Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Nie ma planu konsolidacji finansów

0
Podziel się:

Szumnie zapowiadany pomysł premiera Tuska nie był konsultowany z koalicyjnym PSL.

Pawlak: Nie ma planu konsolidacji finansów
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

*W piątek premierDonald Tuskzaprezentować ma plan konsolidacji finansów publicznych. Tymczasem dokument ten nie dość, że nie był konsultowany z koalicyjnym PSL, to nawet nie pojawił się na obradach rządu. *

Zdaniem wicepremieraWaldemara Pawlakabędzie to plan Platformy Obywatelskiej, ale nie rządowy.

_ - To jest autorski pomysł pana premiera jak sądzę. Ja go nie widziałem, więc nie wiem co będzie publikowane. Będzie to na pewno niespodzianka _ - stwierdza Pawlak.

POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA:

_ - Nawet w planie pracy rządu tego dokumentu nie ma. To jest tak jak z ustawą hazardową, nie ma a zaczynają się pojawiać jakieś problemy _ - dodaje wicepremier.

Tymczasem kilkanaście dni temu szef doradców strategicznych premiera **Michał Boni zapowiedział, że plan zawierać będzie m.in. reformę podatkową dla rolników oraz zmiany emerytalne.

_ - Rząd przyjmie plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych prawdopodobnie do końca stycznia _ - powiedział Boni. Plan zawierać będzie m.in. także zmianę klasyfikacji obniżającą dług publiczny.

Także minister finansów Jacek Rostowski zapowiadał plan naprawczy dla finansów publicznych.

_ - Nie może być tak, że redefinicja długu publicznego jest podjęta po to, żeby uniknąć przekroczenia progu 55 proc. w relacji do PKB _ - powiedział Rostowski._ - Najpierw musimy wprowadzić rozwiązania z programu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych, żeby nikt nie mógł pomyśleć, że chcemy coś ukryć _ - dodał minister.

Rostowski powiedział, że plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych przewiduje dwa horyzonty działania.

- _ Pierwsza część będzie dotyczyć momentu, gdy osiągniemy tę relację deficytu sektora finansów publicznych do PKB na poziomie 3 proc. lub trochę niższym. Część ta będzie bardziej restrykcyjna, choć będzie ograniczała wzrost wydatków, a nie oznaczała cięcia. Będzie to rozwiązanie na pierwsze 4 lata. Druga część, już na wiele lat, będzie mniej restrykcyjna i będzie oznaczać dalszy, ale już powolniejszy spadek deficytu _ - dodał szef resortu finansów.

Pawlak optymistycznie o wzroście gospodarczym

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)