Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marlena Kostyńska
Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Skąd wziąć swój PIT z poprzedniego roku?

7
Podziel się:

Formularz PIT z poprzedniego roku okaże się niezbędny, jeśli podatnik chce skorzystać z elektronicznego systemu rozliczeń. Jeżeli z jakichś przyczyn nie mamy dostępu do zeszłorocznego PIT-u, możliwe jest uzyskanie kopii w urzędzie skarbowym.

Skąd wziąć swój PIT z poprzedniego roku?
(pixabay.com / stevepb / CC0)

Formularz PIT z poprzedniego roku okaże się niezbędny, jeśli podatnik chce skorzystać z elektronicznego systemu rozliczeń – chodzi tu o konieczność podania w systemie kwoty przychodu za rok ubiegły. Jeżeli z jakichś przyczyn nie mamy dostępu do zeszłorocznego PIT-u, możliwe jest uzyskanie kopii w urzędzie skarbowym.

Przechowywanie dokumentów podatkowych

Zgodnie z art. 70 ordynacji podatkowej, dokumenty podatkowe powinniśmy przechowywać przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rozliczenie. W przypadku rozliczenia formularzy takich jak PIT-37 należy zachować odpowiednią dla sposobu rozliczenia kopię dokumentu. W przypadku osobistego złożenia zeznania PIT w odpowiednim urzędzie otrzymamy egzemplarz z pieczątką, potwierdzający wywiązanie się z obowiązku podatkowego. Jeżeli natomiast rozliczamy PIT elektronicznie, powinniśmy pamiętać o zapisaniu wygenerowanego PIT-u na dysku lub o jego wydrukowaniu. Ważnym dokumentem urzędowym, który również należy zachować w przypadku rozliczenia online, jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Stanowi ono potwierdzenie wywiązania się z obowiązku podatkowego w wyznaczonym terminie.

PIT-y z poprzednich lat mogą się okazać przydatne w różnych sytuacjach, np. gdy będziemy ubiegać się w banku o udzielenie kredytu, przy sprawie rozwodowej lub podczas składania rocznego zeznania podatkowego przez internet.

Rozliczenie PIT online a przychód z ubiegłego roku

Szczególnym przypadkiem, w którym potrzebna okaże się deklaracja PIT z poprzedniego roku, jest rozliczanie kolejnego PIT-u drogą elektroniczną. Chodzi tu o konieczność podania w e-Deklaracji lub na Portalu Podatkowym przychodu z ubiegłego roku, który jest potrzebny do weryfikacji podatnika. Innymi słowy, jeśli chcemy rozliczyć PIT 2019 za 2018 rok przez formularz online, potrzebna nam będzie informacja o uzyskanym przychodzie za rok podatkowy 2017 z formularza PIT 2018.

Wymagana kwota przychodu znajduje się w odpowiedniej dla danego PIT-u pozycji:

  • PIT-28 (19) – pozycja 45;
  • PIT-36 (23) – pozycja 90; jeśli w poprzednim roku podatnik figurował jako małżonek – pozycja 141;
  • PIT-36L (12) – pozycja 13 lub 18;
  • PIT-37 (23) – pozycja 64; jeśli w poprzednim roku podatnik figurował jako małżonek – pozycja 95;
  • PIT-38 (11) – pozycja 24;
  • PIT-39 (7) – pozycja 20;
  • PIT-40 (22) – pozycja 57;
  • PIT-40A (18) – pozycja 38.

Jeżeli w ubiegłym roku nie składaliśmy żadnego zeznania ze względu na brak dochodu, to przy wypełnianiu e-Deklaracji w polu kwoty przychodu podajemy wartość równą "0".

Jak odzyskać PIT z poprzedniego roku?

W sytuacji, gdy podatnik nie zachował deklaracji PIT z zeszlego roku, może uzyskać jej kopię w urzędzie skarbowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy dany PIT złożyliśmy drogą elektroniczną, czy też osobiście. W celu odzyskania PIT-u należy udać się do urzędu skarbowego i złożyć wniosek o wydanie kopii zeznania podatkowego. Podatnik poniesie koszt w wysokości 5 zł za każdą stronę dokumentu. Zwolnione z opłat jest natomiast zaświadczenie potwierdzające złożenie zeznania podatkowego.

porady
podatki
rozlicz podatek 2017
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
PIT brawura
3 lata temu
No brawo, w taki razie po co jest ten w-PIT skoro i tak trzeba zapi......lać do urzędu po kopie za 2019. Jaki kraj takie ułatwienia, serio, jakie trole w rządzie taki mamy system. Miłego dnia!
Gutierrez
3 lata temu
Próbowałem się zalogować na stronie gov żeby sprawdzić kwotę przychodu z zeszłego roku ale żeby to zrobić potrzebuję kwotę przychodu z zeszłego roku. Brawo
xx
4 lata temu
Z tymi pozycjami chyba się coś pomyliło.
babo
4 lata temu
A numer identyfikacyjny zwany potocznie peselem po co jest? Jak ja rozliczałem się z żoną a teraz chcę sam to jest jakiś problem?
klan
4 lata temu
PiS jak zawsze zrobi wszystko by Polakom skomplikować życie.