Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rozliczenie PIT po nowemu. Sprawdź, co się zmieniło

90
Podziel się:

Zerowy PIT dla młodych, mikrorachunek czy niedowieziony system "Twój e-PIT" dla firm. To tylko kilka kwestii, które muszą wziąć pod uwagę Polacy przy rozliczaniu się z fiskusem.

Usługa "Twój e-PIT" po nowemu.
Usługa "Twój e-PIT" po nowemu. (Fotolia, Pro Si)

Już od roku funkcjonuje system "Twój e-PIT", który w założeniu ma pomóc Polakom rozliczyć się z podatku dochodowego. I rzeczywiście pomaga - w założeniu wystarczy wejść na stronę, obejrzeć formularz, wybrać ulgi i ewentualne rozliczenie się z małżonkiem i wysłać gotowy dokument do skarbówki.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że w ubiegłym roku system e-PIT-ów nie uniknął błędów. Dziennik wskazuje, że system nie potrafił uwzględnić podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, przez co wysokość należnego podatku potrafiła zmieniać się z dnia na dzień.

Czasem podatnicy skarżyli się również na brak wszystkich źródeł dochodów. Jednak tutaj zawinić mógł pracodawca - wystarczy, że nie przesłał do końca stycznia deklaracji do resortu finansów (choć powinien to zrobić). W tym wypadku takie deklaracje pojawiają się później w systemie, a zatem później też są uwzględniane w naszym formularzu.

Zobacz także: Zobacz też: PIT 2020. Co z osobami poniżej 26. roku życia?

Zerowy PIT dla młodych na określonym formularzu

"GW" wskazuje również, że w tym roku wystąpił problem z PIT-ami 11. Wszystko przez zwolnienie z podatku osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Obowiązuje ono od 1 sierpnia 2019 roku i obowiązuje wszystkich zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą i zlecenie.

Aby jednak skorzystać z ulgi, potrzebny jest uważny pracodawca, który wykaże przychody uzyskane przez podatnika w odpowiednim miejscu na formularzu. Należy również pamiętać, że tylko PIT-11 w wersji 25. daje możliwość na uwzględnienie tzw. zerowego PIT-u dla młodych.

Co z mikrorachunkiem?

Od stycznia fiskus nałożył na podatników nowy obowiązek - wszyscy płatnicy PIT, CIT i VAT muszą korzystać z indywidualnych numerów mikrorachunków podatkowych.

Aby sprawdzić swój mikrorachunek, wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego i podać swój PESEL.

Jak pisaliśmy w money.pl, etatowcy i inni rozliczający dochody z pracy nie będą musieli robić tego w ogóle. Od 15 lutego 2020 roku mikrorachunki znajdą się automatycznie w usłudze "Twój e-PIT".

Szczególny niepokój w kwestii mikrorachunku wywoływało słowo "generować". Sugeruje ono, że bez naszego działania mikrorachunek nie powstanie. Dlatego wyjaśniamy - numery rachunków są tworzone automatycznie i przypisywane każdemu podatnikowi bez konieczności jego działania.

"Twój e-PIT" nie dla firm

Przedsiębiorcy w ramach usługi Twój e-PIT nie rozliczą formularzy PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Resort finansów nie zdążył z ułatwieniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Oznacza to, że PIT z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej nadal będzie trzeba rozliczyć samodzielnie.

PIT a wynajem mieszkania

"Wyborcza" przypomina również, że niewiele zmieni się w kwestii osób zarabiających na wynajmie mieszkań. Mowa tutaj o osobach, które rozliczają się według skali podatkowej (PIT-36) jak i ryczałtem (PIT-28).

Choć system e-PIT uwzględni informacje o wpłacie zaliczek, to jednak płatnik będzie musiał sam uzupełnić przychód oraz (w przypadku PIT-36) koszty.

Ulga na dzieci uwzględniona w systemie

Ministerstwo zapowiada, że od tego roku ulga na dzieci urodzone w 2019 roku znajdzie się z automatu w usłudze "Twój e-PIT". Wszystko dzięki integracji systemu z rejestrem PESEL.

Ponadto jeżeli ktoś taką ulgę wpisał w poprzedniej deklaracji podatkowej, to w tym nadchodzącym również ją znajdzie.

Dostęp do naszych deklaracji w usłudze "Twój e-PIT" będziemy mieć od 15 lutego. Do 30 kwietnia musimy złożyć swój PIT, za wyjątkiem PIT-28 (na który jest czas do 2 marca). Fiskus ma 45 dni na zwrot nadpłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Edek
4 lata temu
Czyli dr facto na złożenie pit 28 są tylko 2 tygodnie... Nie ma to jak ułatwiania dla poradników w polskim wykonaniu
psychiatra
4 lata temu
to rodxaj psychopatow w typie KAPO.
Kobieta
4 lata temu
Coraz większe dziadostwo i zamieszanie !!!
Edyy
4 lata temu
US Jest gorszy od koronowirusa ...
OBYWATEL
4 lata temu
SKARBÓWKA TO KOLEJNA KASTA NISZCZĄCA LUDZI!
...
Następna strona