Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Termin złożenia zeznania i zapłaty podatku CIT wydłużony do 30 czerwca. Jest projekt zmian

2
Podziel się:

Termin złożenia zeznania i zapłaty należnego podatku CIT ma zostać wydłużony do 30 czerwca 2023 r. - przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji. O zmiany apelowali księgowi.

Termin złożenia zeznania i zapłaty podatku CIT wydłużony do 30 czerwca. Jest projekt zmian
Termin złożenia zeznania i zapłaty należnego podatku CIT ma zostać wydłużony do 30 czerwca 2023 r. (Adobe Stock)

Obecnie podatnicy CIT mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego.

W tym terminie muszą też wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Więcej czasu na rozliczenie się z fiskusem. Dla kogo?

Projekt rozporządzenia ministra finansów wydłuża termin złożenia zeznania i wpłaty należnego podatku do końca czerwca 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od dziś nowy bat na dłużników. Zajmą ci konto w 1 dzień

W uzasadnieniu wskazano, że zmiana znajdzie zastosowanie do wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. Będą oni mieli wydłużony termin złożenia zeznania i zapłaty podatku.

W odniesieniu do podatników podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek, przedłużeniu będzie podlegać termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu.

Ponadto, przedłużeniem terminu zostaną objęci podatnicy ryczałtu od dochodów spółek, których pierwszy rok opodatkowania ryczałtem rozpoczął się w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 1 marca 2023 r.

Rząd wysłuchał postulatów księgowych

Jak podkreślono, planowane zmiany wynikają z "dynamicznie zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej, jak również wystąpienia na krajowym rynku negatywnych zjawisk gospodarczych spowodowanych czynnikami zewnętrznymi".

Mają ułatwić wywiązywanie się z ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Zaznaczono, że projekt uwzględnia postulaty zgłaszane przez środowisko księgowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
dfzvxc
7 miesięcy temu
Polskie łady, podatki... Niech mi już więcej nie pomagają. Dzięki polskiemu ładowi w w zeszłym i tym roku będę jakieś 15 tys. zł w plecy. Najlepiej nic nie robić i wyciągać łapę po pieniądze od państwa. Założysz firmę? Za chwilę nowe przepisy, interpretacje, zakazy, nakazy, kontrole. Przedsiębiorcy są traktowani jak dojne krowy. Trzeba się przed tym bronić. Ja nic od rządzących nie chcę. Niech mnie tylko nie okradają ZUSami, podatkami, podwyższaniem pensji minimalnych. Przeczytajcie sobie ksiazkę pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje wyjaśnia podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz państwa i nierobów
księgowa
7 miesięcy temu
przedłużanie terminu CIT bez wydłużenia terminu sprawozdań finansowych to jakaś kpina