyborow, po co wprowadzac program którego nikt nie chce
CYRK
3 lata temu
Prowadzę duży sklep internetowy. 20% stanowią zwroty. Rozumiem, że mam płacić od tego haracz NFZ, a później te tysiące transakcji mamy korygować, bo przecież Klienci jednego miesiąca kupują, a w kolejnym dokonują zwrotów. To jakiś absurd!!! A co z korektami, które wystąpią na przełomie roku? TO NAJŁYUPSZY PROJEKT JAKI WIDZIAŁEM PRZEZ OSTATNIE 30 LAT, głupszy od łapówki 5000 PLN w trakcie COVID-19, np. rozdawanej branży budowlanej, która rosła wykładniczo do paniki inwestorów oraz inflacji...
Rosa
3 lata temu
My mamy tylko płacić i to coraz więcej bo jak nie to mamy kontrolę zus, us, pip i tylko kary kary. Ale władza to może kraść. Miało być sprawiedliwie, jest dojnie wyzyskać innych.
Benio
3 lata temu
Emeryt nic nie zyska !!!! Uważają że nikt nie umie liczyć !!!! Emerycie nie daj SIE !!! zwolnic z podatku dowalic zdrowotne = nic