Trwa ładowanie...
bEEhvsmt
Notowania

Łukasz Czarnicki – Wszystkie wiadomości

Dwa źródła dodatkowych wpływów do budżetu: podatek cyfrowy i ograniczenie rajów podatkowych
199
22.05.2020 11:47

PODATKI
 / 
Dwa źródła dodatkowych wpływów do budżetu: podatek cyfrowy i ograniczenie rajów podatkowych

- Według mojej wiedzy ministerstwo nie planuje podwyżek podatków - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Wskazałbym na dwa inne źródła ewentualnych podatkowych dochodów. Jedna kwestia to podatek cyfrowy, a druga to ograniczenie wpływu rajów podatkowych na wysokość wpływów podatkowych w Polsce - powiedział w programie "Money. To się liczy". - To jest dobra droga. Jeśli chcemy dobrze wychodzić z lockdownu, powinniśmy szukać dodatkowych wpływów tam, gdzie nie zaglądaliśmy - uważa. Zapytany o to, czy obecna sytuacja budżetowa nie pogrzebie zapowiadanej na 2022 r. obniżki stawki VAT, odpowiedział: - Wszelkie decyzje podatkowe powinniśmy podejmować dopiero, gdy będziemy znali skalę ubytków wpływów podatkowych, a to będzie najprędzej pod koniec czerwca - powiedział Łukasz Czernicki.

Największa dziura budżetowa w historii. "To jest bezapelacyjne"
295
22.05.2020 11:16

BUDŻET
 / 
Największa dziura budżetowa w historii. "To jest bezapelacyjne"

- Tak, zdecydowanie. To jest bezapelacyjne - potwierdził Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów zapytany o to, czy dziura budżetowa w 2020 r. okaże się największa w historii Polski. - Zwiększone wydatki wynikają z działań antykryzysowych, druga kwestia - spodziewamy się ubytku wpływów podatkowych - tłumaczył. Zaznaczył jednak, że rentowości polskich obligacji są na rekordowo niskich poziomach. - Przez dłuższy okres będziemy mogli tanio pożyczać, więc uważam, że to słuszna koncepcja, by teraz więcej się zadłużyć, aby w przyszłości ten dług zredukować - dodał. - Nasz projekt nowelizacji stabilizującej reguły wydatkowej idzie w tym kierunku, dzięki temu, że modernizujemy regułę wydatkową, stwarzamy sobie przestrzeń fiskalną, która umożliwi wydatki w różnych obszarach. Jesteśmy zdania, że bardzo są nam potrzebne zwiększone wydatki i myślę, że jest tu konsensus ekonomiczny - powiedział Łukasz Czernicki.

Dziura budżetowa może być ogromna. "Dane są wciąż zbierane"
29
22.05.2020 10:36

BUDŻET
 / 
Dziura budżetowa może być ogromna. "Dane są wciąż zbierane"

Około kilkudziesięciu miliardów złotych - tyle według Łukasza Czernickiego, głównego ekonomisty Ministerstwa Finansów, zostało już pożyczone w tym roku, zastrzegł jednak, że nie pamięta konkretnej kwoty.- Potrzeby pożyczkowe wynikające z ustawy budżetowej na rok 2020 zostały już zabezpieczone - dodał. - Mieliśmy sygnały z marca, które pokazywały tąpnięcie w przychodach podatkowych o kilka procent w wartościach skumulowanych w relacji do roku poprzedniego. Kluczowy dla nas są kwiecień i maj. Kwiecień, bo to miesiąc pełnego zamknięcia gospodarki, pokaże nam skalę załamania gospodarczego. A maj, bo to pierwsze tygodnie otwierania gospodarki - tłumaczył Czernicki. Jak mówił, dane są wciąż zbierane i będzie trzeba "je oczyścić, bo częściowo zawierają wpływ tarczy". Dopytywany o dziurę budżetową na 2020 r. powtórzył: - Zbieramy te dane. Kilkadziesiąt miliardów zł to na pewno. Czy to będzie 100 mld zł? Nie jestem w stanie tego ocenić - dodał. Zaznaczył, że 100 mld zł to ok. 5 proc. PKB i "to nie jest aż tak dramatyczny wynik". - Zakładamy większy deficyt w naszych prognozach, założyliśmy deficyt na poziomie 3,8 proc., ale z naszych symulacji nie wynika, że mielibyśmy przekroczyć próg ostrożnościowy 55 proc. w relacji do PKB - mówił w programie "Money. To się liczy".

Koronawirus uderzył, ale ekonomista uspokaja. "Najczarniejszy scenariusz nie jest scenariuszem bazowym"
72
22.05.2020 10:29

DŁUG PUBLICZNY
 / 
Koronawirus uderzył, ale ekonomista uspokaja. "Najczarniejszy scenariusz nie jest scenariuszem bazowym"

Weszliśmy w kryzys z bardzo dobrą sytuacją fiskalną, przypomina Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Ostatnie lata to było sukcesywne obniżanie długu w relacji do PKB, mieliśmy niski deficyt, udało nam się znacząco zredukować naszą zależność od inwestorów zagranicznych, więc jesteśmy w komfortowej sytuacji. Uważam, że działania antykryzysowe, jakie planujemy, w żaden sposób nie naruszą stabilności finansów publicznych - podkreślił. - Nasza recesja będzie relatywnie płytka w porównaniu do tego, co się prognozuje dla innych krajów - uważa. - W momencie, gdyby zrealizował się najczarniejszy scenariusz makroekonomiczny, który na ten moment nie jest scenariuszem bazowym, istniałoby ryzyko, że oparlibyśmy się o próg 55 proc. w 2022 r. według metodologii krajowej - powiedział też Czernicki.