Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Składka zdrowotna w lutym. Ministerstwo wyjaśnia

164
Podziel się:

W ramach zmian wprowadzonych przez Polski Ład zniknęła ulga, która umożliwiała odliczenie przedsiębiorcom składki zdrowotnej. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak będzie wyglądać wyliczenie stawki na składkę w lutym 2022 roku. Dodatkowo w lutym mija termin na wybór przez przedsiębiorców formy opodatkowania w tym roku.

Składka zdrowotna w lutym. Ministerstwo wyjaśnia
W styczniu 2022 roku zniknęła ulga, która umożliwiała odliczanie składki zdrowotnej przez przedsiębiorców (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

Ministerstwo Finansów informuje, że przedsiębiorcy opodatkowani PIT-em podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 r. ustalą na podstawie zasad z 2021 r.

Resort wyjaśnia zawiłości dotyczące składki zdrowotnej

W opublikowanym w zeszłą środę komunikacie Ministerstwo Finansów przypomniało, że w marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. Jak wygląda sytuacja ze składką zdrowotną w lutym 2022 roku? Polski Ład zmienił dotychczasowe regulacje i składka zdrowotna nie jest już możliwa do odliczenia dla przedsiębiorców.

"U przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem PIT na ogólnych zasadach (skala podatkowa, liniówka, IP-box), w myśl przepisu przejściowego (art. 79) Polskiego Ładu, podstawę wymiaru składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 r. ustala się na podstawie zasad obowiązujących do dnia 31 grudnia 2021 r." - informuje biuro prasowe Ministerstwa Finansów.
Zobacz także: Polski Ład bez tajemnic. Odpowiadamy na pytania czytelników money.pl

"Natomiast składki za kolejne miesiące, wymienieni przedsiębiorcy ustalać będą na podstawie dochodu z poprzedniego miesiąca. Zatem składka za luty br., płatna do 20 marca br. ustalona zostanie na podstawie dochodu ze stycznia br." - wyjaśnia resort.

Ministerstwo wyjaśnia także, jak miałaby wyglądać sytuacja z ewentualnym przedłużeniem terminu na wybór przez przedsiębiorców formy opodatkowania w tym roku. Termin ten mija 20 lutego.

"W MF nie trwają prace nad przedłużeniem terminu na wybór przez przedsiębiorców formy opodatkowania w tym roku. Przedłużenie tego terminu dla celów podatku dochodowego jest niezasadne, ponieważ przedsiębiorcy i tak muszą dokonać tego wyboru w celu obliczenia składki zdrowotnej już za styczeń 2022 r." - napisano w informacji przekazanej PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(164)
fkn
2 lata temu
Składka zdrowotna ZUS za luty 2022 nie jest za luty itd... Zwracam uwagę, że składka zdrowotna za luty 2022 nie ma nic wspólnego z lutym, ponieważ podstawę do obliczenia składki stanowią dochody osiągnięte w styczniu 2022, a płatna jest ona do 21 marca 2022 roku. Jaki więc ma związek z lutym? Dotyczy to wszystkich kolejnych miesięcy, ale lutego najbardziej, ponieważ przepisy Nowego Ładu zaczynają obowiązywać właśnie od 1 lutego. Pojawił się też termin - roku składkowego tj. od 1 lutego do 31 stycznia następnego roku. Czy po rozliczeniu rocznym 2022 brana będzie pod uwagę podstawa do obliczenia zdrowotnej składki ZUS faktycznie za luty 2022 (czyli 9 procent od dochodu za luty) i zwracana ewentualna nadpłata, czy nadal za dochody styczniowe co nie ma nic wspólnego ze składką za faktyczny dochód z miesiąca luty? 
Alicja
2 lata temu
ta wypowiedź to jakiś żart, przedsiębiorcy zapłacą nawet ponad 10000 składki zdrowotnej i nie mają prawa tego odliczyć, polski ład ? To polski bubel, który ma połozyc na łopatki przedsiębiorstwa.
bogata emeryt...
2 lata temu
moja bardzo wysoka emerytura (1170 zł do ręki) wystarcza mi na WSZYSTKO: papier toaletowy, pasztetową ,chleb, mleko, salceson i lekarstwa, gaz i ..... To co mi zostanie odkładam na godny pochówek. Chyba napiszę do kaczyńskiego prośbę o podwyżkę o jakieś 4000 tys.zł.
Kierowca
2 lata temu
A jak płacą rolnicy , to jest ciekawy temat, od lat nikt tego nie rusza zlikwidować KRUS
Polska...
2 lata temu
szara rzeczywistosc, szara strefa. Witamy ponownie w 89'
...
Następna strona