Na skróty
Money.plEmeryturyRaportyZabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS [DŹWIĘK]
2010-12-31 06:00

Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

Autor: (BARD), (AD), (MM), (PZ), (IAR)

1 / 2
Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS
[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Decyzja zapadła - rząd postanowił zmienić zasady gry dla emerytów. Trzy filary w systemie zostają, ale do OFE trafiać będzie nie - jak obecnie - 7,3 procent, a jedynie 2,3 procent ubruttowionej pensji. Pozostałe 5 procent trafi na indywidualne konto, zarządzane przez ZUS. Projekt ustawy ma powstać błyskawicznie. Ekonomiści mówią o antyreformie i demontażu systemu.

Pieniądze zgromadzone na subkoncie w ZUS będą waloryzowane podobnie jak obligacje. Do 2017 roku część dla ZUS zmniejszona zostanie do 3,8 procent. Swoją część składki OFE będą mogły natomiast inwestować bardziej agresywnie niż dotąd, ale muszą dać ubezpieczonym możliwość wyboru subfunduszy - bezpieczniejszego, jak rządowe obligacje, czy właśnie agresywnego. Ustawa wprowadzająca zmiany ma wejść w życie 1 kwietnia 2011 roku.

Co to oznacza dla przyszłych emerytów? Premier obiecuje, że nie stracą, choć przyznał, że dokładnych wyliczeń przedstawić jeszcze nie można. Tymczasem szacunki, o jakie Money.pl pokusił się pod koniec listopada pokazują, że zmiany mogą jednak wyjść przyszłym emerytom na gorsze.

Ile wyniesie emerytura 25-latka, zarabiającego średnią krajową?

kobieta mężczyzna
przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce w momencie przejścia na emeryturę (w zł) 7589 8507
prognoza emerytury na obecnych zasadach (w zł) 2448 4908
prognoza emerytury - subfundusze emerytalne (w zł)1 2645 5558
prognoza emerytury - 2 proc. prowizji OFE (w zł)2 2471 4954
prognoza emerytury - 3 proc. składki do OFE (w zł)3 2177 4275
obliczenia Money.pl
założenia: wynagrodzenie rośnie o 2,5 proc. w skali roku
, roczna stopa zwrotu z OFE 4 proc.
1- roczna stopa zwrotu z OFE wynosi 7 proc., a w ostatnich 10 latach 3 proc.
2 - od 2010 r. maksymalna prowizja pobierana przez OFE wynosi 3,5 proc.
3 - do OFE trafia 7,3 proc. ubruttowionego wynagrodzenia

- To jest demontaż systemu emerytalnego. Według tych zmian, po 2017 roku w OFE nie będziemy odkładali już prawie nic. A w 2018 przyjdzie kryzys, bo na emerytury będzie odchodził wyż demograficzny - ostrzega w rozmownie z Money.pl prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP. - Pieniądze, które odbierze się OFE i da do ZUS nie będą odkładane. Będą przejadane.

Również zdaniem ekonomisty Ryszarda Petru rządowy plan zmian w OFE jest antyreformą, która nie przyniesie korzyści emerytom: - Pieniądze przekazywane do ZUS będą wydawane na bieżące potrzeby. De facto jest to więc obniżenie składki, tylko ładnie nazwane - ocenia.

Giełda na żywo

Wall Street pod ogromnym wrażeniem debiutu Alibaby

To był szósty wzrostowy tydzień dla amerykańskich giełd.

Polski emeryt pariasem Europy, może być jeszcze gorzej
Chodzi tylko o łatanie dziury?

Ekonomiści podkreślają, że decydującym przy planowaniu zmian były kwestie fatalnego stanu publicznych finansów.

Łukasz Bugaj, analityk firmy doradczej Xelion uważa, że zmiany w Otwartych Funduszy Emerytalnych mają na celu wyłącznie załatanie dziury budżetowej i wątpi, by ZUS w taki sam sposób zarządzał składkami emerytalnymi jak OFE.

POSŁUCHAJ ŁUKASZA BUGAJA:

dźwięk: IAR

Sam premier Donald Tusk przyznał wczoraj, że zmiany mają za zadanie odciążenie finansów publicznych. - Trzy filary to system nie pozbawiony wad. Kryzys ujawnił wiele usterek. Obciąża system finansowy i generuje dług publiczny - tłumaczył.

- Już w przyszłym roku dług publiczny ustabilizuje się na obecnym poziomie, nie będzie rósł w relacji do PKB, a w kolejnych latach będzie już spadał. Planowane przez nas zmiany oddalają definitywnie groźbę przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego, czyli 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB - uważa z kolei minister finansów Jacek Rostowski.

W punktach procentowych, w skali całego roku, zmiany w OFE - jak szacuje Rostowski - obniżą deficyt sektora finansów publicznych i dług publiczny o trochę ponad 1 punkt procentowy PKB, co daje około 15 mld zł. W kolejnych latach - jak mówi minister finansów - będzie to około 1 punkt procentowy.

źródło: w latach 2005-2009 ZUS, w 2010 r. ustawa budżetowa,
w 2011 r. prognozy zapisane w ustawie budżetowej na przyszły rok

Zdaniem Michała Boniego, szefa doradców premiera i pomysłodawcy przedstawionych wczoraj rozwiązań, przeprowadzenie zmian będzie bardzo korzystne dla państwowej kasy. - W 2011 roku, jeśli uda nam się przeprowadzić tę reformę, dług publiczny zostanie pomniejszony o 0,8 pkt proc. To jest dużo. A później w 2011 r. oscyluje to wokół 0,9-1 pkt proc. - wyliczał Boni w TVN CNBC.

Tagi:ofe, zmiany, zus, emerytury, reforma


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

erplew / 83.25.197.* / 2011-03-23 20:59
TUSK jak zwykle uśmiechnięty na zdjęciach,

przywileje i stołki kolegów uratowane

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

erplew / 83.25.197.* / 2011-03-23 20:57
zielona wyspa z zielonymi obywatelami
nabili nas w butelkę i to mocno

zawsze obiecuja poprawę ale poprawa wypada po zakończeniu kadencji

gaz zdrożał, paliwo zdrożało, VAT wyższy, te pieniądze zasiliły budżet i jeszcze im brakło!

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

mtgoya / 178.36.232.* / 2011-03-23 19:39
mam pytanie tzw. ekspertów ile będzie kosztował nas obywateli kolejny bubel PROCOMU i ile czasu ZUS będzie szukał danych w tym niby II filarze w ZUS-ie ?

Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

tepi / 80.150.85.* / 2011-03-17 17:49
demokr...c....j,,,,a, jak dalej Tuskowi kasy bedzie brakowalo to przyjda i zabiora tobie dom albo mieszkanie albo twoj ukochany samochod.
W takim to kraju zyjemy, ze nic nie jest juz pewne, a winni sa ci co daja sie zrobic w jajo obiecankami tzw. pazerzy i chciwcy aby miec wiecej az w koncu wyladuja na smietniku.
Jak w tej bajce o zlotej rybce wiecej..... wiecej...wiecej a teraz g...o..w..n..o i tak bedzie
a ja jestem o tym swiecie przekonany....

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

try / 77.255.25.* / 2011-03-17 11:23
większość z Was nie ma pojecia jak funkcjonuje ofe,
musicie wiedziec ze fundusze kupuja najchetniej obligacje naszego kraju - bo tak najbezpieczniej, a kto zapłaci za wykup tych obligacji z odsetkami??? my zapłacimy!!!!!
erplew / 83.25.197.* / 2011-03-23 21:13
zawsze możesz oddać swoje obligacje do ZUSu
tepi / 80.150.85.* / 2011-03-17 17:50
to idz do ZUS.......

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

mś / 78.156.162.* / 2011-03-02 09:00
ZUS i ta cała reszta będą chociaż mieć zapewnione pieniądze na benefity, które nie są zaliczane do kosztów wynagrodzenia. W końcu o to chodzi ! Aby górze zapewnić standard i byt. To jest bezczelność, złodziejstwo i arogancja ludzi, którzy podjęli się zarządzać wspólnym majątkiem. Cynizm pod egidą tzw. demokracji. Ludzie obudźcie się - s......e nie zamieni się wam w złoto i nie pokryje rachunków. Czas na slamsy - z biedaków uczynić nędzarzy - zmusić naród o podpisanie cyrografu umożliwiającego ubezwłasnowolnienie. Kraj dla "złodzieja" i prostytutki, która nie musi odprowadzać żadnych danin. Dla normalnych-banicja.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

yabadaba doo / 188.96.172.* / 2011-02-20 18:10
Ha,ha,ha - pobudka rodacy! Pranie mózgów się powoli kończy. Tusk już nie może tylko opowiadać wam bajek. Sam Guru nowoczesnej gospodarki Donald, twórca zielonej wyspy - czyli najmocniejszej gospodarki w Europie -musi teraz reformować nasz cudowny kraj - tzn. musi sięgnąć głęboko do naszych kieszeni.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

ghostrrng / 94.124.17.* / 2011-01-31 15:52
złodzieje, rozje... ten ZUS w końcu przecież nikomu on nie jest potrzebny tylko tym co kradną!!!

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

zeb11 / 89.77.182.* / 2011-01-05 20:09
Bardzo słuszna decyzja. W obliczu drugiego dna kryzysu nieroztropnie byłoby utopić za pośrednictwem OFE pieniądze w akcjach

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

Elendir / 2011-01-03 19:38 / Łowca czarownic
Prawda jest taka, że reforma emerytalna zostałą przeprowadzona na kredyt który dopiero teraz niektóre osoby odkryły. Wiec zwyczajnie jest dziura, którą w jakiś sposób trzeba zasypać.

Wolałbym może inne zasady, np by traktować te wpłaty do ZUS jak zakup papierów wartościowych SP. Ale też z drugiej strony wydaje mi się że jeżeli komuś zabierać z tego systemu na zasypanie dziury, to przede wszystkim zmarłym - im pieniądze nie będzie potrzebne (brak dziedziczenia).

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

jak?? / 80.50.135.* / 2011-01-03 15:14
W ten sposób PO traci mój głos i pewnie pierwszy raz nie pójdę do wyborów.
Zus wyda każde pieniądze, podobnie jak nfz, szpitale itp. Jest to nic innego jak odebranie praw nabytych. Kto zaskarży ustawę do trybunału? Co mnie to obchodzi, że to pieniądze na łatanie dziury budżetowej?

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

zbulwersowany / 139.1.128.* / 2011-01-03 13:11
Najbardziej wkurzają mnie wypowiedzi polityków dowodzące ich kompletnej ignorancji, albo poprostu kłamliwe. Oto niektóre z moimi komentarzami: "OFE genrują dług publiczny" - nie ofe tylko rząd nie ma pokrycia na dzisiejsze świadczenia, "za mało rodzi się dzieci" - jakby było ich więcej , to wkrótce bezrobocie byłoby jeszcze większe, a wydolność systemu mierzy się pieniędzmi pochodzącymi z pracy, a nie bezrobotnymi gębami do wykarmienia, "chcemy wzorować się na Szwecji" - chyba tylko idioci, bo Szwecja tworzy fundusze rezerwowe od 30 lat, a u nas już hieny ostrzyły sobie na nie kły, itp, itd.
Ludzie nie plujcie adresami politycznymi. Wszystkie kolejne ekipy się do tego przysłużyły, a dzisiejszy manewr odsuwa tylko w czasie widmo bankructwa państwa. Dziś wydadzą moje pieniądze na bieżące świadczenia, ale ja niedługo (5 lat) zawołam: "A GDZIE K... JEST MOJA EMERYTURA!!!" Nie liczcie na to, że ZUS będzie się lepiej gospodarzył, bo posady w ZUSie są synekurami politycznymi i nie będą nim kierować fachowcy-specjaliści, tylko lojalni wobec aktualnej partii władzy. A jak się zmienia władza, to zmieni się władców ZUS.
erplew / 83.25.197.* / 2011-03-23 21:17
no cóż, w zusie płace muszą rosnąć, bez względu na to czy zarabiamy czy nie, za dużo tam nepotyzmu i partyjniactwa żeby o to nie zadbać.
zmniejszając składkę do OFE, TUSK uratował trzynastki urzędników, jubileuszówki, podwyżki płac i przywileje emerytalne.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

sejm / 83.4.149.* / 2011-01-03 10:02
Czy procent przekazany do ZUS będzie dziedziczony?
erplew / 83.25.197.* / 2011-03-23 21:19
tak, dziedziczony przez ZUS, po naszej śmierci ZUS przepisze zawartość konta na konto naszych dzieci a one zapłacą od tego podatek od psadku i będą czekały 30 lat na kolejny zapis na koncie, no chyba że po drodze ktoś je wybawi z opresji i przejmie te zapisy twierdząc, że doprowadzają one do narastania długu publicznego.
doradca NORDEA / 95.160.63.* / 2011-01-03 18:25
Nie ten procent NIE BĘDZIE DZIEDZICZONY!!! Będziemy jawnie okradani z naszych oszczędności na emerytury!!!

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

geno79 / 149.156.15.* / 2011-01-03 00:23
Ja jestem w OFE ING od 2004 roku. Niestety z moich obliczeń wynika, że ta śmieszna instytucja zarobiła dla mnie średnio nieco ponad 3% rocznie - nominalnie więcej, ale większość zjadły absurdalne prowizje!!! Ten system powinien zniknąć całkowicie. Jedyna zaleta - dziedziczenie środków - poza tym same wady!!
Gdybym kupował za te pieniądze obligacje SP od samego początku miałbym ponad 2x więcej kasy nic nie robiąc i nie wysilając się. Podobnie zarobiłbym na lokatach w mBanku - tu trzeba śledzić promocje, żeby lepiej zarobić.
Ja w pełni popieram ruch rządu. Niech zabezpieczą minimalną emeryturę, a o resztę niech każdy dba sam.
I nie piszcie, że powinni wszystko oddać ludziom, bo jest bardziej niż pewne, że 70% przeje całą kasę a na starość pójdzie po forsę do Państwa.
erplew / 83.25.197.* / 2011-03-23 21:22
zauważ że największe prowizje pobiera ZUS za samo zrobienie przelewu do OFE, prawie 4%, gdyby nie to miałbyś te 3% +4% więcej.
ZUS robi na tym największą kasę, ale to pewnie idzie na pensje menedzęrów sprzedaży przymusowych ubezpieczeń społecznych ZUS
remarquee / 2011-03-09 15:33
Jak mają zapewniać minimalną emeryturę to niech pobierają minimalne składki a nie takie jak teraz.
Janek21122 / 212.75.118.* / 2011-01-03 12:39
geno79 Ty w ogole sie nie znasz na robieniu KASY. Zawsze bedziesz biedny.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

heniek14 / 83.238.126.* / 2011-01-02 15:05
Mądre wyPOwiedzi.Przypuszczam,że to są inteligentni ludzie.Chciałbym jednak wiedziec jaki procent tej inteligencji głosował na PO?Proszę,przyznajcie się.Bo ja głosowałem na PiS.Kiedyś(do czasów Millera)głosowałem na SLD.Proszę również bez epitetów typu komunista.Wierzyłem,że jest to partia reprezentująca większość Polaków tzn.biedniejszych i średniaków.

9
kondi19 / 78.154.80.* / 2011-01-05 08:57
masz rację. rządzą nami idioci którzy tylko o słupki walczą i wszystko zamiatają pod dywan. dewizą PO jest chyba "... po nas choćby potop". i wina po częsci jest tych co nie myśleli i na nich głosowali.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

tymc / 89.74.139.* / 2011-01-02 10:46
Z pustego nawet Salomon nie naleje.

Wkrótce pojawi się nowy synonim słowa "pusto" - ZUSTO
studentka143 / 77.115.61.* / 2011-01-02 12:28
moze samorzad niech wejdzie na swoje pensje a nie niszczy ludzi
to tusk wszystko niszczy
nie dlugo dojdzie do tego ze ludzie nie beda mieli z czego zyc
bo mlodziez po szkolach juz nie moze znalesc pracy a emeryci ciagle zajmuja miejsca ktore mogli by zajac mlodzi ludzie
i po co konczyc szkole studia??? skoro mlodziez nie ma szans na podjecie pracy?????
Piotrek1971ntypsl / 178.182.26.* / 2011-01-02 16:31
SKARGA DO RPO

UCHWAŁA RZĄDU Z 30.12 W SPRAWIE PRZEKAZANIA CZĘSCI SKŁADEK NALEŻNYM OFE DO ZUS
Chciałbym odnieśc siędo ostatniej uchwały rżadu dotyczącej zmiany w drugim filarze emerytalnym
Przede wszystkim narusza ona moje prawa nabyte, np trzymania częsci moich pieniędzy z dala od brudnych łap polityków. Tak samo jak narusza moje prawa tak i ok 10mln innych Polaków.
Ponadto nie jest określone czy w wypadku smierci przed emeryturą pieniądze sa dziedziczone przez rodzinę kwotu teraz przynależne do ZUS z drugiego filara,
Wypowiedzi polityków rzadowych na temat tego zarządzenia narusząją także moje prawo do rzetelnej informacji oraz prawo do godziwej emerytury. Ta uchwała wbrew temu co rząd próbuje nakłamać społeczeństwu zmniejszy swiadczenia emerytalne bo nie zostąły zmeinione limity inwestycyjne i automatycznie pula inwestowana w agresywne papiery wartościowe spada do 1/3 obecnej i przyszli emeryci tracą możliwośc większych stop zwrotu w przypadku hossy na giełdzie .
Reforma emerytalna miała za zadanie ograniczenie wpływu PIRAMIDY FINANSOWEJ jaką jest ZUS. Chciałbym przypomnieć że PIRAMIDY FINANSOWE są w Polsce zabroonione, a ZUS posiada wszelkie cechy tej piramidy. Obecna uchwała ponownie zwiększa procentowy udział PIRAMIDY FINANSOWEJ, czym rząd polski dopuszcza się przestępstwa. Biorąc pod uwage ze chcą osiągnąc z niej korzyści - ( głosy wyborców na skutek odwlekania niezbędnych trudnych reform i uciekania od trudnych problemów) nalezy sie bardzo mocno zastanowić nad zgłoszeniem tego do prokuratury.

KOńcząc wniosek - chciałbym uzupełnić ze kazde z praw które sa złamane powyżej wynikaja wprost matematycznie z wnoszonych składek przez członków OFE a nie z jakichkolwiek przywilejów kosztem innych grup społecznych ( jak ma to naprzykład miejsce w przypadku emerytur sędziowskich mundurowych czy rolniczych ). Należy więc o te prawa szczególnie walczyć

pozdrawiam

Piotr Bartnicki
Piotrek1971 / 178.182.26.* / 2011-01-02 16:30
SKARGA DO RPO

UCHWAŁA RZĄDU Z 30.12 W SPRAWIE PRZEKAZANIA CZĘSCI SKŁADEK NALEŻNYM OFE DO ZUS
Chciałbym odnieśc siędo ostatniej uchwały rżadu dotyczącej zmiany w drugim filarze emerytalnym
Przede wszystkim narusza ona moje prawa nabyte, np trzymania częsci moich pieniędzy z dala od brudnych łap polityków. Tak samo jak narusza moje prawa tak i ok 10mln innych Polaków.
Ponadto nie jest określone czy w wypadku smierci przed emeryturą pieniądze sa dziedziczone przez rodzinę kwotu teraz przynależne do ZUS z drugiego filara,
Wypowiedzi polityków rzadowych na temat tego zarządzenia narusząją także moje prawo do rzetelnej informacji oraz prawo do godziwej emerytury. Ta uchwała wbrew temu co rząd próbuje nakłamać społeczeństwu zmniejszy swiadczenia emerytalne bo nie zostąły zmeinione limity inwestycyjne i automatycznie pula inwestowana w agresywne papiery wartościowe spada do 1/3 obecnej i przyszli emeryci tracą możliwośc większych stop zwrotu w przypadku hossy na giełdzie .
Reforma emerytalna miała za zadanie ograniczenie wpływu PIRAMIDY FINANSOWEJ jaką jest ZUS. Chciałbym przypomnieć że PIRAMIDY FINANSOWE są w Polsce zabroonione, a ZUS posiada wszelkie cechy tej piramidy. Obecna uchwała ponownie zwiększa procentowy udział PIRAMIDY FINANSOWEJ, czym rząd polski dopuszcza się przestępstwa. Biorąc pod uwage ze chcą osiągnąc z niej korzyści - ( głosy wyborców na skutek odwlekania niezbędnych trudnych reform i uciekania od trudnych problemów) nalezy sie bardzo mocno zastanowić nad zgłoszeniem tego do prokuratury.

KOńcząc wniosek - chciałbym uzupełnić ze kazde z praw które sa złamane powyżej wynikaja wprost matematycznie z wnoszonych składek przez członków OFE a nie z jakichkolwiek przywilejów kosztem innych grup społecznych ( jak ma to naprzykład miejsce w przypadku emerytur sędziowskich mundurowych czy rolniczych ). Należy więc o te prawa szczególnie walczyć

pozdrawiam

Piotr Bartnicki

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

Leh / 2011-01-01 20:36 / Bywalec forum
Początkowo też byłem zbulwersowany tym pociągnięciem. Ale ponieważ teraz OFE będą mogły całość swoich pieniędzy inwestować na giełdzie to praktycznie taka sama ilość pieniędzy przyszłych emerytów będzie inwestowana na giełdzie (przedtem do 40% a teraz do 31%). Pozostała część składki była inwestowana praktycznie w obligacje skarbu państwa a teraz będzie to zapis w ZUS oprocentowany jak obligacje - czyli w zasadzie na to samo wychodzi. Chociaż nie do końca bo teraz od części obligacyjnej nie będzie potrącana prowizja za zarządzanie a przedtem była. A więc zmiana chyba jednak będzie korzystna.
Budyń / 89.78.187.* / 2011-01-01 23:28
@Leh

Zasadniczo masz rację - poza jednym. OFE w takiej postaci - obracającej 2.3% ubruttowionego wynagrodzenia - niczego nie zmieniają. Na emeryturę musisz odkładać 15-20%.
I zauważ jeszcze: teraz, aby odłożyć w OFE tę samą kwotę (nominalnie) zatrudnione od tego roku osoby będą musiały pracować 3x dłużej niż te pracującej już kilka lat...
Krzysiek.396 / 81.15.216.* / 2011-01-01 22:57
Jest tylko jedno ale ... ZUS będzie rewaloryzował obietnicę państwa, że te pieniądze będą.
OFE ma żywą gotówkę nawet jeśli są to obligacje państwowe.

Wolę realną żywą gotówkę niż wskaźniki ZUS nawetm gdyby były oprocentowane 2 razy więcej. W końcu czy 2 razy puste jest większe od pełnego ?
Leh / 2011-01-03 15:24 / Bywalec forum
Obligacje państwowe to nie żywa gotówka, to obietnica państwa że to są pieniądze.
oborowy / 79.185.103.* / 2011-01-11 23:58
lech. Ofe nie kupowały 30 letnich obligacji.Np 5latki i państwo musi je wykupic, czyli jeszcze za okresu nas pracujacych, a nie emerytów.

Tak jak teraz zrobia to dŁug długofalowy bedzie narastał. POwstanie bańka, która peknie jak obligacje na rynku nieruchomości w USA.

I okaze sie ze ZUS pusty,jak banki w USA..

Czekamy na reformę emerytalną. Równe prawa dla wszyskich! ! !

Czekamy na reformę emerytalną. / 217.153.161.* / 2011-01-01 20:22
Wszyscy mają mieć wskaźnik 1, w tym górnicy też. Nie może być tak, że jak ja wpłacę 100 zl, to ZUS liczy to wskaźnikiem 0,8 tak jakbym wplacił 80 zł, a górnik wpłaca 100 zl ,a ZUS liczy mu jakby wpłacił 180 zl;. TO jest jawne złdziejstwo !!! TO JEST ŁAMANIE KONSTYTUCJI RP!!!
Leh / 2011-01-01 20:38 / Bywalec forum
Popieram. Kto jeszcze popiera niech się dopisze.
LdN / 2011-01-02 09:30 / portfel / Bywalec forum
Popieram. A najlepiej w ogóle zlikwidować ZUS i obowiązkowe ubezpieczenia. Najlepiej każdemu zostawić jego pieniądze.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Jazgot opozycji

styrus / 94.75.74.* / 2011-01-01 16:00
Dlaczego nikt nie robił takiego jazgotu i nie protestował jak 11lat temu Premier Buzek wprowadzał swoje sztandarowe dzieło - reformę emerytalną. Przecież już na samym początku łatwo było przewidzieć, że brakującą ZUSowi kwotę z powodu zmiejszenia stawki odprowadzanej do ZUS.trzeba będzie pokryć z budzetu. Na samym początku było wiadomo jak efektywny7 będzie ten II filar. Wpłacane kwoty szły na budowę pałaców wynagrodzenia zarządzających funduszami. W efekcie po 10 latach fundusze wypracowały po 8 lub 14 zł emerytury z II filaru.
Dopiero teraz "ekonomiści ze styropianu" obudzili się i zauważuli, że 11 lat temu zrobiono jedną wielką bzdurę - nie jedyną zresztą. W czasach PRL - o awansie na dany stołek decydowało pochodzenie społeczne i czy wcześniej było się działaczem PPR lub PZPR. Dzisiaj o awansie decyduje czy spało się na styropianie z odpowiednim kolesiem.
Więc mogę was tylko pocieszyć, że niedługo to i praca do 80r życia to będzie mało na wet na bardzo kiepską emeryturę. A kolesie ze styropianu i tak się wyżywią.
Diudiu / 83.18.164.* / 2011-01-03 14:33
Po pierwsze ta reforma nigdy nie została ukończona i to jest jeden problem. Po drugie w przypadku ofe przynajmniej wiesz ile zabrali ci prowizji w przypadku zus nigdy nie będziesz wiedział ile kasy zostało naprawde wydatkowane a ile bezpowrotnie przepieprzone
BLL / 2011-01-01 23:03
Moje odczucia są takie same. Stworzono prawdziwą oligarchię, która kontroluje rząd i opozycję. Nie trudno to zrozumieć: dochody OFE z samej prowizji wynoszą 2mld zł/rok (2010r), a subwencja dla wszystkich partii politycznych razem to około 111mln zł. OFE mogą sobie kupić wszystkie partie razem, i nawet tego nie zauważą w swoim budżecie! Autorka OFE, Ewa Lewicka siedzi na stołku prezesa Izby Towarzystw Emerytalnych: jest matką chrzestną OFE! Jest to korupcja czystej wody. Ale CBA się tym nie interesuje. Też jest na garnuszku OFE? Zapraszam na blog "Tajemnice OFE" na onet.pl
sewerer / 80.48.115.* / 2011-01-01 17:04
Nie robiono jazgotu z prozaicznej przyczyny; stworzenie OFE to kupa ciepłych posadek dla tzw. ekonomistów i możliwość zarabiania kolosalnych pieniędzy kosztem przyszłych emerytów, reszta była nieważna. Dziś nikt nie przypomina i nie cytuje tych pseudoekonomistów, którzy zachęcali, by wybierać fundusze z wysoką prowizją za zarządzanie, bo, jak to określali, gwarancja na profesjonalne zarządzanie naszymi pieniędzmi i dbałość o późniejsze finansowe zyski, wysokie emerytury i starość w tropikach pod palmami. Zaczęło się nawet 17% prowizją za zarządzanie, a więc de facto okradaniem obywateli, a skończyło się wiadomością, że ZUS był lepszy, mimo że nie inwestował. Pierwsza emerytura z OFE to około 24 zł po dziesięciu latach oszczędzania. Gdyby całą sumę dostawały OFE, mogłaby ta pani liczyć na ok. 300 złotych emerytury. Zważywszy na zysków z takiej inwestycji i np. 35 letni okres pracy raptem wyszłoby na max 1200 złotych emerytury. Gdzie tu rewolucja? Czy Buzek będzie odpowiadał za ten ekonomiczny chłam? Po cóż karmić zarządzających nierobów i obciążać budżet, bo przecież za los swych obywateli na emeryturach nie odpowiedzą zarządzający funduszami, a zawsze państwo polskie.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

Drań / 93.159.53.* / 2011-01-01 13:15
Straszne jest to że rząd może decydować o cudzej własności i jest to zgodne z prawem.

Przypominam, że reforma została wprowadzona na pewnych zasadach. Teraz te zasady są zmieniane bez pardonu. Dla mnie to już nie reforma ale dowcip z obywateli.

Reformy powinno się zacząć od siebie a nie od ludzi, których składki są płacone na przyszłą emeryturę. MAM NADZIEJĘ, że przyszłe wyboru ostatecznie odusną ludzi od władzy, którzy zaciągają długi i okradają własny naród. To co się dzieje to zwykłe złodziejstwo.
sewerer / 80.48.115.* / 2011-01-01 17:24

Straszne jest to że rząd może decydować o cudzej własności i
jest to zgodne z prawem.

Może, bo to inny, nieodpowiedzialny rząd doprowadził do tego, że tworząc fundusze, uposażył pseudoekonomistów, a ograbił ZUS i obywatela, a więc państwo, które i tak będzie odpowiedzialne za los przyszłych emerytów. Ciekawe, czy nie mając na lekarstwa w przyszłości pójdziesz z pretensjami do OFE, czy też przyjedziesz pod Sejm! Chciałoby się mieć pieniądze (zresztą niewielkie, bo inwestycje OFE są marne), a jednocześnie od ZUS dostać europejską emeryturę. Gdy patrzę na "pomnożone" przez OFE moje pieniądze (raptem po 10 latach 12 tys. złotych), to mnie szlag trafia, że można taka bzdurę ekonomiczną walnąć. Gdybym te pieniądze sam dawał na lokaty bankowe, długoterminowe, to bez problemu moje wyniki byłyby o 50% lepsze. Ktoś powie, że przecież OFE mają ograniczone możliwości inwestowania. Prawda! Mogę być tylko z tego powodu szczęśliwy, bo straty byłyby jeszcze większe. Niech Gomułki, Bonie i Balcerowicze rozliczą się z wysokopłatnych reklam telewizyjnych z przed 10-ciu laty! Gdzie będziemy spędzać nasze emerytury, korzystając z OFE? Czy tak, jak zapowiadały spoty reklamowe OFE, w tropikach? A może jednak sypiąc pierze na wiatraki? Takiego "Drania" kusi perspektywa wzięcia jednorazowo tych kilku tysięcy złotych, które podzielone na okres pobierania emerytury, dają jakieś marne grosze, by potem i tak mieć pretensje do państwa, że ze świadczeń ZUS nie może przeżyć. Emerytura powinna być państwowa, przez państwo zarządzana, bo w konsekwencji tylko państwo odpowie za los przyszłych emerytów. Śmieszy mnie kreowany przez balcerowiczopodobnych pogląd, że to mój syn zarabia na moją emeryturę, a przyrost naturalny coraz mniejszy. Niech założą, że każdy z nas na nią pracuje i nie zagospodarowują pieniędzy przez nas płaconych, a niech będą to wpłaty celowe. Ciekawe dlaczego to niby mój ojciec, całe życie np. szatniarz, miałby mieć emeryturę ode mnie, całe życie np. lekarza, pracującego w kraju i za granicą?
erplew / 83.25.197.* / 2011-03-23 21:28
chyba nie umiesz liczyć, socjalista jesteś pewnie z PO.
masz mało w OFE bo mało wpłaciłeś. poza tym OFE nie jest po to byś miał kosmicznie dobrze ale żeby system US się nie załamał. To proste, system musi część pieniędzy realnie gromadzić żeby za 20 lat wogóle pieniądze były, gdy będzie 4 emerytów na 1 pracującego.

zawsze będziesz mógł oddać swoje do ZUS więc się nie smuć.
sewerer / 80.48.115.* / 2011-01-01 17:24

Straszne jest to że rząd może decydować o cudzej własności i
jest to zgodne z prawem.

Może, bo to inny, nieodpowiedzialny rząd doprowadził do tego, że tworząc fundusze, uposażył pseudoekonomistów, a ograbił ZUS i obywatela, a więc państwo, które i tak będzie odpowiedzialne za los przyszłych emerytów. Ciekawe, czy nie mając na lekarstwa w przyszłości pójdziesz z pretensjami do OFE, czy też przyjedziesz pod Sejm! Chciałoby się mieć pieniądze (zresztą niewielkie, bo inwestycje OFE są marne), a jednocześnie od ZUS dostać europejską emeryturę. Gdy patrzę na "pomnożone" przez OFE moje pieniądze (raptem po 10 latach 12 tys. złotych), to mnie szlag trafia, że można taka bzdurę ekonomiczną walnąć. Gdybym te pieniądze sam dawał na lokaty bankowe, długoterminowe, to bez problemu moje wyniki byłyby o 50% lepsze. Ktoś powie, że przecież OFE mają ograniczone możliwości inwestowania. Prawda! Mogę być tylko z tego powodu szczęśliwy, bo straty byłyby jeszcze większe. Niech Gomułki, Bonie i Balcerowicze rozliczą się z wysokopłatnych reklam telewizyjnych z przed 10-ciu laty! Gdzie będziemy spędzać nasze emerytury, korzystając z OFE? Czy tak, jak zapowiadały spoty reklamowe OFE, w tropikach? A może jednak sypiąc pierze na wiatraki? Takiego "Drania" kusi perspektywa wzięcia jednorazowo tych kilku tysięcy złotych, które podzielone na okres pobierania emerytury, dają jakieś marne grosze, by potem i tak mieć pretensje do państwa, że ze świadczeń ZUS nie może przeżyć. Emerytura powinna być państwowa, przez państwo zarządzana, bo w konsekwencji tylko państwo odpowie za los przyszłych emerytów. Śmieszy mnie kreowany przez balcerowiczopodobnych pogląd, że to mój syn zarabia na moją emeryturę, a przyrost naturalny coraz mniejszy. Niech założą, że każdy z nas na nią pracuje i nie zagospodarowują pieniędzy przez nas płaconych, a niech będą to wpłaty celowe. Ciekawe dlaczego to niby mój ojciec, całe życie np. szatniarz, miałby mieć emeryturę ode mnie, całe życie np. lekarza, pracującego w kraju i za granicą?
adamu79 / 46.112.104.* / 2011-01-03 10:39
Misiu, w gadaniu to Ty może i dobry jesteś, bo na pewno nie w liczeniu. Podlicz sobie kolego Twoje roczne składki wpłacone do OFE, przemnóż później to przez średnie roczne stopy oprocentowania lokat w bankach. Zadałem sobie trudu i zrobiłem sobie taką tabelę. Wyszło z niej że miałbyś dziś (przy założeniu że na Twoje konto w OFE trafiało 100 zł miesięcznie indeksowane o przeciętny wzrost wynagrodzeń) o ok. 3-4 tys. zł mniej niż w OFE mimo pobieranych przez nie prowizji.
Poza tym lokaty długoterminowe? O czym ty gadasz? Nie wiesz jak działa procent składany? Im lokata krótsza tym lepiej się w ostatecznym rozrachunku na tym wychodzi.
PS:
Poza tym też farmazony opowiadasz - nasze emerytury z ZUS-ie na indywidualnych kontach, które nam stworzono to jedynie zapis księgowy. Nie rozumiesz tego? Pieniądze z Twoich składek idą dla obecnych emerytów. Zastanawiałeś się czasem skąd wziął się termin waloryzacja, zamiast np. oprocentowanie lub kapitalizacja?
OK pobawmy się zatem w Twoją teorię - pracujesz na własną emeryturę, w porządku... a teraz pomyśl o swoim ojcu - skąd niby on miałby dostać swoją, już przecież wypracowaną emeryturę. Tak jak miliony innych obecnych emerytów. Wystarczy trochę wyobraźni.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

zby79 / 79.163.213.* / 2011-01-01 13:14
PO to partia fachowców. Prezydent Komorowski błyszczy na salonach. Jego mądre wypowiedzi są cytowane na całym świecie. Premier cały czas pracuje nad poprawą życia prostych ludzi. Jego zaangażowanie w meczach piłki nożnej jest dla każdego wzorem pracowitości i nieustępliwości. Bogdan Klich dzięki temu, że jest psychiatrą najlepiej pokieruje Wojsko Polskie. Minister Rostowski co prawda nie wie, jaki jest polski dług publiczny czy deficyt, ale dzięki jego obyciu zawsze komisarz Almunia mu udzieli informacji.
Teraz Ci wspaniali ludzie, niesamowici fachowcy chcą Polakom zabrać emerytury dla dobra Ojczyzny. Oczywiście nie swoje, ale oni na nie zasłużyli.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

wkurzony / 195.69.83.* / 2011-01-01 12:21
Rządzi nami banda złodzieji, mająca w "d" przyszłość emeryta bo jest zainteresowana tylko pomnażaniem własnych dochodów.
Najwyższy czas zorganizować zbiorowy protest i zacząć walczyć o swoje.
Dość okradania obywateli w imieniu "pseudo prawa".
Żaden z rządzących nie jest moim przedstawicielem - nie głosowałem na nich więc dlaczego pozwalają sobie mnie okradać?

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

poste / 188.146.74.* / 2011-01-01 11:08
Pan Boni, w PRL-u kapuś, a obecnie doradca premiera okradł nas prawie całkowicie. Przecież pieniędzy z ZUS nigdy nie odziedziczymy, a te pieniądze co będą zabrane miały być dziedziczone. Dlaczego nikt o tym nie mówi. Rozumiem, że Pan kapuś Boni o tym nie wspomniał, ale inni ekonomiści nie spotrzegli tego?
Floyd / 2011-01-06 13:16 / Tysiącznik na forum

Przecież pieniędzy z ZUS nigdy nie
odziedziczymy, a te pieniądze co będą zabrane miały być
dziedziczone.

A, po kim, to chcesz dziedziczyć złotko?
Pewnie po tatusiu i pewnie nie możesz się doczekać. Brawo, przynajmniej bez owijania w bawełnę. :)
remarquee / 2011-03-09 15:47
Dokładnie po rodzicach. I co cię tak bawi. Najnormalniejsza rzecz na świecie. Podstawowe prawo każdego obywatela wszędzie poza Polską - dziedziczenie prywatnej własności. Ty byś nie chciał zostawić swoim dzieciom majątku po sobie? Pewnie nie. Pewnie twoje dzieci muszą ci jeszcze płacić za to że wychowujesz je od kilku lat i zapewniasz im mieszkanie i jedzenie. Przyznaj się na ile je podliczyłeś?:)
Floyd / 2011-03-09 16:21 / Tysiącznik na forum
Tak uważam, że każdy powinien się wykazać i zarobić na siebie, a nie tylko czerpać z dorobku przodków w przeciwnym wypadku wyrośnie klasa nierobów jak to bywało kiedyś i co opisał choćby Prus w Lalce. Zresztą tak zawsze było we wszystkich cywilizacjach aż do ich upadku. Zabawni są ci liberałowi którzy tak krytycznie oceniają innych oprócz tych własnego chowu. No cóż można jedynie powiedzieć, że instynkt działa, a rozum to tylko narzędzie jak kły u lwa mający wspierać te instynktowne dążenia mające na celu dominację nad konkurentami.
remarquee / 2011-03-09 16:43
Dobrze by ci zrobiło porozmawianie czasami z tymi którzy nie będą mieli szans zarobić na siebie bo np urodzą się chorzy. Jak rozumiem ty jesteś pierwszy w kolejce do pomocy takim ludziom no chyba że jesteś za eliminacją takich elementów po to by nam się społeczeństwo nie degradowało.
Dla mnie jednak naturalne jest zapewnienie moim dzieciom jak najlepszych warunków. Jak mi coś zostanie to dostaną, jak nie to może one mi będą pomagać na starość.
Floyd / 2011-03-09 17:07 / Tysiącznik na forum
Mówimy o dwóch różnych rzeczach.
Na podstawie Twojej wypowiedzi można by sądzić,, że miliarderem zostaje się po to aby zabezpieczyć swe niedołężne dzieci przed biedą. Nie uważam, że aby zabezpieczyć chore dziecko, to trzeba mu przekazać okrągły miliardzik. W niektórych państwach Europy Zachodniej podatki od dużych majątków są też bardzo wysokie i zapewniam Cię, że dzieci milionerów nie umierają z głodu.
remarque / 2011-03-09 18:09
A ja nie mówię o milionerach. W kraju gdzie średnia krajowa nie wystarcza aby przez całe życie uzbierać na mieszkanie, dziedziczenie to nie jest tworzenie nierobów tylko szansa na to, że naszym dzieciom będzie się wiodło lepiej niż nam. Gdyby było tak jak mówisz i każde pokolenie zaczynałoby od nowa to w tej chwili powinieneś się przenieść do jaskini. Może dzieciom rolników też powinno się zabierać ziemię którą uprawiali ich rodzice. W ten sposób po 2-3 pokoleniach nie byłoby żadnej własności. Państwo zagarniałoby cały majątek i utrzymywało swoich obywateli. Znasz to skądś...:)

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

mlody, wyksztalcony / 149.156.124.* / 2011-01-01 01:13
przeciez tlumaczy towarzysz Boni, ze zmiany w OFE przyniosa wzrost emerytur.

wiec o co kopie kruszycie?

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

matros61 / 217.113.229.* / 2010-12-31 22:00
OFE są tak potrzebne jak dziura w moście.To jest tylko strata naszej cześci kasy którą oni Przejadaję na niezłe dochody własne.
To jest podobno portal ekonomiczny więc proszę o wyliczenie kosztów utrzymania tych OFE w porównaniu do uzyskanych środków dla składkowiczów .zobaczymy co jest wieksze
zby79 / 79.163.213.* / 2011-01-01 13:00
I tak będzie lepiej niż w ZUS. W końcu pieniądze z ZUS pójdą do budżetu. Wreszcie przed wyborami będzie można rozdać więcej kasy. A emerytury? Przecież to już inni będą je wypłacać. Niech oni się martwią. Zresztą emeryt nie będzie robił zadymy. A opłaty w OFE można obniżyć. Ale Tusk woli na konferencji prasowej pogrozić prezesom niż naprawdę pomóc przyszłym emerytom.
Floyd / 2011-01-06 13:24 / Tysiącznik na forum
Jak czytam takie wpisy to mam niezły ubaw. :)
Tusk powinien pomagać przyszłym emerytom?
A, obecnym, jak uważasz?
Pewnie jednak nie rozumiesz na czym polega śmieszność tego Twojego wpisu.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

mś / 85.89.162.* / 2010-12-31 19:34
złodziejstwo-i tyle, to tylko w Polsce można 'zgodnie z literą prawa"okradać człowieka. To nadaje się na wokandę sądową, ale oczywiście nie w tym pokręconym / pochodne od właściciela zarządzającego/ kraju.
Dobra, ten składnik nie stanowi mojej własności, to po cholerę każą mi kłamać w informacji o dochodach brutto ?
Poza tym, to nie jest własność państwa, ale pracodawcy, tak na marginesie. Państwo jedynie działa jak mafia, narzucając i zabierając haracz , tylko nie wiadomo za co ? Chyba, aby być ważnym !
mądry POLAK przed szkodą / 195.117.68.* / 2010-12-31 20:36
PRAWDA JEST TAKA AVIVA przez 3 lata dała zarobiĆ 2,3% BEZ KOMENTAŻA FUNDUSZ ZRÓWNOWAŻONY

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

Konkret / 2010-12-31 19:30
2,3 procent nie utrzymią OFE .

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

jam go / 95.49.58.* / 2010-12-31 18:06
PO co POlaków POzbawiać przyszłości? Jeśli prawdziwe reformy przerastają POlityków - zróbmy przedczesne wybory. Nie można zamykać oczu i udawać, że idzie się do przodu!
Platformo Obywatelska, bądź dla ludzi,a nie tylko bądź !!!

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

warren buffet / 2010-12-31 17:44 / Tysiącznik na forum - LIDER RANKINGU
co z tego ze narzekacie, co z tego ze wiecie jak jest zle...

jak przyjdą wybory i znów będzie 60% poparcia....

co z tego sie pytam ?
Hahahahah / 188.96.172.* / 2011-02-20 18:18
tak różowo nie będzie dla PO jak myślisz. Część bydła powoli zaczyna coś podejrzewać, że ten super postępowy , liberalny (hahaha...to jest chyba jeszcze większy żart niż Stan Tymiński i jego partia X) rząd troszeczkę coś kręci i dadzą mu tylko 45% głosów, a resztę na sprawiedliwych i walczących o małego człowieka socjalistów z SLD.
Monetary / 2011-01-01 16:15
Dobrze gadasz, nie wiem jak długo można dawać prowadzić się na rzeź? Czy ludzie muszą zostać z gołymi d..... aby zacząć myśleć?
Artur1972 / 217.17.33.* / 2010-12-31 19:11
No właśnie, rząd 'fachowców' - zresztą jak każdy poprzedni. Tak naprawdę mądrej opcji nie ma i to jest dramat w tym kraju.
LdN / 2011-01-02 09:39 / portfel / Bywalec forum
A Janusz Korwin-Mikke ? Niestety społeczeństwo ma już mózgi tak przeżarte lewicowym rakiem, że nawet ludzie wydawało by się inteligentni uważają, że pomysły Pana JKM są nierealne :(

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

lamba kreślne / 83.22.182.* / 2010-12-31 17:40
Też śpię spokojnie - mam jeszcze trochę do emerytury ale - wychowałem się w komunie i wyniosłem z niej brak wiary we władzę - a szczególnie taką jaka jest obecnie - gdy bandytę generała zaprasza się do Belwederu - więc mam własną "górkę" - mógłbym już dziś pójść sobie na własną emeryturę.

A ta cała sytuacja z OFE to kradzież - bo po cóż ona - z punktu widzenia ekonomii taka operacja dla budżetu Państwa jest neutralna - bo składki czy to w OFE czy też w ZUS nie są własnością rządu - a tu przesunięcie części płatności zobowiązania na innego poborcę skutkuje mniejszym zadłużaniem Państwa przez rząd nieudaczników.
To jest kradzież - i wzywam wszystkich którzy jednak liczą na emeryturę by sposób jednoznaczny i stanowczy zmienili te zapędy księgowego "z Londynu" - bo ma On pojęcie o finansach państwa takie właśnie jak księgowy - a to zdecydowanie za mało. Wynik finansowy to nie tyko bilans kosztów i przychodów w krótkim okresie ale też to co się generuje i będzie generował /przenosiło/ na przyszłe okresy. Tak jak krótkowzroczna polityka rodzinna na demografię.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

kaczorek ma motorek / 2010-12-31 17:24 / Tysiącznik na forum
Ludzie głosowaliście na tych fachowców i krzykiem zagłuszaliście głos rozsądku. Dla ludzi
rozsądnych pierwszym sygnałem było to że przed wyborami które wygrał PIS PO plagiowało
program wyborczy PiS a potem był sygnał drugi Donald otrzymał propozycji od PiS-u być
Premierem odmówił i rozpoczął wojnę Polsko Polską nagle się okazało że program PiS-u jest
zły ,naganne okazało się tępienie aferzystów chodź przedtem byli co do tego wszyscy zgodni
Podziękujcie też podłej antypolskiej TVN24 Polsatowi , Wyborczej wściekłej propagandzie
przesyconej kłamstwem i własnej naiwności .Tak wybraliście i tak macie ,a będzie jeszcze
gorzej ,bo to dopiero początek
ByśX / 83.25.180.* / 2011-01-01 14:30
Stek bzdur. Bez ładu składu i sensu.
ruc / 83.24.16.* / 2011-01-01 17:46
Dowcipnisiu - Prawda Cie w oczy kole.
salto mortale / 91.94.166.* / 2010-12-31 22:57
Słuszne uwagi. Doskonałe podsumowanie rządów obecnej koalicji.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

jGazik / 77.254.125.* / 2010-12-31 17:00
Nie jestem z natury radykałem, ale dziś uważam i jestem przekonany, że Tusk i jego pseudo RZĄD to najgorsze co mogło nas spotkać. Brak szacunku dla przedsiębiorców i pracodawców oraz obelżywe wypowiedzi pod adresem właśnie tych, którzy jeszcze chcą coś robić w tym kraju. Jak mozna powiedzieć, że koszty podwyżki VAT mają wziąć na własne barki Ci co ryzykują czasem całym dorobkiem własnego życia by przetrwać jako przedsiebiorca. Zastawiają domy, firmu i Bóg jeden raczy wiedzieć dlaczego? Proponuję: przy wyborach do Parlamentarnych skreślić wszystkich , którzy byli i są posłami czy senatorami. Koniec dla ludzi kpiących z systemu gospodarki wolnorynkowej. Jest jeszcze dla takich miejsce w systemach państw socjalistycznych czy komunistycznych. Tam mogą robić co tylko wpadnie im do chorych głów. Nawet cofać kraj w rozwoju o kilka lat. Proponuję Wenezulę czy Peru, albo Korea Pólnocna (to dla nich w sam raz systemy, gdzie można odbierać i dawać, można zmieniać wszystko , nawet VAT).

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

Adam222 / 77.88.138.* / 2010-12-31 16:51
PełOwcy chcieli reform to je mają. A teraz tacy oburzeni. W nadchodzącym roku będzie jeszcze więcej takich reform.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

EURO STUDENT / 2010-12-31 15:33 / _
Polacy mam tylko nadzieję że obecna sytuacja to jedynie przykrywka obywateli że popierają rząd Tuska i ich złych urzędników którzy niszczą system finansowy Polski. Że ukazujemy im dziś poparcie tylko dla tego żeby nie zniszczyli Polski do końca dla kolejnego rządu... żeby nie kradli na koniec gdy statek tonie najwięcej. Uśmiechajmy się tak, grajmy dobrą miną do złej gdy a na wyborach wyrzucamy ten rząd na bruk i ruszamy do przodu z naprawą a ich gdy wyjdziemy na prostą rozliczymy i zasądzimy dożywotnim odsunięciem od życia publicznego.

Nikt nie spojrzy w oczy Tuskowi i reszcie z szacunkiem i szczerą przyjaźnią za ich zabawę na nasz koszt.

Pozdrawiam i Szczęśliwego Roku 2011 mimo niesmaku zmian...

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

em96 / 151.81.7.* / 2010-12-31 15:27
Wszystko świetnie, budżet "ocalony" tylko co z oszczędnościami ludzi, którzy gromadzili ciężko wypracowanie pieniądze na emeryturę...?

Mam świetny pomysł na kryzys finansów i reformę systemu: Pobory polityków wypłacać do wysokości najniższej lub średniej płacy w złotówce, reszta w 10-letnich obligacjach. Po 10 latach (mogą również wcześniej, jak każde obligacje) sobie je wykupią po takiej cenie w jakim stanie będzie gospodarka i znajdą się chętni do wykupu ich od nich. W ten sposób każdy polityk będzie dbał o to by gospodarka stała jak najlepiej nie tylko na dziś ale i w przyszłości...

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

babababababababab / 77.223.201.* / 2010-12-31 15:20
a ja chcę, żeby nie pobierali mi żadnych składek. będę wtedy miała się za co leczyć i za co żyć na emeryturze. sama zadbam o siebie lepiej niż ci złodzieje, którzy tylko wyciągają chciwe łapy po moją kasę.
Adam222 / 77.88.138.* / 2010-12-31 16:55
Tylko, że to niemożliwe bo długi emerytalne trzeba oddać (pobierane przez ostatnie 40 lat). Rządy pobierały przymusowe składki czyli podatek emerytalny. Teraz trzeba to spłacać. A właśnie Pani będzie miała ten zaszczyt częścią swoich poborów to zrobić.

czas wyjść na ulicę tak jak francuzi

anty PO / 193.19.125.* / 2010-12-31 15:15
czas wyjść na ulicę tak jak francuzi . Od klepania w kalwiaturę emerytura wam nie urośnie . STOP dla tego złodziejskiego rządu . CZAS WALCZYĆ .
pesymista - "dobrze poinformowany" / 213.238.99.* / 2011-01-01 02:55
A kogo chcesz wybrać? Skąd weźmiesz uczciwy rząd? Rząd fachowców. Chyba w cuda wierzysz.

TAK DZIŚ WYGLĄDAJĄ INFORMACJE GOSPODARCZE PRZEZ PO-PSL

EURO STUDENT / 2010-12-31 15:11 / _
.
* Ostra krytyka rządu: demolka, za którą zapłacą wszyscy pracujący
* Prezydent poprawi ustawę o OFE?
* "Polacy pracują najdłużej i najciężej w Europie, za najniższe pieniądze"
* "Polski system emerytalny nie jest całkowicie bezpieczny; dobrze, że sprawa wyszła na jaw"
* Oszustwa i korupcja przy prywatyzacji mieszkań
.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

wtg / 2010-12-31 14:59 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
1.Jest jeden dług.
5.Kradnij
6.Nie wpadnij.
Nie wódź nas na PO-kuszenie
... i owoc żywota Twojego je-ZUS.
Anty - POlszewik / 178.56.152.* / 2010-12-31 16:18
Czym różnią się Bolszewicy od POlszewików?
Bolszewicy okradali i uśmiercali bogatych.
POlszewicy okradają i powoli uśmiercają biednych.
Adam222 / 77.88.138.* / 2010-12-31 16:58
Zgadza się. Komuniści niszczą bogatych a kapitaliści biednych. Czyli kogo mamy popierać w demokracji jeśli biednych jest zdecydowana większość?

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

rukuku / 83.27.242.* / 2010-12-31 14:59
http://mypis.pl/albumy/236/photos/770

zdjęcie jak niszczą Polskę, Polecam
EURO STUDENT / 2010-12-31 15:12 / _
czuje się właśnie jak ten orzeł...

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

romek cudak / 83.243.36.* / 2010-12-31 14:41
Zapamiętajcie tuski i inne dziady. Jeśli nie dostane emereytury
za te kilkanascie lat takiej jak obiecaliscie to bedziecie mi ja
wyplacac z waszych osobistyh kont. Juz ja tego dopilnuje.
oko proroka / 83.31.177.* / 2010-12-31 14:53
Donald to złodziej i gówniaż - czeka go los czauszesku .

Najwieksza antyreforma od 1989 roku...

S&P / 80.192.14.* / 2010-12-31 14:32
To jest rzad straconej szansy. Zlikwidowali dobry system emerytalny w ramach oszczednosci, podniesli podatki, zwiekszyli deficyt budzetowy doprowadzajac na skraj przepasci, program budowy drog obciety niemal o polowe...
A jednoczesnie twierdza, ze przeciez kryzysu w Polsce nie ma.
salto mortale / 91.94.166.* / 2010-12-31 23:07
Słuszne uwagi.
Junosza / 83.19.69.* / 2010-12-31 14:41
Socjaliści w czystej formie. Pan Thusk jest czerwony jak blada d.... Puthina.
Adam222 / 77.88.138.* / 2010-12-31 17:02
Błędne myślenie. To kapitaliści nakradli za dużo i doprowadzili do kryzysu. Od 20 lat rządzą kapitaliści i to oni kradną. A wy ciągle na tych socjalistów. Co oni z tym mają wspólnego? Nic.
Budyń / 89.78.187.* / 2010-12-31 22:53
Kap........kto ?!?! :OD
squun / 89.174.18.* / 2010-12-31 14:35

Zlikwidowali dobry system


System typu:
biorę pożyczkę w prowidencie i wpłacam na lokatę na emeryturę!
Budyń / 89.78.187.* / 2010-12-31 22:52
@squun

Masz rację i jej nie masz - bo zaprzestali tylko wpłacania; biorąc pożyczkę w providencie nadal i po prostu wydają na spłatę innych pożyczek.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

Wacuś Młody Europejczyk / 83.29.254.* / 2010-12-31 14:00
WyszkOOlone LEMINGI - z samego klikania sie wyżyć nie da, nie ma rady trzeba się brać za SPORT i ćwiczyć kopanie w piłe - na inwestycje w SZMACIANKE-2012 rozdysPOnuje się 100 MILIARADÓW - jednym dobrym kopem można zarobić 1 MILION - LEMINGU nie bądż durny ćwicz KOPANIE - zaklikasz się na śmierć a tyle nie zarobisz w życiu.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

Pilsener / 2010-12-31 13:22 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Przypomnę cele powstania OFE:
- wykazanie wyższości ZUSu i wybicie obywatelom z głowy systemu wolnorynkowego, dlatego właśnie jednym z podstawowych założeń OFE były wysokie koszty ich funkcjonowania i prowizje oraz niskie stopy zwrotu, po prostu OFE celowo były zaprojektowane jako niewypał by politycy dostali do ręki pretekst by zabrać stamtąd naszą kasą "ratując ją" przed chciwymi bankierami, kryzysem etc.
- zwiększenie deficytu budżetowego, mając pewnego kupca obligacji skarbowych rząd obniża koszty obsługi długu, czyli może zadłużać się bardziej
- ciche podniesienie podatków, oddajemy teraz od 40% pensji wzwyż, bo przecież "składka" to z definicji zwykły podatek, jest pobierana przymusowo i trafia w ręce rządu
- podreperowanie budżetu ZUS dzięki przekazywaniu składek naokoło (przez ZUS zamiast bezpośrednio do OFE) "wyparowuje" część środków, jakie ZUS potrąca sobie tylko za to, że pośredniczy między nami a OFE
- zwiększenie zatrudnienia w administracji, dzięki skrajnemu skomplikowaniu systemu i sztuczkom takim jak włączenie ZUSu w system OFE
- osiągnięcie krótkoterminowego poparcia politycznego poprzez żerowanie na naturalnych ludzkich marzeniach o spokojnej starości

Politycy rządu Bin Łobuzka nie mogli tak od razu i jawnie zabrać wszystkich pieniędzy dlatego kilka procent z "zainwestowanych" w OFE i ZUS środków wróci do nas w postaci emerytury, jednak politycy są ambitni i chcą nie tylko zabrać 100%, ale jeszcze sprawić tak, byśmy do tego dokładali z bieżących podatków!

Czyż to nie piękne i genialne? Po 50 latach "inwestowania" okaże się, że mojego kapitału emerytalnego nie ma a co więcej, musiałem jeszcze do niego dopłacić z PITu, VATu i akcyzy!
tkw / 87.207.214.* / 2010-12-31 13:56
Argumenty sprzeczne ze sobą
em96 / 151.81.7.* / 2010-12-31 15:50
Uzasadnij.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

liberał z PO / 212.87.13.* / 2010-12-31 13:19
Niech żyje nasz kochany liberalny rząd ;P
Przecież każdy szanujący się liberał wie, że państwo lepiej zajmuje się pieniędzmi niż prywaciarze ;)
arch / 2010-12-31 13:28 / Tysiącznik na forum
CO POtwirdza NFZ ---- gubi 1/5 rocznego budżetu.
W tym roku zgubił to około 12 mld zł. !!!!
-Co 5 km zbudowanych w tym roku dróg nadaje sie do poprawki. -Zapomnieliśmy, że państwo powinno pełnić role kontrolną, mówi prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

www.tvncnbc.pl/kleszcze-dlugu,8299848,24,klip.html#
squun / 89.174.18.* / 2010-12-31 14:12

-Co 5 km zbudowanych w tym roku dróg nadaje sie do poprawki.


a czy to premier łopatą uklepuje asfalt ???

Polacy kombinacje i złodziejstwo mają we krwi po poprzednim systemie i jeszcze ze dwa pokolenia muszą umrzeć zanim w tym kraju będzie lepiej !
blady nico / 95.41.66.* / 2010-12-31 17:53
]

a czy to premier łopatą uklepuje asfalt ???
Ten premier tylko do tego by się nadawał
xcc / 93.105.57.* / 2010-12-31 14:34
@squun Dwa pokolenia powiadasz. Jak tu od 10 lat mówią róbta co chceta". To kraj złodziei,oszustów i pijaków. Bimber i szklanka - mówi Ci to coś. Z takimi szlacheckimi przywarami 10 pokoleń to mało.
squun / 89.174.18.* / 2010-12-31 14:37
po 10 latach w ofe jest już 210mld zł długu!!!

Policz ile będzie za 50 lat! Zus to będzie mały pikuś przy ofe

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

samo zycie / 192.198.151.* / 2010-12-31 13:07
A mi sie wydaje ze jednak nic sie nie zmieni. I nie zebym bronil ekipy PO, choc na nich glosowalem i pewnie bede glosowal, ale nie z powodow merytorycznych tylko dlatego ze jest to pierwsza ekipa od 20 lat ktora ma po prostu szczescie, rzeklbym nieustajace pasmo szczesliwych zbiegow okolicznosci! Ale do rzeczy.
1. Pieniadze z OFE i tak byly przejadane bo OFE kupowalo obligacje ktore finansowalo ZUS wiec w tej kwestii bez zmian.
2. OFE ma kosmiczne oplaty za zarzadzanie i przez 10 lat oszczedzania wychodzi mi mniej wiecej tyle samo co na lokacie bym zyskal
3. OFE tak na prawde nic nie mogla z tymi pieniedzmi (tymi co im zostaly po zakupie obligacji) zrobic jak tylko kupic akcje i to tylko na GPW, jak im troche poluzuja to nawet jest to zmiana na plus
4. Jezeli ktos liczy na emeryture, czy z OFE czy z ZUS czy innego rozwiazania ktore sie moze pojawic za kilka lat ktora wystarczy mu na cokolwiek wiecej niz zaplacenie rachunkow i kromke chleba jest w wielkim bledzie
Pozdrawiam
ADUS41 / 178.36.40.* / 2011-01-01 14:14
NA STAROŚĆ TORBA I KIJ!!!
squun / 89.174.18.* / 2010-12-31 13:20

Pieniadze z OFE i tak byly przejadane bo OFE kupowalo
obligacje ktore finansowalo ZUS wiec w tej kwestii bez zmian.


W zusie waloryzacja na pewno nie jest 6% rocznie tak jak oprocentowanie obligacji no i zus nie zabiera 3,5% od wpłaty jak w O_fe więc chyba jednak będzie trochę taniej !!!
tańczący_z_fundami / 195.149.64.* / 2010-12-31 13:15
Nie masz racji. Owszem OFE kupowało obligacje rządowe - Bo taki ma ustawowy obowiązek nałożony przez polityków - ale za 70% składek, za pozostałe 30% inwestuje, i przynajmniej te 30% zostaną dla przyszłych emerytów. A tak zostanie jedno wielkie G...
Poza tym jeśli z pomysłów rządu mam nie mieć emerytury to niech mi rząd przestanie zabierać pod przymusem składkę emerytalną a ja sam sobie zadbam o moją emeryturę.
samo zycie / 192.198.151.* / 2010-12-31 13:32
No wlasnie nie znalem proporcji. Wiem ze czesc inwestowali - patrz moj punkt 3. Teraz wychodzi na to samo w podobnych proporcjach tylko ze to nie beda obligacje we wlasnosci OFE (OFE bralo % zarzadzania obligacjami - tez bym tak chcial). Efekt ten sam czyz nie?
Co do samej emerytuty - tez bym tak chcial !!!! Nie zorientowales sie ile wynosi realna skala podatkow? Policz sobie ile za zarobione 10 PLN brutto kupisz benzyny, ktorej wyprodukowanie kosztuje chyba ok 1,8 PLN/litr
squun / 89.174.18.* / 2010-12-31 14:22
Akcje też ktoś musi chcieć odkupić i to po dobrej cenie tak żebyśmy mieli zysk.

Także emerytury z ofe tak czy siak sami sobie zapłacimy a raczej zapłacą nam nasze wnuki i dzieci
Podobnie jak w zusie tyle, że będzie nas to kosztowało o wiele więcej!
Budyń / 89.78.187.* / 2010-12-31 22:55
@squun

Znowu masz rację i jej nie masz - dzieci i wnuki, zmuszone do utrzymywania 2 systemów emerytalnych i oprócz tego do odkładania poza systemem dla siebie i dla nas, nie poradzą sobie z tym.
squun / 89.174.18.* / 2010-12-31 13:18

pozostałe 30% inwestuje


W CO?????

Może w akcje petrolinvestu ???
em96 / 151.81.7.* / 2010-12-31 15:44
Mylisz się. Od czasu wyboru PO w akcje pytina...

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

Mateusz Łabęcki / 81.190.225.* / 2010-12-31 13:05
Polecam takie nauki jak historia i ekonomia. Obie uczą, że to co się dzieje prowadzi do zubożenia -> bankructwa państwa -> wojny lub/i rewolucji.

Po prostu POLACY nie głosujcie. Też tak można. Ale chodzicie do wyborów. Nie rozumiecie co się dzieje i jak funkcjonują państwa socjalistyczne. Na końcu macie nadzieję, że politycy i banki zmienią sposób działania.

Zachęcam do myślenia samemu.
hamulec postępu / 83.27.29.* / 2010-12-31 15:20
Twój apel o samodzielne myślenie, to wołanie na puszczy.
Przeca elektorat peło to "wykształceni" młodzi po "lycencjatach".
W większości mają mózgi po to by w prawidłowy sposób załatwiać ... potrzeby fizjologiczne. A ze statystyk wynika że "wykształconych" przybywa.

Na co politycy wydali 800 miliardów PLN, przy 20-letniej prywatyzacji i miliardowych dotacjach EUR z UE???

Na co politycy wydali 800 miliardów PLN, przy 20-letniej pry / 195.117.255.* / 2010-12-31 13:03
Na co politycy wydali 800 miliardów PLN, przy 20-letniej prywatyzacji i miliardowych dotacjach EUR z UE???
squun / 89.174.18.* / 2010-12-31 13:23
na dodatki, odprawy, akcje pracownicze i inne przywileje różnych grup społecznych

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

taki tam / 62.152.147.* / 2010-12-31 12:56
Na marginesie dyskusji o emeryturach mam pytanie do zwolenników PO. Jak wiadomo, kilka dni temu rząd ogłosił kolejny sukces - nie będzie połowy planowanych dróg i autostrad. Jak w związku z tym zmieni się liczba urzędasów w odpowiednich resortach? Mój typ - wzrośnie.

Re: Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS

marekwait / 83.5.88.* / 2010-12-31 12:56
Ale za to dzięki kreatywnej księgowości kursy EURPLN i USDPLN są dzisiaj niskie. Przecież dług zagraniczny za 2010 rok będzie rozliczany po dzisiejszym kursie! Od poniedziałku nie będzie kontrolowany, a po jakimś czasie lekko podwyższany (będą musieli sprzedać euro od UE)
marekwait / 83.5.88.* / 2010-12-31 14:16
NBP opublikował średnie kursy USDPLN i EURPLN. Teraz czas na rynek!
OFE
wg rocznej stopy zwrotu [%]
PZU Złota Jesień OFE +13,55%
PKO BP Bankowy OFE +14,94%
Amplico OFE (d. AIG OFE) +6,70%
wg udziału akcji w portfelu [%]
Pocztylion 90,60
PZU Złota Jesień 87,99
Pekao 87,94
wg wartości aktywów [mln PLN]
ING 36230,40
Aviva 33798,50
PZU Złota Jesień 20193,70
Otwarte fundusze emerytalne