Forum Forum emerytalneInne

Co zrobić gdy rentę mam przyznana do sierpnia a szkoła mi się kończy w kwietniu?

Co zrobić gdy rentę mam przyznana do sierpnia a szkoła mi się kończy w kwietniu?

Kubson20 / 2017-02-13 11:03
Co zrobić gdy rentę mam przyznana do sierpnia a szkoła mi się kończy w kwietniu? Czy w takim razie renta przysługuje mi do kwietnia czy do sierpnia?
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-13 11:15
Jak rozumiem pytanie jest o r. rodzinną i zakończenie szkoły średniej.

W takiej sytuacji zatem nic nie robić do sierpnia, prawo do renty trwa wg. decyzji pierwotnej również w czasie wakacji.

W razie kontynuacji nauki/studiów- warto jak najszybciej donieść o tym fakcie zaświadczenie.

Oczywiście sytuacja wyglądać będzie inaczej, jeśli ostatniej klasy nie ukończysz, zostaniesz skreślony z listy uczniów np. w marcu. Wtedy prawo do renty ustaje, masz obowiązek zawiadomić ZUS/KRUS.
Albo gdy zaczniesz zarobkować przekraczając dozwolone limity.

Kubson20 / 2017-02-13 11:40
Tak teraz jest ostatni rok kursu na który uczęszczam w Zespole Szkół Technicznych i on się właśnie kończy 7 kwietnia tego roku. Jeśli wyślę zaświadczenie ze szkoły że kurs się kończy w kwietniu to wstrzymaja mi rentę rodzinną?
wiwan / 2017-02-13 11:56
To zależy od regulaminu tego kursu, tego czy w jego trakcie masz status ucznia.
Jeśli nie to zdecydowanie datą graniczną byłaby data zakończenia kursu. Nie ma potem w jego ramach jakiegoś egzaminu/dyplomu ?
Kubson20 / 2017-02-13 12:47
Jest egzamin pisemny i praktyczny w określonych dniach ale jeszcze nie znam daty.Na zaświadczeniu ze szkoły jest napisane że jestem słuchaczem kursu kwalifikacjnegocjacji dla zawodu technik budownictwa w Zespole Szkół Technicznych
Kubson20 / 2017-02-13 13:10
Jestem po szkole zawodowej a jeśli zdam ten kursy to będzie tak jak bym ukończył technikum. Ale nie wiem czy mam miano ucznia czy nie.
wiwan / 2017-02-13 13:09
Skłaniam się ponownie ku temu, że prawo jedynie do zakończenia kursu, skoro wprost z zaświadczenia wynika status "słuchacza" a nie "ucznia".

Z tym, że jeśli ów egzamin pisemny/praktyczny przypadnie po wspomnianym 7 kwietnia, to należy uznać, że nauka jako podstawa prawa do renty trwa aż do ostatniego dnia owego egzaminu.
I tak zresztą pewnie wystawione będzie zaświadczenie o ukończeniu kursu. I zgodnie z pouczeniem na decyzji rentowej- będzie 7 dni na zgłoszenie tego faktu do ZUS. Prawo do renty więc obejmie jeszcze miesiąc, w którym ów egzamin się zakończy.
wiwan / 2017-02-13 13:16
Proszę. Pamiętaj, że donosząc to zaświadczenie możesz dopytać, czy na pewno jednak nie masz prawa do renty do końca decyzji. Możesz też, uzyskując decyzję pozbawiającą prawa - odwołać się od niej. Kluczowy jest dla tej sprawy ów status 'słuchacza'.

Najnowsze wpisy