Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

PIT przez internet można złożyć po wizycie w urzędzie

0
Podziel się:

Kilka milionów podatników nie będzie mogło wypełnić PIT-a on-line.

PIT przez internet można złożyć po wizycie w urzędzie
(PAP/Piotr Polak)
bEDetEKt

Kilka milionów podatników nie będzie mogło wypełnić PIT-a przez internet. To małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie. Dla nich przewidziano specjalną procedurę: najpierw muszą osobiście pofatygować się do urzędu, a dopiero po powrocie do domu mogą rozliczyć się on-line.

Szumnie zapowiadane ułatwienie dla podatników zostanie udostępnione późno, bo pod koniec kwietnia. Wprowadza je nowelizacja ordynacji podatkowej, którą w poniedziałek podpisał prezydent.

By przepisy weszły w życie, konieczne jest opublikowanie rozporządzenia ministra finansów. - _ Szef resortu Jacek Rostowski podpisał wczoraj stosowny dokument, brakuje jeszcze tylko asygnaty MSWiA _- powiedziano nam w biurze prasowym resortu. Możliwość złożenia PIT-a przez internet wejdzie w życie bez vacatio legis.

bEDetEKv

Tak więc skorzystają z tego tylko ci, którzy rozliczają się na ostatnią chwilę. Nie będzie wśród nich nie tylko małżeństw. Kolejnym słabym punktem nowego systemu jest to, że jeśli okaże się niezbędna korekta PIT-a, trzeba będzie ją złożyć po staremu.

W optymistycznym scenariuszu, rozliczać on-line będzie można się tuż przed świętami albo zaraz po świętach. Dlaczego tak późno? - _ Decyzja o podjęciu prac zapadła w grudniu ubiegłego, ale przygotowanie rozwiązań technicznych i zmian w prawie zajęły sporo czasu, ponadto należało odpowiednio opracować zabezpieczenie danych podatników _- tłumaczy Iwona Sługocka, rzeczniczka Izby Skarbowej we Wrocławiu.

| On-line bez podpisu elektronicznego można będzie składać tylko i wyłącznie PIT 37. To najpopularniejsze zeznanie roczne. Za 2007 rok złożono ich 16 mln. 42 procent zeznać zeznań podatkowych składanych jest w kwietniu. Termin złożenia PIT-a mija 30 kwietnia. |
| --- |

W ubiegłych latach z możliwości elektronicznego składania zeznania przez internet korzystało zaledwie kilkuset podatników. Główną barierą była konieczność posiadania elektronicznego podpisu kwalifikowanego, który kosztuje od 300 do 400 zł. Poza tym i tak wcześniej trzeba było w urzędzie składać odpowiedni formularz i czekać nawet 30 dni.

bEDetEKB

Według nowych zasad miało być łatwiej. Jednak nie dla małżonków. Zanim złożą PIT przez internet, muszą pofatygować się do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą odpowiedni formularz. _ - Mowa o papierowym formularzu UPL-1, w którym jeden z małżonków upoważnia drugiego do podpisania PIT-a w jego imieniu _ - tłumaczy Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Tego typu upoważnienie można złożyć raz na parę lat, oczywiście do czasu aż będzie ono obowiązywało między małżonkami. Jeśli zmienią zdanie, znów muszą poinformować o tym fiskusa.

Poradnik Money.pl
*Rozlicz PIT z Money.pl! * * Pobierz program do rozliczania PIT * Sprawdź ulgi podatkowe w 2008 r. * Znajdź Urząd Skarbowy * Wypełnij formularz interaktywny zobacz serwis PIT-2008!

Jak złożyć elektroniczny PIT?

Bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego, będzie można złożyć PIT 37 wraz z załącznikami PIT/O ( ulga na dzieci)
, PIT/D ( ulgi mieszkaniowe), PIT-2K (ulga odsetkowa).

bEDetEKC

By skorzystać z możliwości elektronicznego PiT- a należy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i wypełnić interaktywny formularz PIT 37. Komputer powinien posiadać system Windows ( 2000, XP, Vista), skonfigurowany dostęp do internetu oraz oprogramowanie Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej z zainstalowaną wtyczką do tego programu. Można je będzie pobrać ze strony. Po uruchomieniu Adobe trzeba będzie wczytać interaktywny formularz PIT 37, wypełnić i wysłać.

Weryfikacja autentyczność użytkownika odbędzie się na podstawie takich informacji jak numer NIP, PESEL i danych podatnika oraz z kwoty przychodu z roku 2007, dlatego trzeba będzie zajrzeć do ubiegłorocznego rozliczenia. Na zakończenie całej operacji podatnik otrzyma potwierdzenie odbioru (UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru), stanowiące dowód i potwierdzenie terminu złożenia zeznania.

Co w przypadku, gdy wypełniając PiT w internecie, podam niewłaściwą kwotę dochodu z roku ubiegłego?_ System nie przyjmie zeznania _ - mówi Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu. _ Trzeba będzie wejść na stronę jeszcze raz. _

bEDetEKD
bEDetEKW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)