Notowania

podatki
11.02.2020 07:16

Rozliczenie PIT po nowemu. Sprawdź, co się zmieniło

Zerowy PIT dla młodych, mikrorachunek czy niedowieziony system "Twój e-PIT" dla firm. To tylko kilka kwestii, które muszą wziąć pod uwagę Polacy przy rozliczaniu się z fiskusem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Usługa "Twój e-PIT" po nowemu. (Fot: Pro Si)

Już od roku funkcjonuje system "Twój e-PIT", który w założeniu ma pomóc Polakom rozliczyć się z podatku dochodowego. I rzeczywiście pomaga - w założeniu wystarczy wejść na stronę, obejrzeć formularz, wybrać ulgi i ewentualne rozliczenie się z małżonkiem i wysłać gotowy dokument do skarbówki.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że w ubiegłym roku system e-PIT-ów nie uniknął błędów. Dziennik wskazuje, że system nie potrafił uwzględnić podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, przez co wysokość należnego podatku potrafiła zmieniać się z dnia na dzień.

Czasem podatnicy skarżyli się również na brak wszystkich źródeł dochodów. Jednak tutaj zawinić mógł pracodawca - wystarczy, że nie przesłał do końca stycznia deklaracji do resortu finansów (choć powinien to zrobić). W tym wypadku takie deklaracje pojawiają się później w systemie, a zatem później też są uwzględniane w naszym formularzu.

Zobacz też: PIT 2020. Co z osobami poniżej 26. roku życia?

Zerowy PIT dla młodych na określonym formularzu

"GW" wskazuje również, że w tym roku wystąpił problem z PIT-ami 11. Wszystko przez zwolnienie z podatku osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Obowiązuje ono od 1 sierpnia 2019 roku i obowiązuje wszystkich zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą i zlecenie.

Aby jednak skorzystać z ulgi, potrzebny jest uważny pracodawca, który wykaże przychody uzyskane przez podatnika w odpowiednim miejscu na formularzu. Należy również pamiętać, że tylko PIT-11 w wersji 25. daje możliwość na uwzględnienie tzw. zerowego PIT-u dla młodych.

Zerowy PIT dla młodych. Kogo obejmie ulga i kiedy zostanie wprowadzona?
Zerowy PIT dla młodych. Kogo obejmie i kiedy zostanie wprowadzony?

Co z mikrorachunkiem?

Od stycznia fiskus nałożył na podatników nowy obowiązek - wszyscy płatnicy PIT, CIT i VAT muszą korzystać z indywidualnych numerów mikrorachunków podatkowych.

Aby sprawdzić swój mikrorachunek, wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego i podać swój PESEL.

Rozliczenie PIT - od 1 stycznia pieniądze wpłacimy na indywidualne rachunki
Mikrorachunek podatkowy. Wyjaśniamy, jak działa nowe rozwiązanie dla wszystkich

Jak pisaliśmy w money.pl, etatowcy i inni rozliczający dochody z pracy nie będą musieli robić tego w ogóle. Od 15 lutego 2020 roku mikrorachunki znajdą się automatycznie w usłudze "Twój e-PIT".

Szczególny niepokój w kwestii mikrorachunku wywoływało słowo "generować". Sugeruje ono, że bez naszego działania mikrorachunek nie powstanie. Dlatego wyjaśniamy - numery rachunków są tworzone automatycznie i przypisywane każdemu podatnikowi bez konieczności jego działania.

"Twój e-PIT" nie dla firm

Przedsiębiorcy w ramach usługi Twój e-PIT nie rozliczą formularzy PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Resort finansów nie zdążył z ułatwieniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Twój e-PIT dla przedsiębiorców później, niż zakładano.
Twój e-PIT dla przedsiębiorców później, niż zakładano. Prezydent podpisał ustawę

Oznacza to, że PIT z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej nadal będzie trzeba rozliczyć samodzielnie.

PIT a wynajem mieszkania

"Wyborcza" przypomina również, że niewiele zmieni się w kwestii osób zarabiających na wynajmie mieszkań. Mowa tutaj o osobach, które rozliczają się według skali podatkowej (PIT-36) jak i ryczałtem (PIT-28).

Choć system e-PIT uwzględni informacje o wpłacie zaliczek, to jednak płatnik będzie musiał sam uzupełnić przychód oraz (w przypadku PIT-36) koszty.

Miały być pieniądze, a są obligacje. Taki jest finał programu "Inicjatywa Doskonałości".
UAM miał dostać pieniądze na badania. Zamiast nich dostał obligacje Skarbu Państwa

Ulga na dzieci uwzględniona w systemie

Ministerstwo zapowiada, że od tego roku ulga na dzieci urodzone w 2019 roku znajdzie się z automatu w usłudze "Twój e-PIT". Wszystko dzięki integracji systemu z rejestrem PESEL.

Ponadto jeżeli ktoś taką ulgę wpisał w poprzedniej deklaracji podatkowej, to w tym nadchodzącym również ją znajdzie.

Polska gospodarka spowalnia.
Prognozy PKB dla Polski. Euler Hermes daje 3 z niewielkim plusem

Dostęp do naszych deklaracji w usłudze "Twój e-PIT" będziemy mieć od 15 lutego. Do 30 kwietnia musimy złożyć swój PIT, za wyjątkiem PIT-28 (na który jest czas do 2 marca). Fiskus ma 45 dni na zwrot nadpłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, pit, e-pit, e-pity, twój e-pit, wiadomości, wiadomości, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2020

Elano właśnie, tylko czekają by przy najmniejszej okazji okraść słabych, bezbronnych ludzi, a ciekawe skąd ci biedacy którzy nie znają się na biurokracji … Czytaj całość

11-02-2020

M BPodatek liniowy dla kazdego. Nie bedzie potrzeby takiej ilosci urzednikow ktorych raczej zadaniem jest szukanie petentow do ukarania a nie pomoc. A I … Czytaj całość

11-02-2020

Polak.Dlaczego moja ojczyzna robi zemnie potencjalnego złodzieja ?!

Rozwiń komentarze (90)