Na skróty
  • WAŻNE:
Forum Forum prawneCywilneczym sie rozni staz unijny od zwyklego?

czym sie rozni staz unijny od zwyklego?

skomentuj
lord231 / 2011-12-21 09:48
ostatnio uslyszalam gdzies o stazu unijnym, jednak nie wiem czym on sie rozni od zwyklego z urzedu pracy, ktos moglby mnie oswiecic?
Wyświetlaj:
justyna 494 / 83.242.124.* / 2014-02-17 12:11
Mam taki problem.Jakiś czas temu staralam się o staż z urzędu pracy( znalazłam pracodawce,ktory złożył w UP Wniosek),równocześnie starałam sie o uczestnictwo w projekcie unijnym(szkolenia,kursy i staż).Dostalam się na ten drugi,z urzędu Pracy jeszcze nikt níe dzwonił i dowiedziałam sie,że komisja dopiero miała sie odbyć.Chciałam z tego z UP zrezygnować,dzwonilam do urzędu i babka mi powiedziala,ze jesli tak zrobie wyrejestrują mnie.A zeby być na unijnym musze być zarejestrowana,nie ukrywam,ze unijny jest dla mnie korzystniejszy.Co robić?
booooogdan / 79.186.143.* / 2014-01-25 16:41
Mam taki problem
Chciałbym starać się o staż unijny ale poinformowano mnie w UP że nie mogę mieć innych dochodów czyli w moim przypadku renty, które to dochody będą przekraczały 840 zł Brutto, czy można to jakoś obejść gdyż u mnie jest to dosłownie kilka złotych
pozdrawiam
wiwan / 2014-02-17 13:00 / Tysiącznik na forum
Kryterium dochodowe nie tyle dotyczy stażu, co w ogóle uzyskania statusu bezrobotnego. Jest ono jasne i ostre ( art. art. 2 ust. 1 pkt 2 h Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ). I ta ustawa też nie przewiduje tu jakichś zwolnień lub uznaniowości.

Jak obejść- złożyć wniosek do ZUS/KRUS o zawieszenie wypłaty renty lub sprawić, by wniosek o rentę złożyła inna osoba (o ile taka w rodzinie istnieje) uprawniona do renty rodzinnej po tym samym zmarłym (np. brat), w wyniku czego renta minimalnie wzrośnie, ale będzie podzielona na liczbę osób o 1 większą. Czyli kryterium dochodowe zostanie spełnione.
zabolek883 / 2013-04-09 10:45
a wiecie moze ile moze trwac staz z urzedu pracy i ile sie na niego czeka? jestem nim wstepnie zaineteresowany wie cchcialbym sie dowiedziec czego wiecej
mis508 / 217.153.254.* / 2013-12-13 18:58
6 miesciecy mozna dostac udrazu jak zrobisz badania wstepnie i umowe trzeba podpisac z nimi i wszytko i jest staz ja tak mam wlasnie jestem szczesliwy ze stazu bo mam jedyna okazje na prace
szklarek / 2013-04-09 11:25 / Tysiącznik na forum
3 do 6 miesięcy dla wszystkich bezrobotnych w szczególnej sytuacji na rynku pracy (definicja art. 49*

3 do 12 miesięcy dla ww bezrobotnych w wieku do 25 lat, lub do 27 jeśli ma on wykształcenie wyższe i od dyplomu nie minęło więcej niż 12 miesięcy- art. 53*

* Ustawa o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy.

Nie ma ustawowego okresu na staż czekania. Może przy braku pracodawców lub środków staży po prostu w danym PUP nie być.
loepzka293 / 2011-12-22 11:27 / -
szkoda, ze po jednym i po drugim i tak nie przyjma nas do pracy potem
kowboj231 / 2011-12-21 11:15 / Bywalec forum
to skladka zdrowotna jednak wazniejsza jest
wiwan / 2011-12-21 13:00 / Tysiącznik na forum
To nie tak.

Składka wynosi 0 zł, bo jest obniżona zgodnie z ustawą zdrowotną do wysokości zaliczki PIT.
Każdy stażysta jest ubezpieczony zdrowotnie, tyle że składka stażysty "unijnego" wynosi 0 zł.
wiwan / 2011-12-21 11:00 / Tysiącznik na forum
Źródłem finansowania. Unijny jest finansowany w części lub całości ze środków UE, czyli np. EFS (program Kapitał Ludzki). Zwykły- ze środków PUP (Fundusz Pracy). Różnica jest taka, że ten pierwszy korzysta ze zwolnienia stypendium stażowego z PIT, a co za tym idzie i składki zdrowotnej.

Więc w tym pierwszym przypadku netto=brutto, w drugim dostaje się na rękę mniej.Obecnie jest to 913,70 zł i 784,47 zł
Magda314 / 83.27.180.* / 2013-04-08 20:36
mi przyszło z urzędu pracy że z funduszu UE dostane 953,1o zł brutto, czyli mam rozumieć z tego powyższego zapisu że na rękę dostanę 953,10zł na rękę?
szklarek / 2013-04-09 09:49 / Tysiącznik na forum
Tak, takie stypendium jest zwolnione z PIT, a co za tym idzie ze składki zdrowotnej, więc netto=brutto.
wendi / 2011-12-22 12:55
a wiecie może kiedy w Urzędach Pracy pojawiają się takie oferty staży dofinansowane z UE?
bar0sh / 46.238.214.* / 2013-05-29 20:45
A czy jak mam staż unijny i dodatkowo Pracodawca jeszcze płaci to jak to sie ma do netto i brutto jak to jest liczone?
szklarek / 2013-06-03 09:18 / Tysiącznik na forum
BEZ względu na rodzaj finansowania- na stażu z PUP pracodawca -organizator niczego dodatkowo nie płaci.
niebieska / 37.190.129.* / 2014-01-11 09:25
A ja mam pytanie w jakim statusie pozostaje osoba odbywająca staż unijny ? Zostałam wyrejestrowana z bezrobocia ale czy umowa stażowa daje mi status osoby zatrudnionej przecież to nie była umowa o pracę. Gubię się w tym a potrzebuje takiej informacji.
szklarek / 2014-01-13 12:03 / Tysiącznik na forum
NIE zostałaś wyrejestrowana. Masz status nadal bezrobotnej, tyle że stażystki. Nie masz statusu zatrudnionej. Nadal to PUP Cię ubezpiecza, tyle że na stażu również emerytalnie, rentowo i wypadkowo. Nie uzyskasz świadectwa pracy, KP podlegasz w bardzo ograniczonym zakresie.

Może wskaż konkretną kwestię, o którą Ci chodzi. O ZUS, urlop, staż pracowniczy, chorobowe, ciążę, PIT ....
Kudełek / 31.61.136.* / 2014-01-23 15:28
@szklarek: a jak wygląda kwestia urlopów na stażu (bo wiem że na każde 30 dni przysługuje 2 dni wolne) ale czy jest szansa na dłuższy urlop? Pytanie drugie: czy dostanę PIT? :) 3. Jak wygląda kwestia chorobowego, jest płatne?
szklarek / 2014-01-23 18:10 / Tysiącznik na forum
-Na stażu nie ma urlopu, jest czas wolny. Inne ustawy to regulują. O ile pracodawca w stosunku do pracownika może mieć gest i udzielić mu urlopu więcej niż wynika z Kodeksu Pracy ( o ile nie dochodzi do nierówności w zatrudnieniu tj. wszystkim pracownikom udziela więcej )- bo to jego pieniądze, o tyle w kwestii stażu jest związany ze starostą umową i programem stażu, stypendium jest z PUP/Unii, listy obecności po stażu trafiają do PUP. Więc większy wymiar wolnego groziłby zerwaniem umowy ze starostą lub wymagał poświadczenia nieprawdy w owych listach obecności.
-Jeśli staż rzeczywiście unijny- to jak już napisano w tym wątku stypendium jest zwolnione z PIT, zatem PIT -11 nie ma. Jeśli staż zwykły- to podlega PIT, PIT 11 jest wystawiany przez PUP.
W obu przypadkach powinien być jednak wystawiony RMUA ( raport o składkach ).
- stypendium stażowe jest wypłacane za orzeczoną (ZLA) niezdolność do pracy w normalnej wysokości. Zwolnienie oryginał dostarcza się do PUP, do pracodawcy -organizatora stażu- kopię.
olllli / 62.93.45.* / 2014-02-24 19:17
Czy jako studentka studiów dziennych mogę się ubiegać o staż unijny?
wiwan / 2014-02-24 21:16 / Tysiącznik na forum
Nie, o nieunijny też nie, bo w ogóle nie możesz obecnie uzyskać statusu bezrobotnej.

Wynika to z art.2, ust. 1, pkt. 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
skomentuj

Najnowsze wpisy