Trwa ładowanie...
bDTlxvxN

Notowania

Sylwester Cacek – Wszystkie wiadomości

19.03.2021 16:11

GASTRONOMIA
 / 
Gastronomia różnie radzi sobie z lockdownem. Ale wszyscy mają jeden problem

W jakiej sytuacji jest Sfinks Polska, właściciel m.in. restauracji Sphinx? Jak radzą sobie inne firmy z branży? - Branża nie jest różnorodna. Mamy catering, który w tej chwili w ogóle nie sprzedaje. Mamy dostawców kanapek czy kantyny w biurowcach, które też są puste. Mamy w końcu fast foody i pizzerie i te się mają lepiej. Oni zawsze sprzedawali dużo w dowozie i teraz sytuacja wspiera te dowozy. Mamy też restauracje premium, które są w równie ciężkiej sytuacji. Jedynym wspólnym problemem, oprócz tego, że jesteśmy zamknięci, jest brak precyzyjnych rozwiązań dotyczących czynszów - mówił w programie "Newsroom WP" Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska.

5
19.03.2021 15:46

GASTRONOMIA
 / 
Bon gastronomiczny. Właściciel Sphinxa komentuje pomysł

Bon gastronomiczny - takie rozwiązanie pojawia się w debacie publicznej. Czy to coś, co mogłoby uratować branżę? - Pytanie, jak to by było rozwiązane. Ostatnio mówiło się o takim dofinansowaniu, w którym zakład pracy podpisuje z konkretną restauracją umowę i tam pracownik wykorzystuje bon. To rozwiązanie dla wąskiej grupy, niosące ryzyko nieprawidłowości. Natomiast powszechny bon gastronomiczny, z którego można skorzystać w każdym miejscu, to wtedy tak, bo wsparcie trafia tam, gdzie klient chce, żeby trafiło - mówił w programie "Newsroom WP" Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska. Odniósł się też do pomysłu na obniżenie VAT-u dla restauracji. - To może być krótkoterminowym wsparciem dla restauratorów, ale nie ma szansy na tak duże obniżenie VAT-u, żeby zadziałało to na ceny dla klientów. Nie byłoby to więc pobudzanie popytu, a raczej wspieranie gastronomii - dodał.

6
06.07.2020 9:07

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Trudna sytuacja restauracji

Dziś w "Money. To się liczy" przyglądamy się branży gastronomicznej. O to, ilu klientów wróciło do odmrożonych restauracji, i jak udaje im się wychodzić z koronakryzysu, zapytamy Sylwestra Cacka, prezesa Sfinks Polska. Zapraszamy od 9.15.

12
09.04.2020 16:20

PANDEMIA
 / 
Koronawirus i kryzys restauracji. "Zwalniają całe załogi"

Branża gastronomiczna w dołu przez pandemię koronawirusa. Czy konieczne już były zwolnienia? - Mamy sieć restauracji opartą o umowy franczyzowe. Restauratorzy sami prowadzą lokale, mają gros kosztów. Jeśli zwalniają, to głównie osoby zatrudnione na umowach-zlecenie, pracujące w weekendy czy świeżo zatrudnione. Starają się utrzymać szefów kuchni czy menadżerów, to oni będą decydowali o tempie i jakości powrotu na rynek - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska. - Duża grupa jest na umowach cywilnoprawnych, bo to często studenci, którzy chcą dorobić. Pracujemy 7 dni w tygodniu, część pracuje tylko w weekendy. Są restauratorzy - czy to franczyzowi, czy pojedyncze restauracje - którzy już 14 marca zwalniali całe załogi. Tak to dzisiaj wygląda - dodał.

2
09.04.2020 16:00

PANDEMIA
 / 
Restauracje tracą na koronawirusie. "Obroty w dół o 90 procent"

Branża gastronomiczna w kryzysie przez pandemię koronawirusa. - Problem jest szerszy niż marzec. Dopiero zaczęliśmy odrabiać straty związane z zakazem handlu w niedzielę. Wiele czynników jest ze sobą powiązanych. Przez obecną sytuację straciliśmy ok. 90 proc. obrotów, może trochę więcej. Zobaczymy, jaki będzie kwiecień, bo marzec jest nieadekwatny. Nie do końca wszystkie przepisy są jasne, więc dyskutujemy z wynajmującymi - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska. - Nie tylko restauracje mają z tym problem, ale jeść nie da się na zapas. Na zapas to można kupić odzież. Sytuacja jest generalnie trudna - dodał.

bDTlxvxP
13
25.10.2019 20:11

GASTRONOMIA
 / 
Sylwester Cacek znów prezesem zarządu Sfinks Polska

Rada nadzorcza Sfinks Polska powołała Sylwestra Cacka na stanowisko prezesa spółki. Kadencja będzie trwała 6 lat.