Notowania

Szara strefa staje się głównym polem do walki z wyłudzeniami podatkowymi

Eksperci przekonują, że możliwości powstrzymywania samych wyłudzeń podatkowych są już na wyczerpaniu. Dlatego też zamiast szukać nowych sposobów walki z nimi, skarbówka powinna uderzyć w szarą strefę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Luka w VAT powinna stać się głównym celem skarbówki.

Do raportu analityków firmy EY badających wielkość szarej strefy dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Autorzy przekonują, że główną strategią przeciwdziałania nieprawidłowością podatkowym powinno być obniżanie szarej strefy.

Z ich wyliczeń wynika, że w 2018 roku szara strefa miała wartość 10,8 proc. PKB (ok. 229 mld złotych). W ciągu roku zatem zmniejszyła się o 0,9 pkt. proc. To najlepszy wynik od lat 2007-2008.

Jak pisze "DGP", to właśnie szara strefa jest odpowiedzialna za sporą część luki podatkowej w Polsce. W 2018 roku wyniosła ona 12,5 proc. Dla porównania: w 2015 roku - ponad 24 proc. Z raportu EY wynika, że luka w VAT zmniejszyła się najmocniej w latach 2016-2017.

Zobacz też: Nie podałeś aktualnych danych? Zapłacisz VAT za kontrahenta

- Wynikał on przede wszystkim z ograniczenia wyłudzeń podatkowych, a nie z obniżenia szarej strefy. Struktura luki VAT sugeruje jednocześnie, że możliwości dalszego ograniczania wyłudzeń podatkowych wydają się być niemal wyczerpane. Natomiast dalsza redukcja luki wymaga przede wszystkim działań ukierunkowanych na obniżanie szarej strefy - tłumaczą autorzy opracowania EY, do którego dotarł "DGP".

Usługa "Twój e-PIT" po nowemu.
Rozliczenie PIT po nowemu. Sprawdź, co się zmieniło

Analitycy EY rozróżniają dwa rodzaje szarej strefy. Szara strefa pasywna (wynosząca 7,9 proc. PKB w 2018 roku) występuje za zgodą obu stron transakcji. Dla przykładu: nabywca i sprzedawca ustalają zaniżoną cenę towaru lub usługi, na który następnie sprzedawca nie wystawia faktury.

Natomiast szara strefa aktywna (2 proc. PKB) ma miejsce wtedy, kiedy nabywca płaci pełną kwotę, ale nie otrzymuje paragonu lub faktury.

Amerykanie interweniują w sprawie podatku cukrowego.
Podatek cukrowy. Amerykańskie lobby do ostatka walczyło o Coca-Colę i Pepsi

Ile traci państwo na takiej działalności nierejestrowanej? Według analityków EY suma ta waha się od 38,4 do nawet 48,8 mld złotych w skali roku. Zdecydowana większość z tego dotyczy podatku VAT.

Mark Zuckerberg nie obraża się na Europę za chęć opodatkowania przychodów Facebooka.
Facebook może słono zapłacić. Zuckerberg: "rozumiem frustrację"

Luka w VAT to różnica między wartością dochodów, które teoretycznie powinny zostać uzyskane a rzeczywistą wartością uzyskanych wpływów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: luka podatkowa, luka w vat, luka vat, podatki, szara strefa, wiadomości, wiadomości, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-02-2020

EddNie ma zatem żadnego uszczelnienia VAT to jest i był tylko mit rozpowszechniany przez PiS. Szara strefa ma się dobrze za PiS.

07-03-2020

nieważnynickważnyprzekaz*nieprawidłowościom podatkowym

Rozwiń komentarze (2)