Notowania

impact
28-11-2018 (20:07)

Polska zaostrzyła kontrole celne na wschodniej granicy. To efekt protestów na Ukrainie

- Podnieśliśmy poziom kontroli [celnych - red.], by zorganizowane grupy przestępcze nie wykorzystały sytuacji do przemytu czy przestępstw związanych z wyłudzaniem VAT-u - przyznał w rozmowie z money.pl zastępca szefa KAS Piotr Walczak. Odniósł się także do groźby protestu ze strony części celników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)

Gigantyczne kolejki na polsko-ukraińskich przejściach granicznych były efektem protestów, jakie wybuchły na Ukrainie po zmianie przepisów o rejestracji aut. Na początku tego tygodnia kolejki do odprawy sięgały kilkudziesięciu godzin. 28 listopada, jak wynika z informacji zamieszczanych na portalu granica.gov.pl nie przekraczały kilkunastu godzin.

- Kolejki są na bieżąco rozładowywane. Przy tak dużej blokadzie trudno je rozładować w ciągu jednego dnia, to potrwa, ale czas oczekiwania już spadł – mówił Piotr Walczak. Jak dodawał, obsada celników po stronie polskiej jest pełna, ale wciąż istnieje „problem z przyjmowaniem pojazdów po stronie ukraińskiej”.

Niespokojna sytuacja doprowadziła także do zwiększenia poziomu kontroli celnej na granicach „by zorganizowane grupy przestępcze nie wykorzystały sytuacji do przemytu czy przestępstw związanych z wyłudzaniem VAT-u”. – Nasza wschodnia granica zapewnia bezpieczeństwo obywatelom UE (..). Nie możemy dopuścić do wjazdu na teren Polski niebezpiecznych materiałów, broni czy narkotyków – dodał.

Wiceszef KAS odniósł się także do żądań związku zawodowego Celnicy.pl w sprawie wydania gwarancji dot. przyznania podwyżek pracownikom i funkcjonariuszom KAS od przyszłego roku. Jak mówił, „warunek jest spełniony”, ponieważ podpisał go wiceminister finansów „za pełnym poparciem ministra”. Pieniądze mają trafić na konta najpóźniej w trzecim kwartale przyszłego roku (z wyrównaniem, ponieważ przyznane są od 1 stycznia – red.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: impact, granice, walczak, celnicy, wiadomości, wideo, gospodarka, gospodarka polska, impact fintech 2018
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2018

KarauffPanie Walczak, A może postałby Pan w kolejce 16 godzin z rodziną w samochodzie na granicy polsko-ukraińskiej? Bo ja już to przerabiałem i poczułem się … Czytaj całość

29-11-2018

VcTo granice z Ukrainą nigdy nie był zaostrzone? Ktoś sobie z nas kpi?

29-11-2018

InkwizytorBrawo Panie Ministrze, brawo ;-)! Merytorycznie, kompetentnie, rzeczowo! No i gdzie jesteś Siwy z tym swoim urojonym protestem:-):-):-)?!

Rozwiń komentarze (6)