Trwa ładowanie...
bECuUyRN
Notowania

Alina Nowak – Wszystkie wiadomości

Białorusini przyjadą do Polski? "Pracujemy nad ułatwieniami"
42
01.09.2020 11:54

BIAŁORUŚ
 / 
Białorusini przyjadą do Polski? "Pracujemy nad ułatwieniami"

Polski rynek pracy otworzy się na Białorusinów tak, jak na Ukraińców? - Cały czas jesteśmy otwarci, rejestrujemy oświadczenia dla pracowników z krajów tzw. szóstki. Są tam też pracownicy z Białorusi. Z wielką troską i zaangażowaniem obserwujemy to, co dzieje się na Białorusi. Nie ukrywam, że chcielibyśmy w jakiś sposób ułatwić tym pracownikom dostęp do naszego rynku pracy. Będziemy nad tym pracować - powiedziała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny Alina Nowak. - Myślę, że to jest kwestia najbliższych miesięcy. To nie są tematy, które będziemy przedłużali. Sytuacja jest dynamiczna, będziemy działać tu i teraz, by na czas przyjść z pomocą tym, którzy tej pomocy od nas oczekują - dodała.

Zmiany w urzędach pracy. "Trzeba iść z duchem czasu"
103
01.09.2020 11:47

PRACOWNICY
 / 
Zmiany w urzędach pracy. "Trzeba iść z duchem czasu"

Urzędy pracy czeka reorganizacja. - W pierwszej kolejności skoncentrujmy się na tym, jakie zadania powinny realizować nowoczesne urzędy pracy. Dla mnie jest najważniejsze, aby zadania zarówno powiatowych, jak i wojewódzkich urzędów pracy były dostosowane do oczekiwań wszystkich partnerów rynku pracy - powiedziała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny Alina Nowak. - Być może należy wprowadzić nowe instrumenty rynku pracy, idąc z duchem czasu - przygotować dobre programy informatyczne, by korzystać z usług tych urzędów w formie elektronicznej. Pewne zmiany są konieczne, by sprostać oczekiwaniom instytucji, które współpracują z urzędami. Skoncentrujmy się na początek na to, by realizować zadania zarówno wobec bezrobotnych, biernych zawodowo i przedsiębiorców. Tak, by zwiększać wskaźnik zatrudnienia i nie doprowadzać do długotrwałego bezrobocia - dodała.

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Ile wyniesie?
147
01.09.2020 11:09

PANDEMIA
 / 
Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Ile wyniesie?

Kryzys powodowany koronawirusem wysyła niektórych na bezrobocie. Mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, który wyparł zasiłek solidarnościowy. - Wnioski w ramach tzw. dodatku solidarnościowego można było składać do końca sierpnia, od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych, będzie to kwota 1200 zł - powiedziała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny Alina Nowak. - Liczba uprawnionych z ogólnej liczby bezrobotnych to ok. 18 proc. Oprócz tego, że kwota zasiłku wzrasta, wzrastają także świadczenia związane z aktywizacją bezrobotnych. Obserwując rynek pracy, widzimy znaczący wpływ ofert pracy do urzędów pracy. Mamy świadomość pewnych zagrożeń, docierają do nas informacje o zwolnieniach grupowych, jednak nie wszystkie zapowiedzi przekładają się na rzeczywistość - dodała.

Zasiłek opiekuńczy. Wraca dodatek, kto dostanie pieniądze?
8
01.09.2020 10:57

EDUKACJA
 / 
Zasiłek opiekuńczy. Wraca dodatek, kto dostanie pieniądze?

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy przez pandemię muszą zostać z dziećmi w domu. Jednak nie każdy może liczyć na dodatek. Komu przysługuje? - Mając na uwadze czas, w którym żyjemy, i to, że może dochodzić do zamknięcia szkół, podjęliśmy inicjatywę związaną z wypłatą dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Mowa o sytuacjach, kiedy dochodzi do zamknięcia przedszkola, żłobka - powiedziała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny Alina Nowak. - Dodatkowy zasiłek obowiązuje od 1 do 20 września. Na bieżąco będziemy obserwowali sytuację, zasiłek przysługuje na dziecko do 8 lat, w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami - do 16 lat - dodała, podkreślając, że zasiłek przysługuje tylko wtedy, gdy cała placówka będzie zamknięta z powodu koronawirusa.

300 plus do waloryzacji? "Decyzja w przyszłym roku"
211
01.09.2020 10:34

WYPRAWKA
 / 
300 plus do waloryzacji? "Decyzja w przyszłym roku"

Program "Dobry Start", wciąż można zdobyć 300 zł na wyprawkę szkolną dla ucznia. Jednak czy to wystarczająca kwota? Co z waloryzacją świadczenia? - Analizujemy sytuację. Wypłacamy kwotę 300 zł, mamy świadomość, że ona nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z posłaniem dziecka do szkoły. Jednak nie tak dawno nie było ani programu "Dobry start", ani 500+. Myślę, że to jest ogromne wsparcie dla każdej rodziny - powiedziała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny Alina Nowak. - Zawsze jest szansa na to, by podnieść świadczenie, ale musimy myśleć o budżecie. Dzisiaj trudno podejmować decyzje dotyczące wydatków na przyszły rok. Gwarantujemy wypłatę wszystkich świadczeń, które są obecnie realizowane i staramy się to kontynuować. Mówiło się, że te programy będą zagrożone i nie uda się wypłacić pieniędzy, ale udało się - dodała.

bECuUyRP
Zwolnienia w urzędach. "Będą działały szybciej i sprawniej"
180
01.09.2020 10:24

PRACA
 / 
Zwolnienia w urzędach. "Będą działały szybciej i sprawniej"

Szykują się zwolnienia w administracji, część urzędników straci pracę, dotyczy to również ministerstw. - To jest też solidaryzm z tymi, którzy musieli podjąć trudną decyzję ograniczenia wynagrodzeń wobec swoich pracowników. Od wielu lat mówiło się o odchudzeniu administracji, o odbiurokratyzowaniu niektórych procesów, usprawnieniu komunikacji - powiedziała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny Alina Nowak. - To są zadania, których kluczowym celem nie jest ograniczenie zatrudnienia, ale zwiększenie wydajności, poprawa komunikacji i szybsza realizacja zadań wobec obywateli - dodała.

"Money. To się liczy". Powrót do szkoły. Dla kogo dodatkowy zasiłek?
5
01.09.2020 8:59

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Powrót do szkoły. Dla kogo dodatkowy zasiłek?

Dziś w "Money. To się liczy" gościem będzie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. Rozmawiamy m.in. o dodatkowym zasiłku opiekuńczym oraz reformie urzędów pracy. W drugiej części o przyszłości branży lotniczej mówi dr Artur Bartoszewicz. Zapraszamy od 9.15.

"Money. To się liczy". Milion osób bez pracy. O ile wzrośnie bezrobocie w najbliższych miesiącach?
14
18.06.2020 9:05

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Milion osób bez pracy. O ile wzrośnie bezrobocie w najbliższych miesiącach?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy, ile osób jeszcze w tym roku straci pracę z powodu epidemii. Na jakie wsparcie od państwa będą mogły liczyć. Gościem będzie Alina Nowak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapraszamy od 9.15.