Notowania

podatki
16.07.2019 14:42

Zerowy PIT dla młodych. Kogo obejmie i kiedy zostanie wprowadzony?

Rząd realizuje kolejną ze swoich obietnic. Ulga podatkowa dla młodych pracowników, czyli tzw. zerowy PIT została przyjęta przez Senat i czeka na podpis prezydenta. Podpowiadamy, kogo obejmie i kiedy zostanie wprowadzona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zerowy PIT dla młodych. Kogo obejmie ulga i kiedy zostanie wprowadzona? (Fot: Adam Wysocki)

Na początku lipca zerowy PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia został przegłosowany w parlamencie. Na 423 posłów 419 głosowało za przyjęciem ustawy. Tylko 4 posłów było przeciwnych.

- Chcemy pomóc młodym Polakom w wejściu na rynek pracy i zdobyciu zatrudnienia. Zerowa stawka podatku PIT pozwoli nie tylko nabrać ich karierom zawodowym impetu, ale także wesprzeć na tym newralgicznym etapie życia, w którym chcą się usamodzielnić i znaleźć własną drogę - pisał wówczas na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

W ubiegłym tygodniu ustawę w tej sprawie poparł Senat. Obecnie zerowy PIT dla młodych czeka na podpis prezydenta.

Zobacz: Zerowy PIT dla młodych. Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany

Zerowy PIT dla młodych. Kogo obejmie ulga i kiedy zostanie wprowadzona?

Zerowy PIT dla młodych to jeden z punktów tak zwanej nowej "piątki Kaczyńskiego". Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 sierpnia.

Szacuje się, że obejmą ponad 2 mln młodych pracowników. Zwolnienie z podatku PIT pozwoli osobom do 26. roku życia przy minimalnej pensji 2250 zł brutto zaoszczędzić 1,6 tys. zł w skali roku. Przy średnim wynagrodzeniu 4765 zł brutto w portfelu młodym zostanie ok. 4600 zł rocznie.

Zwolnienie z podatku PIT dotyczy zarobków nieprzekraczających kwoty 85 528 zł rocznie, czyli zrówna się z górną granicą pierwszego progu podatkowego.

- Dzięki wprowadzeniu ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia, osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, otrzymają do ręki wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarkizapewniał w czerwcu minister finansów Marian Banaś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-07-2019

sdgsdgSzkoda że nie obejmie młodych przedsiębiorców.

16-07-2019

m-53@obatel. Każde działanie na rzecz społeczeństwa można nazwać kupowaniem głosów. Zatem należy zaprzestać nawet łatania dziur w chodnikach bo to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)