Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Lubiński
|
aktualizacja

Gigantyczne problemy Deutsche Bank. Akcje lecą w dół

160
Podziel się:

Akcje Deutsche Bank straciły w piątek rano na giełdzie we Frankfurcie ponad 8 proc. swojej wartości po tym, jak w nocy z czwartku na piątek znacznie wzrosły koszty ubezpieczenia od ryzyka niewypłacalności niemieckiego giganta.

Gigantyczne problemy Deutsche Bank. Akcje lecą w dół
Deutsche Bank ma problemy finansowe od dawna (Getty, 2022 Photothek)

Ceny tzw. CDS-ów (ang. "credit default swap") Deutsche Banku, czyli forma ubezpieczenia inwestorów posiadających jego obligacje od ryzyka niewypłacalności, skoczyły gwałtownie w górę po ostatniej, środowej podwyżce stóp procentowych w USA.

Akcje DB spadły już o ponad 25 proc. w ciągu ostatniego miesiąca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mamy krach bankowy w USA. Co się wydarzyło?

Deutsche Bank to największy bank Niemiec z około 1,5 biliona dolarów aktywów. Jest uważany za systemowo ważną instytucję finansową.

Jak zauważa Reuters, od 2019 r. Deutsche Bank próbuje oddzielić się od swojej gałęzi inwestycyjnej, chociaż akurat to dzięki niej w ostatnich latach mógł się pochwalić zyskiem. W ostatniej dekadzie był jednak 6 miliardów euro na minus.

Rynek boi się efektu domina. Trwa kryzys bankowy

Deutsche Bank ma problemy finansowe od dawna, jednak obecnie sytuacja na rynku jest bardzo napięta w związku z trwającym kryzysem bankowym.

Na początku marca niemal z dnia na dzień zbankrutował posiadający ponad 200 miliardów dolarów aktywów kalifornijski Sillicon Valley Bank. Problemy zagrażające ich istnieniu zaczęły mieć też inne banki, co zaowocowało już m.in. wymuszonym przez sytuację przejęciem Credit Suisse przez UBSbezprecedensowym wsparciem dla innego kalifornijskiego banku, który znalazł się na krawędzi bankructwa.

Ryzyko dla całego światowego sektora finansowego w ocenie ekspertów pozostaje podwyższone, a nie brakuje nawet opinii, że możemy znajdować się w środku kryzysu porównywalnego skalą ze światowym kryzysem finansowym z lat 2007-09.

Czy Deutsche Bank może upaść? Prawdopodobieństwo rośnie

Prawdopodobieństwo upadku jednego z największych europejskich banków rośnie – nie ma wątpliwości Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd.

Jak podkreśla ekspert, wartości CDS-ów dla Deutsche Banku były już jednak kilkukrotnie notowane na podobnym lub nawet wyższym poziomie, ponieważ bank ten boryka się z powracającymi od dłuższego czasu problemami. Mimo to Europejski Bank Centralny i rząd niemiecki praktycznie za każdym razem wychodzili mu z pomocną dłonią.

"Należy również pamiętać, że notowania CDS-ów są notowane na mało płynnym rynku międzybankowym. Oznacza to, że dostęp do tego typu instrumentów ubezpieczeniowych mają tylko instytucje finansowe, co może wpływać na ewentualne manipulacje ich ceną, bądź niekoniecznie odzwierciedlać realną sytuację przedsiębiorstwa" – ocenia Dróżdż.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(160)
awoksipS
rok temu
Kolejna spiskowa teoria staje się faktem? Upadek (zaplanowany?) tradycyjnych banków żeby wprowadzić walutę cyfrową i totalną kontrolę nad każdym wydatkiem obywatela i możliwość odcinania mu środków do życia jak się nie spodoba systemowi?
Fakt
rok temu
ZUS , BANKI OBCE MARKETY GALERYJKI HANDLOWE TO WSZYSTKO TO SĄ PIRAMIDY FINANSOWE !!!
>AHA<
rok temu
To nie są żadne problemy lecz zaczyna się akcja skupowania małych banków przez magnatów finansowych za bezcen tak aby powstało parę banków o kapitale niezliczonym ! To samo będzie z firmami...Powstaną wielkie korporacje / konsorcja !
Wysokie koszt...
rok temu
Gdyby jeden raz prezesi, zarząd rada nadzorcza i inne kadry kierownicze nie wypłacili sobie rocznych premii to by zbilansowali te 6 mld euro straty.
oo...
rok temu
Prawdziwy kryzys finansowy był w latach trzydziestych kiedy banksterzy wyskakiwali z okiem na dziesiątym lub wyższym piętrze . Obecnie kryzysy finansowe polegają na tym że zadowoleni banksterzy dostają miliony dolarów a tracą na tym zwykli ludzie.
...
Następna strona