Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|

VAT na gaz w Polsce jednym z najwyższych w całej UE

158
Podziel się:

Obowiązująca w Polsce stawka podatku VAT na gaz ziemny jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej – pisze "Rzeczpospolita". Dziennik wskazuje, że w większości państw członkowskich stawki są jednocyfrowe, podczas gdy w Polsce wynosi ona 23 proc. Dla przykładu, we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii to zaledwie 5 proc.

VAT na gaz w Polsce jednym z najwyższych w całej UE
Premier Mateusz Morawiecki (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że niemal we wszystkich krajach UE stawki podatku VAT na gaz są niższe od tej obowiązującej w Polsce (23 proc.). "W Słowenii stawka VAT na gaz wynosi 9,5 proc., w Bułgarii, Estonii, Irlandii – 9 proc., w Niemczech, Luksemburgu – 7 proc., w Grecji, Belgii, Austrii – 6 proc., a we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii – 5 proc. Stawka podatku VAT zbliżona do polskiego poziomu jest w Holandii i na Łotwie, gdzie sięga 21 proc." – wylicza "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

VAT na gaz. Polska w czołówce UE pod względem wysokości stawki podatku

W 2022 r. w Polsce obowiązywał zerowy VAT na gaz ziemny. Pod naciskiem unijnych przepisów rząd musiał podnieść stawkę w 2023 r. Minimalny poziom dopuszczany przez Brukselę wynosił 5 proc., jednak decyzją polskich władz VAT na gaz wzrósł do 23 proc.

"Komisja Europejska w grudniu ub. roku w odpowiedzi na nasze pytania podkreśla, że owszem, domaga się przywrócenia stawki VAT, ale nie określa jej wysokości, tylko minimalny próg. A ten ustala na poziomie 5 proc. – dalece niżej niż zaplanowane przez rząd 23 proc." – wskazuje "Rz".

Dziennik dodaje, że choć rząd zamroził ceny gazu na 2023 r. na poziomie z poprzedniego roku, to nie to oznacza uniknięcia wzrostu podwyżek rachunków. W bieżącym roku maksymalna cena zużycia paliw gazowych wynosi 200,17 zł za 1 MWh, jednak VAT wzrósł do poziomu sprzed wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej, tj. do 23 proc. "W jej ramach stawka VAT dla gazu ziemnego została obniżona z 23 proc. – najpierw do 8 proc., a potem do 0 proc." – przypomina "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(158)
adam
rok temu
I z tego są pieniądze na transfery socjalne. Czyli najpierw nam zabiorą, a potem nam wmawiają jaki to ten PIS jest dobry, bo daje.
OTUA
rok temu
A jak Polska zniosła wat to UE kazała podnieść całkiem znieść wszystkie Vaty w UE
lol
rok temu
MAJĄ MNIEJSZY WAT A PŁACĄ WIECEJ ZA GAZ BO NADRABIAJĄ MARŻĄ PANIE DZIENNIKARZ.
AQQ
rok temu
czyli tradycyjnie Morawiecki z PIS rżnie Polaków na kasie jak w przypadku paliw !
Północny zach...
rok temu
U nas w małym miasteczku na zachodzie ktoś rozwiesił małe plakaty z twarzami Mateusza M. Jarosława K. Szymona H. Donalda T. i wielu innych. Ogólnie taki tam kolaż. Na górze tych plakcików napisane jest "pluj jeśli chcesz". Plakaty spływają wydzielinami ...
...
Następna strona