Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Odszkodowania po zalaniach i podtopieniach. Co trzeba wiedzieć?

6
Podziel się:

Na południu Polski trwa walka z intensywnymi opadami deszczu, które spowodowały, że wiele miejscowości zostało ewakuowanych z uwagi na podtopienia. Rzecznik finansowy przygotował najistotniejsze informacje dotyczące odszkodowań po zalaniach. Oto co trzeba wiedzieć.

Odszkodowania po zalaniach i podtopieniach. Co trzeba wiedzieć?
Woda zalała m.in. Kłodzko (PAP, Maciej Kulczyński)

Intensywne opady spowodowały wezbrania rzek na południu Polski. Zalane są już m.in. Głuchołazy na Opolszczyźnie i Kłodzko na Dolnym Śląsku. Premier poinformował o pierwszej ofierze śmiertelnej. Informacje na temat powodzi są na bieżąco aktualizowane w Wirtualnej Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Walka o most w Głuchołazach. "Jego zniszczenie, to paraliż dla miasta"

Co zrobić bezpośrednio po zniszczeniach?

Jak wyjaśnia rzecznik finansowy, po zalaniu, jeśli masz ubezpieczenie nieruchomości, ważne jest, aby minimalizować szkody zgodnie z art. 826 k.c. Oznacza to m.in. wyłączenie instalacji elektrycznej i gazowej oraz zabezpieczenie mienia. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli obowiązki te nie zostaną wykonane. Warto dokumentować poniesione koszty oraz robić zdjęcia zniszczeń i działań ratunkowych.

Niezależnie od działań ratunkowych, konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi i umożliwienie jego przedstawicielowi przeprowadzenia oględzin. Warto zaznaczyć, że w dobrowolnych polisach coraz częściej oferowana jest usługa assistance, obejmująca organizację i pokrycie kosztów działań takich jak osuszanie zalanych pomieszczeń. Dlatego po wystąpieniu szkody warto od razu skontaktować się z ubezpieczycielem, opisać zdarzenie i uzyskać informacje na temat dostępnej pomocy zgodnie z warunkami umowy - czytamy.

Rzecznik wyjaśnia, że nie trzeba czekać na rzeczoznawcę ubezpieczyciela, aby rozpocząć usuwanie skutków zalania. Wystarczy zrobić dokumentację zdjęciową i spisać, co zostało zniszczone. Pomoc od samorządu terytorialnego może być udokumentowana zaświadczeniem, co również może być przydatne w zgłaszaniu szkód.

Uproszczona likwidacja szkody i ugody telefoniczne

Ubezpieczyciele coraz częściej stosują uproszczone metody likwidacji szkód, prosząc o zdjęcia i opis zdarzenia. W takich przypadkach może dojść do propozycji ugody. Przed jej zaakceptowaniem warto skonsultować się z wykonawcą prac remontowych, aby upewnić się, że kwota odszkodowania pokryje wszystkie koszty - wyjaśnia rzecznik.

Wycofanie się z ugody może być trudne, a w większości przypadków niemożliwe, ponieważ jej celem jest definitywne zakończenie postępowania odszkodowawczego. W przypadku ugody zawartej na odległość np. telefonicznie konsument ma 14 dni na odstąpienie od niej.

Warto pamiętać, że zawarcie ugody jest wynikiem negocjacji, w trakcie których obie strony muszą czynić ustępstwa. Jeśli propozycja ubezpieczyciela nie jest zadowalająca, można przedstawić własną ofertę, która z kolei może spotkać się z kontrofertą. Ważne jest, aby zrozumieć, że ugoda nie ustala dokładnej wartości szkody, lecz wysokość odszkodowania, które jest szacunkowe i może nie w pełni pokrywać strat.

W przypadku, gdy ugoda nie spełnia oczekiwań, istnieje prawo do przeprowadzenia standardowej procedury likwidacji szkody, obejmującej udział rzeczoznawcy oraz szczegółowy kosztorys. Dodatkowo można złożyć reklamację, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, możliwe jest podjęcie dalszych kroków, np. przy wsparciu rzecznika finansowego - czytamy.

Jak długo trwa usuwanie szkody?

Zgodnie z przepisami, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Jeśli nie jest to możliwe, w tym czasie powinna zostać wypłacona kwota bezsporna, a ubezpieczyciel musi wyjaśnić przyczyny opóźnienia. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych odszkodowanie powinno zostać wypłacone w ciągu 14 dni od wyjaśnienia okoliczności szkody.

Jeśli odszkodowanie nie odpowiada poniesionym szkodom, warto złożyć reklamację. Ubezpieczyciel ma 30 dni na odpowiedź.

W przypadku problemów związanych z ubezpieczeniami po szkodach spowodowanych powodzią zalecamy skontaktowanie się z ekspertami Rzecznika Finansowego. Istnieje możliwość uzyskania porady telefonicznej, dzwoniąc na numer 22 333 73 28. Linia działa w poniedziałki od 9:00 do 17:00, a od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 14:00. Można również wysłać wiadomość e-mail na adres porady@rf.gov.pl - czytamy na stronie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
WYRÓŻNIONE
cheem?
3 tyg. temu
No dobrze, ale tu pisze tylko o tych którzy są ubezpieczeni, a co mają zrobić ci którzy się nie ubezpieczyli i z różnych powodów formalnych nie mogli się ubezpieczyć... Czy znów jak w 1997 roku premier wygłosi mądrą sentencję do powodzian: -Trzeba się było ubezpieczyć.
Ślązak JON
3 tyg. temu
Ponieważ polacy na naród katolicki więc przypominam, że odszkodowania otrzymają jedynie UBEZPIECZENI.
mark
3 tyg. temu
dalej jest sporo ludzi w PL którzy uważają że modlitwa i ofiara dla Rydzyka zabezpieczy przed kataklizmami i dlatego nie wykupują ubezpieczeń
NAJNOWSZE KOMENTARZE (6)
ARTUR
3 tyg. temu
Nikt w tym przypadku nie musi liczyć na ubezpieczenie gdyż mogą to być jedynie kwoty dodatkowe z powodu niskiej kwoty ubezpieczenia lub szkody całkowitej którą określa nadzór budowlany , zawsze należy pobierać kwotę bezsporną gdyż gwarantuje rozpoczęcie prac naprawczych a rachunki za materiały i naprawy przedstawia się po wykonaniu prac . W rozmowie z ubezpieczycielem należy się upewnić że rozmowa jest nagrywana gdyż często rozmowa " rejestrowana " określa że było jedynie takie połączenie . Najlepiej przy dużej szkodzie skonsultować się z prawnikiem aby wszystkie prawa były zachowane a ubezpieczyciel pokrył koszt mieszkania zastępczego , leczenie , straty z braku możliwości pracy itd. A teraz główne odszkodowanie które należy się od budżetu z powodu niewykonania zasady ochrony ludności przed zagrożeniami i spowodowanie strat majątkowych w olbrzymich rozmiarach a nawet doprowadzenie do śmierci . Sądzić należy do skutku aż do instytucji europejskich , najlepiej przy pomocy prawnika który działa " na procent " lub w formie pozwu zbiorowego .
Beczka
3 tyg. temu
Woda żywioł. Tylko te Wójty radni burmistrzem co robili ordery spółki rady lewa kasa. A robić nie ma komu a o myśleniu to szkoda gadać.. za kopertę zezwolenia. Wyregulowane rzeki to gdzie ma woda się rozlać he he.
Ślązak JON
3 tyg. temu
Ponieważ polacy na naród katolicki więc przypominam, że odszkodowania otrzymają jedynie UBEZPIECZENI.
stary wiarus
3 tyg. temu
Co trzeba wiedzieć? Trzeba wiedzieć, że ubezpieczyciele zrobią wszystko, żeby nie wypłacić odszkodowań lub wypłacić ich jak najmniej.
mark
3 tyg. temu
dalej jest sporo ludzi w PL którzy uważają że modlitwa i ofiara dla Rydzyka zabezpieczy przed kataklizmami i dlatego nie wykupują ubezpieczeń