Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Polska zaostrzyła kontrole celne na wschodniej granicy. To efekt protestów na Ukrainie

6
Podziel się:

- Podnieśliśmy poziom kontroli [celnych - red.], by zorganizowane grupy przestępcze nie wykorzystały sytuacji do przemytu czy przestępstw związanych z wyłudzaniem VAT-u - przyznał w rozmowie z money.pl zastępca szefa KAS Piotr Walczak. Odniósł się także do groźby protestu ze strony części celników.

Polska zaostrzyła kontrole celne na wschodniej granicy. To efekt protestów na Ukrainie
(Money.pl)

Gigantyczne kolejki na polsko-ukraińskich przejściach granicznych były efektem protestów, jakie wybuchły na Ukrainie po zmianie przepisów o rejestracji aut. Na początku tego tygodnia kolejki do odprawy sięgały kilkudziesięciu godzin. 28 listopada, jak wynika z informacji zamieszczanych na portalu granica.gov.pl nie przekraczały kilkunastu godzin.

- Kolejki są na bieżąco rozładowywane. Przy tak dużej blokadzie trudno je rozładować w ciągu jednego dnia, to potrwa, ale czas oczekiwania już spadł – mówił Piotr Walczak. Jak dodawał, obsada celników po stronie polskiej jest pełna, ale wciąż istnieje „problem z przyjmowaniem pojazdów po stronie ukraińskiej”.

Niespokojna sytuacja doprowadziła także do zwiększenia poziomu kontroli celnej na granicach „by zorganizowane grupy przestępcze nie wykorzystały sytuacji do przemytu czy przestępstw związanych z wyłudzaniem VAT-u”. – Nasza wschodnia granica zapewnia bezpieczeństwo obywatelom UE (..). Nie możemy dopuścić do wjazdu na teren Polski niebezpiecznych materiałów, broni czy narkotyków – dodał.

Wiceszef KAS odniósł się także do żądań związku zawodowego Celnicy.pl w sprawie wydania gwarancji dot. przyznania podwyżek pracownikom i funkcjonariuszom KAS od przyszłego roku. Jak mówił, „warunek jest spełniony”, ponieważ podpisał go wiceminister finansów „za pełnym poparciem ministra”. Pieniądze mają trafić na konta najpóźniej w trzecim kwartale przyszłego roku (z wyrównaniem, ponieważ przyznane są od 1 stycznia – red.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Inkwizytor
5 lata temu
Brawo Panie Ministrze, brawo ;-)! Merytorycznie, kompetentnie, rzeczowo! No i gdzie jesteś Siwy z tym swoim urojonym protestem:-):-):-)?!
Jon
5 lata temu
A jaki pracodawca z polski robi biznes z Ukrainą jak to się nieopłaca są lepsze Państwa niż Ukraina
Celnicy
5 lata temu
Łódź się wstydzi za to ble ble ble
Vc
5 lata temu
To granice z Ukrainą nigdy nie był zaostrzone? Ktoś sobie z nas kpi?
Granica+
5 lata temu
50godzin dodatkowych na granicy dla każdego Polaka który chce wyjechać z kraju