Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Wiceminister Soboń o rozliczaniu podatku: "nie ma powrotu do 2021 r."

37
Podziel się:

"Powrotu do zasad z 2021 roku nie ma" - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń w TVN24, pytany o możliwość rozliczenia podatku w przyszłym roku na zasadach sprzed wprowadzenia Polskiego Ładu. Zaznaczył jednak, że niższa stawka podatku PIT ma sprawić, że przepisy będą bardziej korzystne dla milionów Polaków.

Wiceminister Soboń o rozliczaniu podatku: "nie ma powrotu do 2021 r."
Wiceminister finansów Artur Soboń przyznaje: "powrotu do zasad z 2021 roku nie ma" (GETTY, NurPhoto)

Polski Ład wprowadził chaos i niepewność w systemie podatkowym. Niekorzystne skutki rząd chciał złagodzić poprzez wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej. Aby z niej skorzystać trzeba było zmieścić się w limicie, z którego łatwo było jednak "wypaść".

Wiceminister Soboń przyznał, że "tego doświadczyli ci, którzy na przykład dostali dodatkowe wynagrodzenie". - Wtedy ta ulga była nie tylko w tym drugim wynagrodzeniu, ale także była z tego pierwszego zabierana, bo był przekroczony limit. Można było na przykład dostać nagrodę roczną i przekroczyć w rocznym rozliczeniu tę ulgę, można było, będąc kobietą, zajść w ciążę i nie dojść do dolnego limitu. Krótko mówiąc, to było nieprzewidywalne rozwiązanie dla wielu podatników - powiedział w rozmowie "Jeden na jeden".

Zobacz także: Zawodowcy: Sprzedawca Allegro

Obietnica premiera. Wiceminister: teraz mamy inną sytuację

Pod koniec stycznia premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że podatnicy będą mogli rozliczyć się za 2022 r. na starych zasadach, obowiązujących przed wejściem w życie reformy podatkowej.

Jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r. - stwierdził wtedy szef rządu.

24 marca resort finansów przedstawił propozycje zmian w systemie podatkowym. Zakładają one m.in. obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc., likwidację ulgi dla klasy średniej. Zmiany mają wejść w życie w 2023 r., ale będą obowiązywać wstecznie od 1 lipca tego roku.

- Cały PIT roczny będzie rozliczony według stawki 12-proc., która będzie bardziej korzystna dla podatników - powiedział Artur Soboń.

Powrót do zasad rozliczania z 2021 roku? Wiceminister finansów zostawia furtkę

Soboń został zapytany o styczniową deklarację premiera. Odpowiedział, że "będzie możliwość przeliczenia podatku (..), wtedy ta wąska grupa podatników może mieć zbieg ulg, w którym z ulgą dla klasy średniej będzie to byłoby korzystne’’.

System wyłapie ich i rozliczy ich według korzystniejszej stawki, natomiast powrotu do zasad z 2021 roku nie ma – stwierdził wiceminister finansów.

Pan premier spełnił w dużo większym stopniu niż zapowiedzi – mówiliśmy, że będzie rozszerzenie ulgi dla klasy średniej na kolejne grupy, zrobiliśmy to inaczej, w rozwiązaniach systemowych, myślę, że wszyscy eksperci są zgodni – to lepsza, bardziej szczodra dla podatników propozycja – mówił Soboń w TVN24.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
NOWY STARY ŁA...
2 lata temu
Nieporozumieniem jest doliczanie emerytury do dochodu w przypadku dorabiającego emeryta - proponuję następujące rozwiązanie. Jeśli emerytura powoduje przekroczenie I progu podatkowego nie powinno się jej doliczać do dochodu to świadczenie to nie akt łaski od państwa
podatek zdrow...
2 lata temu
powrotu do 2021 nie ma bo nikt z was nie mówi nie pisze że wprowadziliście PODATEK ZDROWOTNY LIKWIDUJĄC JEGO ODLICZENIE. STĄD CAŁA TA MASKARADA Z NOWYM ŁADEM I PSEUDO NISKIM 12% PODATKIEM. WOLE TEN WYŻSZY I ODLICZENIE SKŁADKI ZDROWOTNEJ. Czemu dziennikarze ich o to nie pytają? Czemu nikt nic nie mówi!!!!!!!!!!
markotny
2 lata temu
a emeryci NIE BĘDĄ MOGLI wyłączyć SKŁADKI ZDROWOTNEJ z podstawy opodatkowania .... To wygląda na kradzież przez państwo....
Adamo
2 lata temu
Morawiecki wpisał się w historii podatkowych absurdów świata. Miszcz.
Polak i Polka...
2 lata temu
jakie polecenia macie z Kremlina ???!!!!
...
Następna strona