Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rozliczenie PIT po nowemu. Sprawdź, co się zmieniło

90
Podziel się

Zerowy PIT dla młodych, mikrorachunek czy niedowieziony system "Twój e-PIT" dla firm. To tylko kilka kwestii, które muszą wziąć pod uwagę Polacy przy rozliczaniu się z fiskusem.

Usługa "Twój e-PIT" po nowemu.
Usługa "Twój e-PIT" po nowemu. (Fotolia, Pro Si)
bDBjIUgR

Już od roku funkcjonuje system "Twój e-PIT", który w założeniu ma pomóc Polakom rozliczyć się z podatku dochodowego. I rzeczywiście pomaga - w założeniu wystarczy wejść na stronę, obejrzeć formularz, wybrać ulgi i ewentualne rozliczenie się z małżonkiem i wysłać gotowy dokument do skarbówki.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że w ubiegłym roku system e-PIT-ów nie uniknął błędów. Dziennik wskazuje, że system nie potrafił uwzględnić podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, przez co wysokość należnego podatku potrafiła zmieniać się z dnia na dzień.

Czasem podatnicy skarżyli się również na brak wszystkich źródeł dochodów. Jednak tutaj zawinić mógł pracodawca - wystarczy, że nie przesłał do końca stycznia deklaracji do resortu finansów (choć powinien to zrobić). W tym wypadku takie deklaracje pojawiają się później w systemie, a zatem później też są uwzględniane w naszym formularzu.

bDBjIUgT
Zobacz także: Zobacz też: PIT 2020. Co z osobami poniżej 26. roku życia?

Zerowy PIT dla młodych na określonym formularzu

"GW" wskazuje również, że w tym roku wystąpił problem z PIT-ami 11. Wszystko przez zwolnienie z podatku osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Obowiązuje ono od 1 sierpnia 2019 roku i obowiązuje wszystkich zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą i zlecenie.

Aby jednak skorzystać z ulgi, potrzebny jest uważny pracodawca, który wykaże przychody uzyskane przez podatnika w odpowiednim miejscu na formularzu. Należy również pamiętać, że tylko PIT-11 w wersji 25. daje możliwość na uwzględnienie tzw. zerowego PIT-u dla młodych.

bDBjIUgZ

Co z mikrorachunkiem?

Od stycznia fiskus nałożył na podatników nowy obowiązek - wszyscy płatnicy PIT, CIT i VAT muszą korzystać z indywidualnych numerów mikrorachunków podatkowych.

Aby sprawdzić swój mikrorachunek, wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego i podać swój PESEL.

bDBjIUha

Jak pisaliśmy w money.pl, etatowcy i inni rozliczający dochody z pracy nie będą musieli robić tego w ogóle. Od 15 lutego 2020 roku mikrorachunki znajdą się automatycznie w usłudze "Twój e-PIT".

Szczególny niepokój w kwestii mikrorachunku wywoływało słowo "generować". Sugeruje ono, że bez naszego działania mikrorachunek nie powstanie. Dlatego wyjaśniamy - numery rachunków są tworzone automatycznie i przypisywane każdemu podatnikowi bez konieczności jego działania.

"Twój e-PIT" nie dla firm

Przedsiębiorcy w ramach usługi Twój e-PIT nie rozliczą formularzy PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Resort finansów nie zdążył z ułatwieniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

bDBjIUhb

Oznacza to, że PIT z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej nadal będzie trzeba rozliczyć samodzielnie.

PIT a wynajem mieszkania

"Wyborcza" przypomina również, że niewiele zmieni się w kwestii osób zarabiających na wynajmie mieszkań. Mowa tutaj o osobach, które rozliczają się według skali podatkowej (PIT-36) jak i ryczałtem (PIT-28).

bDBjIUhc

Choć system e-PIT uwzględni informacje o wpłacie zaliczek, to jednak płatnik będzie musiał sam uzupełnić przychód oraz (w przypadku PIT-36) koszty.

Ulga na dzieci uwzględniona w systemie

Ministerstwo zapowiada, że od tego roku ulga na dzieci urodzone w 2019 roku znajdzie się z automatu w usłudze "Twój e-PIT". Wszystko dzięki integracji systemu z rejestrem PESEL.

Ponadto jeżeli ktoś taką ulgę wpisał w poprzedniej deklaracji podatkowej, to w tym nadchodzącym również ją znajdzie.

Dostęp do naszych deklaracji w usłudze "Twój e-PIT" będziemy mieć od 15 lutego. Do 30 kwietnia musimy złożyć swój PIT, za wyjątkiem PIT-28 (na który jest czas do 2 marca). Fiskus ma 45 dni na zwrot nadpłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBjIUhu
KOMENTARZE
(90)
Ela
12 miesięcy temu
no właśnie, tylko czekają by przy najmniejszej okazji okraść słabych, bezbronnych ludzi, a ciekawe skąd ci biedacy którzy nie znają się na biurokracji i prawie maja brać kasę, w końcu ktoś powinien dobrać się do skóry tej skarbówki - niech szukają pieniędzy u tych, którzy okradają pod ich nosem!!!!!!!!!!!!!!
M B
12 miesięcy temu
Podatek liniowy dla kazdego. Nie bedzie potrzeby takiej ilosci urzednikow ktorych raczej zadaniem jest szukanie petentow do ukarania a nie pomoc. A I z wiedza wiekszosci urzednikow o podatkach jest na bakier. I nie szukaj pomocy w urzedzie skarbowym bo raczej skonczy sie kara. Bo urzednik nie musi znac dokladnie Prawa a petent juz tak.
Polak.
12 miesięcy temu
Dlaczego moja ojczyzna robi zemnie potencjalnego złodzieja ?!
bDBjIUhv
Kef
12 miesięcy temu
Kurczę znowu zapomniałem że to my podatnicy jesteśmy dla urzędu A nie urząd dla nas. Oj ja głupkowaty.
Trener
12 miesięcy temu
Jak ustawodawca może zestawiać pułapkę na obywatela ?! To coś niebywałego i ponizajacego dla ludzi.
...
Następna strona