Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Ulga dla dużych rodzin. Trzeba złożyć oświadczenie

3
Podziel się:

Jednym z elementów Polskiego Ładu, jest ulga w podatku PIT dla rodzin wielodzietnych, czyli wychowujących co najmniej czworo dzieci. Można z niej skorzystać niezależnie od tego, czy jest się zatrudniony na etacie, czy prowadzi się własną działalność. Ważny będzie jednak próg zarobków.

Ulga dla dużych rodzin. Trzeba złożyć oświadczenie
Z ulgi dla rodzin 4+ skorzystać ma, według rządowych szacunków, 60 tysięcy polskich rodzin (Adobe Stock)

Polski Ład ma umożliwić rodzinom wielodzietnym zmniejszenie obciążeń podatkowych. Zerowy PIT ma przysługiwać rodzicom wychowującym co najmniej czwórkę dzieci, dlatego też nazywa się ją również ulgą dla rodzin 4+.

Skorzystać z niej ma, według rządowych szacunków, 60 tysięcy polskich rodzin. W 50 tysiącach spośród nich wychowuje się czwórka dzieci, a w pozostałych 10 tysiącach – więcej niż czworo.

Zobacz także: Emeryci niesłusznie tracą na Polskim Ładzie? "Błędy się zdarzają"

Ulga przysługuje niezależnie od tego, czy rodzice są małżeństwem, czy pozostają w związku partnerskim. Nie ma też znaczenia, czy wychowują dzieci razem. Z zerowego podatku skorzystać również samotne matki i samotni ojcowie, a także rodzice zastępczy.

Jak wyjaśnialiśmy w money.pl, aby jednak móc skorzystać z ulgi, podatnik musi wobec czwórki dzieci małoletnich wykonywać władzę rodzicielską, pełnić funkcję opiekuna prawnego (jeżeli dziecko z nimi zamieszkiwało) lub też musi być rodzicem zastępczym na podstawie orzeczenia sądu czy umowy ze starostą.

Jeżeli natomiast dziecko jest pełnoletnie, ale nie przekroczyło 25 lat i wciąż się uczy, to ulga będzie przysługiwać, jeżeli rodzic musi płacić na nie alimenty lub też jest rodzicielem zastępczym. Co istotne, przychody tychże dzieci nie mogą przekroczyć 3 089 zł rocznie. Inaczej ulga przepadnie.

Ważny będzie dochód

Jednak samo posiadanie 4 i więcej dzieci nie oznacza, że załapie się na ulgę. Podatku nie zapłacą jedynie osoby, których roczny przychód wynosi do 85 528 zł. Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad tę kwotę.

Jak wyjaśnialiśmy w money.pl, rodzice uzyskają dodatkowe odliczenie w kwocie 85 528 złotych. Jeżeli rozliczają się na skali, to do kwoty wolnej w wysokości 30 tys. złotych dolicza się 85 tys. złotych, co daje odliczenie w wysokości 115 tys. złotych na każdego rodzica (łącznie 230 tys. złotych). Ale tylko, jeżeli rozliczają się wspólnie. Powyżej tej kwoty zapłacą podatek.

Trzeba złożyć oświadczenie

Ulga jednak nie dostanie się z automatu - przypomina "Gazeta Wyborcza". Trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Stosowne oświadczenie, że spełnia warunki do stosowania tego zwolnienia, należy przedstawić u pracodawcy.

Dokument można złożyć w każdym momencie roku podatkowego, ale im szybciej się to zrobi, tym lepiej. Wcześniej bowiem zostanie zastosowana ulga.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Mario
10 miesięcy temu
Mam 3 dzieci, z żoną nie przekroczyliśmy jeszcze 30+ , jest ciężko, oboje pracujemy pobieramy 500+ , za które ludzie nas nienawidzą.
Ojciec
2 lata temu
Duża rodzina jest inwestycją w Państwie. Ważny jest przykład pracującego zarobkowo przynajmniej jednego rodzica. Mam z żoną czworo dzieci i pracujemy zarobkowo nieprzerwanie od 17 lat
Ewa
2 lata temu
SZKODA, że w Polsce najczęściej duża rodzina jest inna niż na załączonym przez redakcję zdjęciu ....