Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

3,6 mln złotych dla ofiar wypadków spowodowanych przez obcokrajowców

6
Podziel się:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił w 2020 roku 3,6 mln złotych ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych obcokrajowców.

3,6 mln złotych dla ofiar wypadków spowodowanych przez obcokrajowców
Ofiary wypadków spowodowanych przez obcokrajowców dostały w sumie 3,6 mln złotych odszkodowania. (Pixabay, Gerhard G.)

Jak wynika z danych UFG, co roku dochodzi do kilkunastu tysięcy wypadków i kolizji, których sprawcami są kierowcy z zagranicy. Część z nich nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W 2020 r. takich zdarzeń było 12,7 tys. Sprawcami części z nich są osoby bez polisy OC - w takich sytuacjach odszkodowania wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W zeszłym roku do osób poszkodowanych w takich wypadkach trafiło 3,6 mln zł.

- Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to istotny element systemu obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. W sytuacji, gdy sprawca wypadku drogowego lub kolizji nie ma ważnego ubezpieczenia OC lub nie został ustalony, to właśnie my zapewniamy wypłatę odszkodowań jego ofiarom - mówi prezeska UFG Małgorzata Ślepowrońska.

Zobacz także: Nie masz OC? Kary nie unikniesz. "Maksymalnie wynosi 5,6 tys. zł"

- Nie inaczej jest, kiedy zdarzenie spowodował sprawca poruszający się nieubezpieczonymi pojazdami na zagranicznych numerach - dodaje.

Procedura przy wypadku, w którym bierze udział kierowca z zagranicy, nie różni się od tej, którą stosuje się przy zdarzeniach spowodowanych przez Polaków. Jeśli ktoś zostanie ranny, konieczne jest wezwanie na miejsce policji. Zwykła kolizja, w której doszło tylko do uszkodzenia mienia, interwencja nie jest wymagana i wystarczy wspólnie spisane oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Takie oświadczenia wielu kierowców wozi ze sobą w samochodzie. Jednak druki są sporządzone zazwyczaj wyłącznie w języku polskim. Warto na wszelki wypadek wozić ze sobą również wersję angielską, którą można pobrać na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Z danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika, że średnia wartość odszkodowań z tytułu szkód, jakie zagraniczni kierowcy powodują na polskich drogach, wyniosła w 2020 r. ponad 7000 zł.

Osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych spowodowanych przez obcokrajowców - zarówno w wypadkach, jak i kolizjach - dostały w 2020 roku w sumie 90 mln złotych z UFG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
figo
3 lata temu
Policja kompletnie nie kontroluje pojazdow na obcych tablicach.Mieszkam w malym miasteczku i pjazdow z obcymi tablicami jest kilkanascie i przybywaja nowe np. z wysp brytyjskich nie ktore obserwuje od kilku lat i co maja przepisy gdzies.
wer33
3 lata temu
Wystarczy by celnicy na wschodnich granicach kontrolowali OC, ale po co !!!
Targówek
3 lata temu
Siedem tys złotych za połamane nogi, miednicę,szpital, operację i tymczasowo darmową rehabilitację, traumę, ból, bezsilność organów śledczych,to kpina. Pewna młoda dziewczyna, właśnie tego doświadcza.kierowca rozjechał ją,zostawił ślady ale mówi, że to nie on i dziwnym trafem,nie zostaje zatrzymany do wyjaśnienia,sprawa ciągnie się już rok! Polskie Prawo i Sprawiedliwość, poszkodowana pewnie odwoła się do sądów Unii i Polska będzie musiała wypłacić tysiące Euro za nieudaczników, będą dymisje.
Kri
3 lata temu
tylko dla czego mam na to płacić?
jajco
3 lata temu
Tylko dlaczego Polak posiadajacy stare auto stojace w garazu na jego ziemi !!i nie uzywa tego auta !!!musi placic OC az auto bedzie mialo 40 lat !!UFG to maszynka do robienia pieniedzy !!! Dlaczego NIK jeszcze nie zbadal tej firmy !!!