Trwa ładowanie...
bDZKZvpN

Notowania

Impact Mobilt 2019 – Wszystkie wiadomości

Centralny Port Komunikacyjny. Piotr Malepszak o przyszłości Okęcia
1
16.10.2019 0:39

LOTNICTWO
 / 
Centralny Port Komunikacyjny. Piotr Malepszak o przyszłości Okęcia

- Lotnisko na Okęciu w perspektywie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest portem do zamknięcia, ponieważ nie można tych dwóch elementów połączyć i przeniesienie operacji byłoby konieczne. Już dziś na Okęciu wyczerpuje się przepustowość - szacowana jest na 22-23 mln pasażerów, a dziś ruch to już 19 mln- mówi w rozmowie z money.pl prezes CPK Piotr Malepszak. Jak dodaje lotnisko w Modlinie nawet w dłuższej perspektywie będzie funkcjonować jako port dla tanich linii lotniczych, a przebudowa portu lotniczego w Radomiu ma służyć wsparciu Okęcia w perspektywie kolejnych 20 lat.

Bez biletu komunikacją miejską. Mastercard stawia na technologię
1
15.10.2019 22:48

KOMUNIKACJA
 / 
Bez biletu komunikacją miejską. Mastercard stawia na technologię

Zamiast kupowania tradycyjnego biletu komunikacji miejskiej wystarczy przyłożenie zbliżeniowej karty płatniczej do czytnika w autobusie czy tramwaju. Karta automatycznie staje się elektronicznym biletem. Takie rozwiązanie wzorowane na londyńskim zostało wdrożone przez Mastercard w 2018 r. we Wrocławiu. – Po 6 miesiącach 40 proc. wszystkich biletów było kupowanych w ten sposób. Po roku już ponad 60 proc. jest kupowanych zbliżeniowo. Polacy kochają nowe technologie – mówi o efektach pomysłu Kamila Kaliszyk z Mastercard. Jak dodaje, władze Wrocławia równocześnie odnotowały spadek liczby gapowiczów.

Ubezpieczenie samochodu do 20 proc. tańsze. InMobi zaoferuje polisy w aplikacji
2
15.10.2019 20:25

VOLKSWAGEN
 / 
Ubezpieczenie samochodu do 20 proc. tańsze. InMobi zaoferuje polisy w aplikacji

Telemetria w samochodach nie jest nowym pomysłem, jednak Volkswagen znalazł sposób na przekonanie do niej kierowców. Do skorzystania aplikacji InMobi monitorującej styl jazdy w ciągu roku przekonało się 9 tys. kierowców. - Przy dobrym stylu jazdy można zyskać do 20 proc. zniżki – mówi money.pl Magdalena Kaca, dyrektor departamentu ubezpieczeń Volkswagen Financial Services. Do końca października pojawić się ma aplikacja InMobi 2.0, dzięki której możliwe będzie zamówienie polisy ze smartfona. – Oferta będzie zawierać informację o tym jaka zniżka została naliczona, jeśli kierowca z aplikacją wykona wcześniej przynajmniej 40 przejazdów – dodaje Magdalena Kaca.

Co roku wozi miliony Polaków. Sam nie ma nawet miejsca garażowego
2
14.10.2019 14:58

KOMUNIKACJA
 / 
Co roku wozi miliony Polaków. Sam nie ma nawet miejsca garażowego

- W strategii naszej firmy jest wpisane dbanie o ekologię. Nie mamy samochodów służbowych. Nie ma też u nas miejsc parkingowych. Nie mam go nawet ja. Dojeżdżam do pracy metrem, autobusem albo rowerem. Do Katowic na Impact przyjechałem pociągiem - mówi Michał Leman, szef Flixbus w Polsce. Jak tłumaczy, w Polsce jest problem z komunikacją i dlatego mimo wszystko wybieramy samochody. - W transporcie kluczową sprawą jest podaż, która generuje popyt. Szczególnie w takich krajach jak Polska – dodaje.

Badanie e-autokult: Polacy wsiądą do elektryków, gdy będzie ich na to stać
5
11.10.2019 22:16

IMPACT MOBILT 2019
 / 
Badanie e-autokult: Polacy wsiądą do elektryków, gdy będzie ich na to stać

Niższe ceny i dopłaty do aut elektrycznych - to przede wszystkim kwestie finansowe mogą skłonić Polaków do zakupu aut elektrycznych, wynika z badań przeprowadzonych przez serwis e-autokult. W trakcie Impact Mobility rEVolution zaprezentował je redaktor naczelny serwisu Mariusz Zmysłowski.

bDZKZvpP
Volvo Polska stawia na "elektryki". Autonomiczny autobus tylko kwestią czasu
10.10.2019 21:26

TRANSPORT
 / 
Volvo Polska stawia na "elektryki". Autonomiczny autobus tylko kwestią czasu

- W ostatnich latach Polska jest jednym z liderów elektromobilności w Europie, jeśli chodzi o transport publiczny - mówi money.pl Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska. Gość konferencji Impact Mobility Revolution w Katowicach podkreślał, że bardzo wiele samorządów decyduje się na coraz większe ograniczanie pojazdów z silnikami spalinowymi w komunikacji zbiorowej. Volvo do polskich miast dostarcza przede wszystkim autobusy z napędem hybrydowym, ale coraz częściej również pojazdy w pełni elektryczne. Szwedzki producent autobusy produkuje przede wszystkim we Wrocławiu, gdzie mieści się jedyna w Europie fabryka Volvo. W tym roku obchodzi ona 25. rocznicę funkcjonowania. - Na co dzień pracuje tam blisko 4 tys. osób, z czego około tysiąc inżynierów. Każdego dnia pracują nad tym, by stosować jak najlepsze rozwiązania w naszych pojazdach - mówi Marek Gawroński. Jak dodaje, szczególny nacisk kładziony jest na sztuczną inteligencję. Dzięki temu w przyszłości autobusy miejskie będą mogły funkcjonować bez kierowców. - Do tego jeszcze dość daleka droga, ale już w tej chwili testujemy takie rozwiązanie w Singapurze, we współpracy z tamtejszym uniwersytetem - puentuje wiceprezes Volvo Polska.

Już nie tylko górnictwo czy stocznie. Idzie nowe w Agencji Rozwoju Przemysłu
10.10.2019 21:19

AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU
 / 
Już nie tylko górnictwo czy stocznie. Idzie nowe w Agencji Rozwoju Przemysłu

- Jesteśmy świadkami wielkich przemian w światowej gospodarce i musimy jakoś wpleść w nie Agencję Rozwoju Przemysłu - mówi money.pl Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający Agencji Rozwoju Przemysłu. Jak tłumaczył podczas konferencji Impact Mobility Revolution w Katowicach, ARP kojarzyła się głównie z wsparciem przemysłu ciężkiego. Dziś się to zmienia. Właśnie podczas konferencji ARP we współpracy z Rafako zaprezentowała pierwszy autobus elektryczny, wyprodukowany przez firmę z Raciborza. - Jesteśmy bardzo dumni z tej inicjatywy - podsumował Konrad Trzonkowski. Dyrektor zarządzający ARP podkreślił równocześnie zaangażowanie instytucji w sektor małych i średnich przedsiębiorstw. W 2019 roku Agencja ma pożyczyć tego typu firmom nawet 200 mln zł. - Musimy jednak pamiętać, że oprócz tego, że jesteśmy instytucją publiczną, musimy też prowadzić racjonalny rachunek ekonomiczny. Stąd wybór przedsięwzięć musi być dokonany ze sporą rozwagą.

Tauron inwestuje w elektromobilność. Chce też pozostać liderem przyłączeniach energetyki rozproszonej
10.10.2019 14:03

ENERGIA
 / 
Tauron inwestuje w elektromobilność. Chce też pozostać liderem przyłączeniach energetyki rozproszonej

- Elektromobilność to tylko czubek góry lodowej, jakim jest elektryfikacja gospodarki. - mówi Jarosław Broda, członek zarządu Tauron. - Chcemy by w 2021 roku infrastruktura do ładowania na terenie Tauronu, zapewniała swobodne poruszanie się na południu Polski. Poza tym wiemy jak budować, obsługiwać takie stacje. Pierwsze umowy komercyjne już są - dodaje. Broda stwierdza, że zainteresowane są zarówno zobligowane do tego samorządy, ale także firmy prywatne. Wiceprezes Tauronu deklaruje też, że jego firma chce pomóc Polakom, którzy inwestują w energetykę obywatelską. – Jesteśmy tutaj liderem w przyłączaniu do sieci - dodaje.

Nowa ulga podatkowa rodem z Korei Południowej? Minister Niedużak ma propozycję
10.10.2019 13:42

KOREA POŁUDNIOWA
 / 
Nowa ulga podatkowa rodem z Korei Południowej? Minister Niedużak ma propozycję

- Chcemy zwiększyć kompetencje rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, jeśli będzie mógł występować w sprawach ZUS w sądzie - mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. W rozmowie z money.pl zaproponował też nową ulgę podatkową, która miałaby zwiększać robotyzację i produktywność polskich firm. - Potrzebujemy impulsów poprzez podatkową politykę. Powinniśmy wprowadzić ulgi podatkowe za zwiększenie produkcji. W Korei Południowej są też ulgi za robotyzację - mówi Niedużak.

bDZKZvpV
"W Katowicach zmieniono przemysł wydobywczy w przemysł spotkań"
10.10.2019 11:23

KATOWICE
 / 
"W Katowicach zmieniono przemysł wydobywczy w przemysł spotkań"

- Katowice stały się miejscem spotkań. Zamieniono przemysł wydobywczy czy stalowy właśnie w przemysł spotkań. I to w Katowicach dyskutuje się o sprawach ważnych nie tylko dla Polski, ale również Europy i świata – mówi w rozmowie z money.pl Marcin Krupa, prezydent Katowic. Jak dodaje, organizacja szczytu klimatycznego w 2018 r. pomogła wypromować miasto na całym świecie. – Poprzez imprezę rangi globalnej udało nam się zwrócić uwagę na Katowice, bo na to zasługują. Miasto przeszło metamorfozę od miasta przemysłowego do miasta nowych technologii - wskazuje samorządowiec.

Mniej pieniędzy dla samorządów z PIT. Najbardziej narażone małe gminy
10.10.2019 10:48

KATOWICE
 / 
Mniej pieniędzy dla samorządów z PIT. Najbardziej narażone małe gminy

Zapowiedziana podwyżka płacy minimalnej z równoczesną obniżką podatku PIT i zwolnieniem najmłodszych z jego opłacaniu stanowi wyzwanie dla samorządów. – Nie ma co ukrywać, że jest to obciążenie dla samorządów, ale z drugiej strony to udogodnienie dla mieszkańców miast, a to właśnie oni miasta tworzą – ocenił w rozmowie z money.pl prezydent Katowic Marcin Krupa. Dodał, że jeśli utrzyma się tempo przyrostu wpływów z PIT z roku poprzedniego, to w Katowicach problemu nie będzie.

Elektromobilność działa lokalnie. "Przeżywamy prawdziwy boom"
09.10.2019 18:54

STREFY EKONOMICZNE
 / 
Elektromobilność działa lokalnie. "Przeżywamy prawdziwy boom"

- Obecnie przeżywamy prawdziwy boom, jeżeli chodzi o inwestycje związane z elektromobilnością - mówi money.pl Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak wymienia, w tym obszarze szczególnie aktywni są tacy giganci jak Mercedes, który ma swój zakład w Jaworze czy Toyota, funkcjonująca w Wałbrzychu. Do tego firma Umicore, która zajmie się produkcją ogniw do baterii, które później będą montowane w samochodach elektrycznych. Drynda odniósł się również do planów rządu, które zakładają, że od 2026 roku cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną. Jak dodawał, wciąż w firmach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej potrzeba wyspecjalizowanych pracowników. Stąd też WSSE stara się wychowywać specjalistów już na etapie szkolnym, tworząc m.in. klasy patronackie.

Polskie miasta zaczynają być "smart". Ekspert tłumaczy
1
09.10.2019 18:53

TRANSPORT
 / 
Polskie miasta zaczynają być "smart". Ekspert tłumaczy

- Są miasta w Polsce, gdzie 75 proc. samochodów wozi tylko jedną osobę-kierowcę. Gdyby co dziesiątemu z nich dołożyć jednego pasażera, to zmniejszyłaby się nam liczba samochodów na ulicach o nawet 10 proc. - mówi money.pl Tomasz Turczynowicz, prezes Smart Factor i ekspert funduszu eMobio. - Z naszych doświadczeń wynika, że już taki spadek jest bardzo zauważalny w miastach - dodał. Turczynowicz był gościem w studiu money.pl podczas konferencji Impact Mobility 2019 w Katowicach. Ekspert zwrócił uwagę, jak ważną rolę będą pełnić w najbliższym czasie wypożyczalnie hulajnóg, samochodów miejskich czy skuterów. - Ekonomia współdzielenia to przyszłość, od której nie uciekniemy - twierdzi. Jak dodaje, spore wyzwanie stoi chociażby przed samorządami. - Jeśli szerzej wprowadzimy buspasy, z których będą mogli korzystać użytkownicy samochodów elektrycznych, to będzie to krok w dobrym kierunku - powiedział Turczynowicz. Prezes Smart Factor uważa, że najważniejsza jest edukacja. - Wszystko po to, żeby zmienić nawyki mieszkańców miast. Jeśli nie zaczniemy dzisiaj, to miasta będą całkiem zablokowane - puentuje Tomasz Turczynowicz.

bDZKZvpW
Volkswagen stawia na elektromobilność. Na celowniku zamożni klienci i floty
09.10.2019 18:07

MOTORYZACJA
 / 
Volkswagen stawia na elektromobilność. Na celowniku zamożni klienci i floty

- Każdy, kto zdecydował się na jazdę próbną samochodem elektrycznym, był zadowolony. Nie spotkałem nikogo, komu by się to nie spodobało - mówi money.pl Mikołaj Woźniak, dyrektor zarządzający Volkswagen Leasing. Jak dodaje, jego firma stawia na elektromobilność, choćby proponując klientom unikalne sposoby finansowania zakupu "elektryka". - Z naszych informacji wynika, że klienci bardzo obawiają się, że ich samochód elektryczny po zakupie straci na wartości. Nasze finansowanie powoduje, że takie ryzyko praktycznie znika - mówi. Jak twierdzi Mikołaj Woźniak, 12 proc. Polaków rozważa zakup samochodu elektrycznego. - Ale jak już się przejadą takim elektrykiem, to odsetek ten wzrasta do ponad jednej trzeciej - podkreśla. Jego zdaniem samochody elektryczne to również dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców i klientów flotowych.