Formularz PIT z poprzedniego roku okaże się niezbędny, jeśli podatnik chce skorzystać z elektronicznego systemu rozliczeń – chodzi tu o konieczność podania w systemie kwoty przychodu za rok ubiegły. Jeżeli z jakichś przyczyn nie mamy dostępu do zeszłorocznego PIT-u, możliwe jest uzyskanie kopii w urzędzie skarbowym.
Przechowywanie dokumentów podatkowych
Zgodnie z art. 70 ordynacji podatkowej, dokumenty podatkowe powinniśmy przechowywać przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rozliczenie. W przypadku rozliczenia formularzy takich jak PIT-37 należy zachować odpowiednią dla sposobu rozliczenia kopię dokumentu. W przypadku osobistego złożenia zeznania PIT w odpowiednim urzędzie otrzymamy egzemplarz z pieczątką, potwierdzający wywiązanie się z obowiązku podatkowego. Jeżeli natomiast rozliczamy PIT elektronicznie, powinniśmy pamiętać o zapisaniu wygenerowanego PIT-u na dysku lub o jego wydrukowaniu. Ważnym dokumentem urzędowym, który również należy zachować w przypadku rozliczenia online, jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Stanowi ono potwierdzenie wywiązania się z obowiązku podatkowego w wyznaczonym terminie.
PIT-y z poprzednich lat mogą się okazać przydatne w różnych sytuacjach, np. gdy będziemy ubiegać się w banku o udzielenie kredytu, przy sprawie rozwodowej lub podczas składania rocznego zeznania podatkowego przez internet.
Rozliczenie PIT online a przychód z ubiegłego roku
Szczególnym przypadkiem, w którym potrzebna okaże się deklaracja PIT z poprzedniego roku, jest rozliczanie kolejnego PIT-u drogą elektroniczną. Chodzi tu o konieczność podania w e-Deklaracji lub na Portalu Podatkowym przychodu z ubiegłego roku, który jest potrzebny do weryfikacji podatnika. Innymi słowy, jeśli chcemy rozliczyć PIT 2019 za 2018 rok przez formularz online, potrzebna nam będzie informacja o uzyskanym przychodzie za rok podatkowy 2017 z formularza PIT 2018.
Wymagana kwota przychodu znajduje się w odpowiedniej dla danego PIT-u pozycji:
- PIT-28 (19) – pozycja 45;
- PIT-36 (23) – pozycja 90; jeśli w poprzednim roku podatnik figurował jako małżonek – pozycja 141;
- PIT-36L (12) – pozycja 13 lub 18;
- PIT-37 (23) – pozycja 64; jeśli w poprzednim roku podatnik figurował jako małżonek – pozycja 95;
- PIT-38 (11) – pozycja 24;
- PIT-39 (7) – pozycja 20;
- PIT-40 (22) – pozycja 57;
- PIT-40A (18) – pozycja 38.
Jeżeli w ubiegłym roku nie składaliśmy żadnego zeznania ze względu na brak dochodu, to przy wypełnianiu e-Deklaracji w polu kwoty przychodu podajemy wartość równą "0".
Jak odzyskać PIT z poprzedniego roku?
W sytuacji, gdy podatnik nie zachował deklaracji PIT z zeszlego roku, może uzyskać jej kopię w urzędzie skarbowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy dany PIT złożyliśmy drogą elektroniczną, czy też osobiście. W celu odzyskania PIT-u należy udać się do urzędu skarbowego i złożyć wniosek o wydanie kopii zeznania podatkowego. Podatnik poniesie koszt w wysokości 5 zł za każdą stronę dokumentu. Zwolnione z opłat jest natomiast zaświadczenie potwierdzające złożenie zeznania podatkowego.