Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. Jerzy Buzek krytykuje rząd

0
Podziel się:

Były premier wypowiada się ostro o poczynaniach własnej partii. Jego opinię podzielają politycy SLD.

Zmiany w OFE. Jerzy Buzek krytykuje rząd
(Jakub Orzechowski / Reporter)

Były premier Jerzy Buzek (PO) skrytykował w Brukseli tryb pracy nad projektem zmian w OFE. Według niego ustawa ma zostać uchwalona w ciągu trzech dni, a to oburzająco krótki czas.

[Aktualizacja 18:17]

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Buzek zwrócił uwagę, że we wtorek odbyła się debata plenarna Sejmu nad rządowym projektem zmian w OFE, zaś _ cała ustawa ma zostać uchwalona za dwa dni _.

_ - Jestem przekonany, że trzy dni obrad polskiego Sejmu nad tak ważną, fundamentalną, systemową ustawą nie buduje zaufania ani do polskiego Sejmu, ani do stanowienia prawa, ani do polskiego państwa _ - powiedział były premier, za którego rządów wprowadzono obecny system emerytalny.

Podkreślił, że do projektu zgłoszono bardzo wiele zastrzeżeń; pod wspólnym listem podpisali się nawet związkowcy z Solidarności oraz pracodawcy z organizacji Lewiatan - wskazał.

_ - To dość symptomatyczne. Ta ustawa będzie decydowała o przyszłych emeryturach nas wszystkich, Polaków, będzie decydowała o polskiej gospodarce _ - dodał._ - Wydaje mi się, że tak krótkie obrady i uchwalenie tej ustawy w trzy dni jest oburzające _ - podkreślił.

Jak powiedział, sam zgłaszał zastrzeżenia do trybu prac nad reformą, także na etapie konsultacji społecznych, _ bo wydawało się, że nie byłych wystarczające i nie słucha się głosu opinii _ publicznej. _ - Ale miałem nadzieję, że w Sejmie będzie to wyglądało inaczej. Dlatego wyrażam głębokie zaniepokojenie tą sprawą _ - powiedział.

Buzek przyznał też, że mimo krytycznego stosunku do planowanej reformy OFE, nie rozważa rezygnacji ze startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. z listy PO._ - Wcale się nad tym nie zastanawiam. Jeśli takie będą decyzje Platformy Obywatelskiej - bo o liście kandydatów decyduje partia - to jestem absolutnie gotowy do kandydowania. To dla mnie bardzo dobre rozwiązanie polityczne i osobiste _ - powiedział były premier.

SLD krytykuje i stawia warunki

Podobne zdanie o zmianach w OFE ma SLD. Błyskawiczny tryb procedowania nad reformą sytemu emerytalnego uznajemy za skandaliczny - takie stanowisko ws. toczących się od wtorku w Sejmie prac przyjął zarząd partii. Sojusz uzależnia poparcie reformy od spełnienia przez rząd kilku postulatów.

Jak podkreślono w uchwale zarządu krajowego, Otwarte Fundusze Emerytalne to _ instytucja szkodliwa i zbędna _. _ OFE ponoszą odpowiedzialność za lawinowy wzrost zadłużenia państwa oraz nieodwracalne straty środków przeznaczonych na przyszłe emerytury. Co więcej OFE przez lata pobierały prowizje w wysokości niespotykanej w normalnych warunkach rynkowych _ - napisano w stanowisku zarządu Sojuszu.

Według SLD rządząca PO _ przez blisko dwie kadencje tolerowała coraz bardziej patologiczne działania OFE, nie wahając się jednocześnie sięgnąć do kieszeni najbiedniejszych i najsłabszych - podnosząc podatki oraz podnosząc wiek emerytalny _. _ Obecna propozycja rządowa wynika wyłącznie z pogłębiającego się zadłużenia finansów publicznych, będącego wynikiem nieudolnej polityki rządu PO-PSL _ - uważają władze Sojuszu.

W uchwale skrytykowano tryb prac nad zmianami w OFE. _ Uznajemy błyskawiczny tryb procedowania nad reformą sytemu emerytalnego za skandaliczny. Protestujemy przeciwko praktyce uniemożliwiającej przeprowadzenie na forum Sejmu pogłębionej debaty nad problemem dotyczącym wszystkich obywateli _ - głosi dokument.

Sojusz _ docenia natomiast _, iż rząd uwzględnił w propozycjach zmian w systemie emerytalnym część postulatów programowych tej partii, zwłaszcza ten dotyczący dobrowolności przynależności do OFE.

_ Niezależnie jednak od tych dobrych elementów reformy emerytalnej, Sojusz Lewicy Demokratycznej uzależnia poparcie rządowych propozycji zmian w systemie emerytalnym od spełnienia przez rząd następujących warunków: uwzględnienia stażu pracy przy nabywaniu uprawnień emerytalnych, stworzenia Państwowego Emerytalnego Funduszu Inwestycyjnego (PEFI), działającego na wzór Funduszu Rezerwy Demograficznej, który zarządzałby papierami wartościowymi i środkami należącymi do osób wycofujących się z OFE _ - napisano w uchwale.

SLD oczekuje ponadto podniesienia najniższych emerytur i rent wypłacanych przez ZUS o co najmniej 200 zł miesięcznie.

Twój Ruch: rząd jak rabuś w kominiarce

Z kolei Twój Ruch zamierza zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja w tej sprawie zapadła na ostatnim posiedzeniu klubu partii.

_ - Zdecydowaliśmy wstępnie, że - jeśli prezydent Bronisław Komorowski nie skieruje tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, tylko ją podpisze - to wtedy my będziemy szukali poparcia w innych klubach, by skierować tę ustawę do Trybunału _ - tłumaczył Łukasz Gibała. Aby złożyć wniosek do TK potrzeba 50 podpisów; klub TR liczy obecnie 36 posłów.

Poseł poinformował, że TR dysponuje ekspertyzami prawników, które _ wyraźnie mówią _, że ustawa jest niezgodna z konstytucją i narusza kilka artykułów ustawy zasadniczej. _ - Mówiąc najogólniej - prawo własności jest ewidentnie naruszone przez tę ustawę, jest to rodzaj uwłaszczenia naszych oszczędności _ - ocenił.

_ - W tym momencie sto kilkadziesiąt miliardów, ok. 130 mld złotych w obligacjach Skarbu Państwa to są realne pieniądze, według interpretacji naszych prawników my jesteśmy właścicielami tych pieniędzy, nawet jeśli nie możemy z nich w pełni swobodnie korzystać. (...) A po prostu rząd te pieniądze zabierze i wyda na bieżące potrzeby budżetu, a tym samym jest to rodzaj zawłaszczenia tych pieniędzy _ - powiedział.

Według TR projekt zmian w OFE narusza m.in. art. 21. konstytucji mówiący o tym, że _ Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia _, a także art. 64, w którym jest mowa m.in. o tym, że: _ Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia; własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej; własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności _.

TR już wcześniej krytykował planowane zmian ws. OFE. _ Jeśli ten rząd zagrabi nam nasze oszczędności, to będzie takim samym rabusiem jak rabuś w kominiarce, który wdarł się do domu i z bieliźniarki czy skądś skradł komuś dobra rodowe _ - mówił wcześniej rzecznik TR Andrzej Rozenek. Z kolei szef TR Janusz Palikot napisał w środę na Twitterze, że _ zamach na OFE to nie sprawa pożyczki chwilówki, to SKOK na nasze oszczędności _.

Rządowy projekt zmian w OFE zakłada przeniesienie obligacji Skarbu Państwa posiadanych przez Otwarte Fundusze Emerytalne do ZUS. Zgodnie z projektem OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Natomiast ubezpieczeni będący członkiem OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)