Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Ubezpieczyciele tną odszkodowania. Kosztorysy zaniżane

13
Podziel się:

PZU od lipca prowadzić ma nową politykę wobec odszkodowań - donosi "Gazeta Wyborcza". Wypłaca zaniżone w stosunku do warsztatowych kosztorysy odszkodowania.

Ubezpieczyciele tną odszkodowania. Kosztorysy zaniżane
Cięcia w wypłatach ubezpieczeń. (Materiały WP, Adobe)
bEJXYslh

PZU wykorzystuje w kosztorysach odszkodowań stawki oferowane jedynie przez niektóre z warsztatów współpracujących z PZU, a nie rynkowe - twierdzi "Gazeta Wyborcza".

Tym sposobem kreśli faktury i tnie kosztorysy napraw samochodów. Wylicza też znacznie niższe stawki roboczogodzin mechaników, lakierników czy blacharzy, a w efekcie wypłaca niższe ubezpieczenie, wskazuje dziennik.

PZU ma obniżać też wypłaty o tzw. "współczynniki odchylenia" czy "rabaty" przy zakupach części.

bEJXYslj

Taką politykę, według "Wyborczej", PZU ma stosować w celu zatrzymania wzrostów cen polis OC. Ma być to możliwe właśnie dzięki pilnowaniu warsztatów, które nagminnie zawyżają wyceny napraw.

Warsztaty jednak nie chcą naprawiać aut, jeśli zapłacić za to ma PZU. Z kolei te, które się podejmą również muszą ograniczać koszty.

Tracą kierowcy

bEJXYslp

Kłopot w tym, że na tych praktykach tracą kierowcy, bowiem tak niski kosztorys łączy się np. z wykorzystaniem zamienników części, co powoduje, że auto nie wraca do stanu sprzed szkody, a jego wartość spada.

Zobacz także: Nie masz OC? Kary nie unikniesz. "Maksymalnie wynosi 5,6 tys. zł"

Dlatego też poszkodowani kierują sprawy do sądu. Jak sugeruje dziennik, doraźnym sposobem jest skorzystanie z bezpośredniej likwidacji szkód, a więc zwrócenie się do własnego ubezpieczyciela, w którym ma się wykupione OC, aby ten rozliczył się z PZU.

bEJXYslq

Nowe wytyczne KNF

Co na nową politykę ubezpieczyciela KNF? Jak przekonuje nadzorca, przygląda się sprawie. Jednocześnie tworzy nowe przepisy, które mają być rekomendacją dla ubezpieczycieli.

Kłopot w tym, że jak ustaliła "Wyborcza", nowe zapisy de facto sankcjonują obecne praktyki PZU. To ubezpieczyciel ma wykonać kosztorys i według takiego kosztorysu dokonać naprawy. Klient jednak nie będzie miał możliwości zakwestionowania tej wyceny - wskazuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJXYslK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Bezpartyjny p...
miesiąc temu
Trzeba z nimi walczyć a nie tylko wypisywać ,wszyscy narzekają na nich a jakimś cudem wybory wygrali i kolejne też wygrają
Underwriter
miesiąc temu
Zwyczajna retencja pieniądza "pod dywidendę".
Ooe
miesiąc temu
Pisowi pieniążki potrzebne, wiec okrada obywateli jak tylko może!
bEJXYslL
Dogen
miesiąc temu
Interrisk też złodzieje, miałem z nimi do czynienia.
Jaa
miesiąc temu
Pzu , PiS wszystko złodzieje ! Nigdy nie ubezpieczałem i nie ubezpiecze w PZU