Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szara strefa staje się głównym polem do walki z wyłudzeniami podatkowymi

2
Podziel się

Eksperci przekonują, że możliwości powstrzymywania samych wyłudzeń podatkowych są już na wyczerpaniu. Dlatego też zamiast szukać nowych sposobów walki z nimi, skarbówka powinna uderzyć w szarą strefę.

Luka w VAT powinna stać się głównym celem skarbówki.
Luka w VAT powinna stać się głównym celem skarbówki. (Shutterstock.com)
bDASjGjp

Do raportu analityków firmy EY badających wielkość szarej strefy dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Autorzy przekonują, że główną strategią przeciwdziałania nieprawidłowością podatkowym powinno być obniżanie szarej strefy.

Z ich wyliczeń wynika, że w 2018 roku szara strefa miała wartość 10,8 proc. PKB (ok. 229 mld złotych). W ciągu roku zatem zmniejszyła się o 0,9 pkt. proc. To najlepszy wynik od lat 2007-2008.

Jak pisze "DGP", to właśnie szara strefa jest odpowiedzialna za sporą część luki podatkowej w Polsce. W 2018 roku wyniosła ona 12,5 proc. Dla porównania: w 2015 roku - ponad 24 proc. Z raportu EY wynika, że luka w VAT zmniejszyła się najmocniej w latach 2016-2017.

bDASjGjr
Zobacz także: Zobacz też: Nie podałeś aktualnych danych? Zapłacisz VAT za kontrahenta

- Wynikał on przede wszystkim z ograniczenia wyłudzeń podatkowych, a nie z obniżenia szarej strefy. Struktura luki VAT sugeruje jednocześnie, że możliwości dalszego ograniczania wyłudzeń podatkowych wydają się być niemal wyczerpane. Natomiast dalsza redukcja luki wymaga przede wszystkim działań ukierunkowanych na obniżanie szarej strefy - tłumaczą autorzy opracowania EY, do którego dotarł "DGP".

bDASjGjx

Analitycy EY rozróżniają dwa rodzaje szarej strefy. Szara strefa pasywna (wynosząca 7,9 proc. PKB w 2018 roku) występuje za zgodą obu stron transakcji. Dla przykładu: nabywca i sprzedawca ustalają zaniżoną cenę towaru lub usługi, na który następnie sprzedawca nie wystawia faktury.

Natomiast szara strefa aktywna (2 proc. PKB) ma miejsce wtedy, kiedy nabywca płaci pełną kwotę, ale nie otrzymuje paragonu lub faktury.

Ile traci państwo na takiej działalności nierejestrowanej? Według analityków EY suma ta waha się od 38,4 do nawet 48,8 mld złotych w skali roku. Zdecydowana większość z tego dotyczy podatku VAT.

bDASjGjy

Luka w VAT to różnica między wartością dochodów, które teoretycznie powinny zostać uzyskane a rzeczywistą wartością uzyskanych wpływów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDASjGjS
KOMENTARZE
(2)
Edd
11 miesięcy temu
Nie ma zatem żadnego uszczelnienia VAT to jest i był tylko mit rozpowszechniany przez PiS. Szara strefa ma się dobrze za PiS.
nieważnynickw...
11 miesięcy temu
*nieprawidłowościom podatkowym