Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

PIT przez internet można złożyć po wizycie w urzędzie

0
Podziel się:

Kilka milionów podatników nie będzie mogło wypełnić PIT-a on-line.

PIT przez internet można złożyć po wizycie w urzędzie
(PAP/Piotr Polak)

Kilka milionów podatników nie będzie mogło wypełnić PIT-a przez internet. To małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie. Dla nich przewidziano specjalną procedurę: najpierw muszą osobiście pofatygować się do urzędu, a dopiero po powrocie do domu mogą rozliczyć się on-line.

Szumnie zapowiadane ułatwienie dla podatników zostanie udostępnione późno, bo pod koniec kwietnia. Wprowadza je nowelizacja ordynacji podatkowej, którą w poniedziałek podpisał prezydent.

By przepisy weszły w życie, konieczne jest opublikowanie rozporządzenia ministra finansów. - _ Szef resortu Jacek Rostowski podpisał wczoraj stosowny dokument, brakuje jeszcze tylko asygnaty MSWiA _- powiedziano nam w biurze prasowym resortu. Możliwość złożenia PIT-a przez internet wejdzie w życie bez vacatio legis.

Tak więc skorzystają z tego tylko ci, którzy rozliczają się na ostatnią chwilę. Nie będzie wśród nich nie tylko małżeństw. Kolejnym słabym punktem nowego systemu jest to, że jeśli okaże się niezbędna korekta PIT-a, trzeba będzie ją złożyć po staremu.

W optymistycznym scenariuszu, rozliczać on-line będzie można się tuż przed świętami albo zaraz po świętach. Dlaczego tak późno? - _ Decyzja o podjęciu prac zapadła w grudniu ubiegłego, ale przygotowanie rozwiązań technicznych i zmian w prawie zajęły sporo czasu, ponadto należało odpowiednio opracować zabezpieczenie danych podatników _- tłumaczy Iwona Sługocka, rzeczniczka Izby Skarbowej we Wrocławiu.

| On-line bez podpisu elektronicznego można będzie składać tylko i wyłącznie PIT 37. To najpopularniejsze zeznanie roczne. Za 2007 rok złożono ich 16 mln. 42 procent zeznać zeznań podatkowych składanych jest w kwietniu. Termin złożenia PIT-a mija 30 kwietnia. |
| --- |

W ubiegłych latach z możliwości elektronicznego składania zeznania przez internet korzystało zaledwie kilkuset podatników. Główną barierą była konieczność posiadania elektronicznego podpisu kwalifikowanego, który kosztuje od 300 do 400 zł. Poza tym i tak wcześniej trzeba było w urzędzie składać odpowiedni formularz i czekać nawet 30 dni.

Według nowych zasad miało być łatwiej. Jednak nie dla małżonków. Zanim złożą PIT przez internet, muszą pofatygować się do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą odpowiedni formularz. _ - Mowa o papierowym formularzu UPL-1, w którym jeden z małżonków upoważnia drugiego do podpisania PIT-a w jego imieniu _ - tłumaczy Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Tego typu upoważnienie można złożyć raz na parę lat, oczywiście do czasu aż będzie ono obowiązywało między małżonkami. Jeśli zmienią zdanie, znów muszą poinformować o tym fiskusa.

Poradnik Money.pl
*Rozlicz PIT z Money.pl! * * Pobierz program do rozliczania PIT * Sprawdź ulgi podatkowe w 2008 r. * Znajdź Urząd Skarbowy * Wypełnij formularz interaktywny zobacz serwis PIT-2008!

Jak złożyć elektroniczny PIT?

Bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego, będzie można złożyć PIT 37 wraz z załącznikami PIT/O ( ulga na dzieci)
, PIT/D ( ulgi mieszkaniowe), PIT-2K (ulga odsetkowa).

By skorzystać z możliwości elektronicznego PiT- a należy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i wypełnić interaktywny formularz PIT 37. Komputer powinien posiadać system Windows ( 2000, XP, Vista), skonfigurowany dostęp do internetu oraz oprogramowanie Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej z zainstalowaną wtyczką do tego programu. Można je będzie pobrać ze strony. Po uruchomieniu Adobe trzeba będzie wczytać interaktywny formularz PIT 37, wypełnić i wysłać.

Weryfikacja autentyczność użytkownika odbędzie się na podstawie takich informacji jak numer NIP, PESEL i danych podatnika oraz z kwoty przychodu z roku 2007, dlatego trzeba będzie zajrzeć do ubiegłorocznego rozliczenia. Na zakończenie całej operacji podatnik otrzyma potwierdzenie odbioru (UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru), stanowiące dowód i potwierdzenie terminu złożenia zeznania.

Co w przypadku, gdy wypełniając PiT w internecie, podam niewłaściwą kwotę dochodu z roku ubiegłego?_ System nie przyjmie zeznania _ - mówi Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu. _ Trzeba będzie wejść na stronę jeszcze raz. _

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)