Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zerowy PIT dla młodych. Sejm przyjął ulgę dla pracowników do 26. roku życia

21
Podziel się:

Sejm przyjął ustawę zwalniającą z podatku PIT osoby poniżej 26. roku życia. Do jej poparcia w środę zachęcał premier Mateusz Morawiecki.

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą ulgę podatkową dla młodych.
Sejm przyjął ustawę wprowadzającą ulgę podatkową dla młodych. (East News, Stanisław Kowalczuk)

Ulga podatkowa dla młodych przyjęta. Sejm w czwartek wieczorem zagłosował za wprowadzaniem zerowego PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia. Na 423 posłów 419 głosowało za przyjęciem ustawy. Tylko 4 posłów było przeciwnych.

Zerowy PIT dla młodych to jeden z punktów tak zwanej nowej "piątki Kaczyńskiego". Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 sierpnia. Szacuje się, że obejmą ponad 2 mln młodych pracowników. Zwolnienie z podatku PIT pozwoli młodym do 26. roku życia przy minimalnej pensji 2250 zł brutto zaoszczędzić 1,6 tys. zł w skali roku. Przy średnim wynagrodzeniu 4765 zł brutto w portfelu młodym zostanie ok. 4600 zł rocznie.

Nowe prawo zakłada zwolnienie podatku zarówno pracowników na umowach o pracę, jak i osób pracujących na tzw. śmieciówkach. Według założeń ma zmniejszyć obciążenia dla osób o relatywnie niewysokich pensjach. Nie obejmie jednak przedsiębiorców.

Zobacz także: Obejrzyj: Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany:

Jak twierdzi resort finansów, zmiana ta przyczyni się do poprawy współczynnika aktywności zawodowej osób młodych oraz spadku bezrobocia wśród tej grupy wiekowej.

Przypomnijmy jednak, że ów projekt miał zostać ogłoszony do końca marca, a sama ustawa wejść w życie 1 października br. Tak się jednak nie stało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Kresa
4 lata temu
Czyli przejście na model społecznej gospodarki rynkowej (w konstytucji) z kapitalizmu kompradorskiego, czyli wsparcie otrzymuje ten, kto się kumpluje z bonzami partii, która rządzi. Bardzo fajnie
Zaradny.
4 lata temu
Mam 25 lat, od dwóch lat prowadzę działalność i walczę o przetrwanie i leprze jutro dla mnie i dla rodaków. Pracuje po 16, 18 godzin i właśnie te starania mi wynagrodzono zapominając bo mnie a wspierając kolegow na etatach. Chyba zrozumiałem że w tym kraju nie opłaca się starać, być pracowitym i zaradnym. Doradzice tylko sensownie i poważnie co mam zrobić? Starać się dalej, niszcząc sobie zdrowie czy za wczasy zamykać działaność i wyjeżdżać za granicę gdzie takich ludzi doceniaja. Jestem młody więc mam jeszcze szansę. Proszę o porady starszych i mądrzejszych.
Wacek
4 lata temu
Brawo PiS! Pieniądze dla ludzi nie dla państwa!
Ramon
4 lata temu
Ten rząd jest głosu wart. Emeryci, dzieci, rodzice, młodzi - każdy coś dostanie.
Waldek
4 lata temu
Wystarczyło nie pozwalać na okradanie kraju i znalazły się pieniądze na wszystko.
...
Następna strona