Forum Forum dla firmDotacje

dotacja a konto prywatne

dotacja a konto prywatne

a_r / 81.18.200.* / 2014-10-15 17:15
dzien dobry,

otrzymalam dofinansowanie z unii na zalozenie dzialalnosci gospodarczej (efs). pieniadze urzad pracy przesle na moje prywatne konto bankowe, poniewaz nie posiadam jeszcze konta firmowego. na zakup sprzetow potrzebnych do wykonywania dzialalnosci mam dwa miesiace. rozliczenie z wydania środkow ma sie odbyc za pomoca rachunkow/faktur wystawionych przez sprzedawcow. tu mam kilka pytan:

- czy moge swobodnie korzystac ze srodkow ktore znajda sie na moim koncie, w sensie normalnego korzystania z calosci zasobów konta? nie bede platnikiem vat, rozliczyc sie z otrzymanych srodkow musze dopiero za dwa miesiace, po zakupie sprzetow. czy jesli przez ten czas pieniadze z dotacji beda na moim prywatnym koncie swobodnie przeplywaly wraz z innymi środkami, to czy nie bede miec problemow z urzedem skarbowym lub innymi instytucjami? oczywiscie cala suma otrzymana z dotacji bedzie wydana na cele okreslone w umowie i rozliczona rachunkami/fakturami zgodnie z umową z urzedem pracy.
chodzi mi tez o to, czy środki wyplacone mi z urzędu moge swobodnie wplacic na inne swoje konto lub po prostu wyplacic z bankomatu w celu zaplaty gotowka za towary jakis czas przed zakupami. wszystkie zakupy beda udokumentowane i zgodne z regulaminem – pytam tylko o zakres ruszania tych pieniędzy z konta w czasie dwoch miesiecy przed rozliczeniem się z urzedem.

boje sie ruszac tych pieniedzy i stad moje, pewnie naiwne pytanie :)

- czy mogę rozliczać „na firmę” rachunki za telefon prywatny (umowa na moje nazwisko), czy musi byc to telefon na firmę?

- kiedy najlepiej zalozyc firmę, by jak najpozniej zaplacic pierwszy zus? termin zalozenia dzialalnosci mam w ciagu 30 dni od wczoraj, mamy 15sty pazdziernika.

z gory dziekuje za odpowiedzi
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-10-15 20:33
Jeśli umowa nie wprowadza ograniczeń związanych z osobnością konta, a jedynie cel wydatkowania i jego termin- można przelewać wraz z innym środkami. Zresztą jednoosobowa DG w ogóle nie wymaga osobnego konta 'firmowego'.

Co do ZUS:
- wygodniej jest otwierać 1 dniem miesiąca kalendarzowego- bo przy założeniu, że będzie Pan deklarował podstawę minimalną wymaganą, a nie wyższą (np. z myślą o przyzwoitym chorobowym) tylko raz trzeba będzie złożyć DRA i nie trzeba obliczać proporcjonalnie pomniejszonych (za część miesiąca) składek społecznych.
- taniej w ujęciu globalnym oczywiście jest założyć DG jak najpóźniej, ale z ww zabawą z proporcją i dodatkową DRA za miesiąc niepełny, ale z kolei skł. zdrowotna jako niepodzielna i tak będzie należna w pełnej kwocie miesięcznej.
a_r / 81.18.200.* / 2014-10-15 23:23
bardzo dziękuję za odpowiedź.
pozdrawiam serdecznie
wiwan / 2014-10-16 09:13
Jeszcze w kwestii telefonu- teoretycznie można, ale tę część, która rzeczywiście ma związek z DG czyli "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23." jako rzecze art.22, ust. 1 ustawy o PIT.
No i co równie ważne -należy potrafić to przed US w razie zastrzeżeń fiskusa udowodnić, wykazać np. bilingami.

Dużo prościej jest więc w przypadku telefonu kolejnego kupionego od początku 'na firmę', a tym bardziej stacjonarnego zainstalowanego w miejscu prowadzenia DG innym niż miejsce zamieszkania.
a_r / 81.18.200.* / 2014-10-16 21:03
chodzi mi tez o to, czy środki wyplacone mi z urzędu moge swobodnie wplacic na inne swoje konto lub po prostu wyplacic z bankomatu w celu zaplaty gotowka za towary jakis czas przed zakupami. wszystkie zakupy beda udokumentowane i zgodne z regulaminem - pytam tylko o zakres ruszania tych pieniędzy z konta w czasie dwoch miesiecy przed rozliczeniem się z urzedem.

boje sie ruszac tych pieniedzy i stad moje, pewnie naiwne pytanie :)
wiwan / 2014-10-17 09:59
Tak, można - przecież nie ma obowiązku regulowania faktur dokonując przelewu albo transakcją bezgotówkową (karta). A wydatki są zgodne z umową/regulaminem.

Najnowsze wpisy