Forum Forum podatkoweInne

Działalność wykonywana osobiście i zaliczki

Działalność wykonywana osobiście i zaliczki

Korepetytorka / 94.254.142.* / 2017-05-11 01:26
Gdy mój dochód przekracza 3100zł wiem że muszę rozliczyć pit-36. Jednak jak i gdzie i na jakich drukach mam odprowadzać miesięczne zaliczki? Proszę o dokładny opis, ponieważ nie wiem jak rozliczać korepetycje comiesięcznie.
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-05-11 09:06
1. NIE. Uzyskanie jakiegokolwiek Przychodu implikuje konieczność rozliczenia rocznego.
2. Przekroczenie Dochodu 3091 zł po prostu powoduje, że za dany rok będzie już PIT do zapłaty.
3. Zaliczek nie odprowadza się z żadnymi deklaracjami. Po prostu odpowiednio opisane wpłaca na właściwe konto swego US, a w rozliczeniu rocznym wykazuje ich sumę.

4. Zaliczka wg. stawki 18% Dochodu, do 20 dnia miesiąca następującego. KUP - 20%

Powyższe z art. 44, ust. 1a i 3a ustawy o PIT.
Korepetytorka / 94.254.141.* / 2017-05-11 12:57
Jak powinny być opisane miesięczne zaliczki, by urząd je prawidłowo zaksięgował?
Czy każdy urząd skarbowy ma jedno konto bankowe, czy są dedykowane konta do ww. celów?
wiwan / 2017-05-11 16:15
Każdy US ma kilka kont dedykowanych różnym grupom podatków- inne na PCC, inne na VAT itd.
Tu wyszukiwarka:

http://www.money.pl/podatki/urzedy/

Panią interesuje konto właściwe dla PIT.

Proszę zajrzeć 'do' swojego banku (zakładam, że ma Pani dostęp przez internet) na 90% w opcji płatności/przelewów ma dedykowane przelewy do US, które same 'zaciągają' właściwy nr rachunku po podaniu nazwy US i rodzaju zobowiązania oraz wymuszają właściwe wypełnienie.

Gorzej jeśli chce Pani płacić na papierowych blankietach np. na poczcie.

Kluczowe jest podawanie poza danymi personalnymi:
-NIP albo Pesel
- rodzaju zobowiązania - tutaj zaliczka PIT (36)
- okres zobowiązania tj. mc za jaki jest zaliczka w formacie rok/typ/numer
gdzie rok w postaci ostatnich dwu cyfr, typ to kwartał, miesiąc, dekada

np. zaliczka ZA czerwiec 2017 to "17m6"
Korepetytorka / 94.254.136.* / 2017-05-11 21:37
Zadam tu jeszcze pytanie, czy w celu ulżenia swojej kieszeni, by nie wysyłać blankietów pocztowych, czy da się zaliczki uiścić w Urzędzie Skarbowym w Kasie? (znajduje się niedaleko)
wiwan / 2017-05-12 09:32
Z Ordynacji podatkowej nadal wynika taka możliwość dla podatnika nieprowadzącego DG, ale czy w praktyce Pani US kasę jeszcze ma- nie wiem.

A konto nie przyda się choćby po to, żeby płacący za korepetycje mieli po swojej stronie dowód zapłaty ? Będzie Pani wydawać pokwitowania ?

Ja osobiście posyłając np. dziecko na korki z fizyki na 2 godziny tygodniowo i płacąc za to np. w układzie miesięcznym po prostu chciałbym mieć dowód tego, że np. 240 zł za maj Pani zapłaciłem.
Korepetytorka / 94.254.138.* / 2017-05-12 11:35
czy muszę takie pokwitowania wydawać - wynika to z jakichś przepisów (działalność prowadzona osobiście)? Ja korepetycje udzielam tylko na zasadzie, że płatność jest za pierwszą godzinę z góry, reszta po udzieleniu korków.

w sensie - nie przyjmuję wpłat w układzie nawet tygodniowym.

US ma jeszcze kasy - z pitów 37 zazwyczaj była 1 złotówka lub 4 nadpłaty i tylko odbiór jej w kasie ma sens.
wiwan / 2017-05-12 11:47
Nie wynika z przepisów, ale międzyludzkiego (braku) zaufania itd.

Czyli nie musi Pani dla US prowadzić ewidencji przychodów.

Ale co jeśli np. niezadowolony klient złoży złośliwy donos do US, że nie opodatkowuje Pani wszystkich dochodów z korepetycji, i że on np. zapłacił w roku 2000 łącznie. Posiadanie wtedy np. zeszytu z pokwitowaniami wszystkich klientów i jego zgodność z zaliczkami może się przydać. Bo niby dlaczego 17 osobom wydała Pani pokwitowania na 100% wpłat, a jemu na 50% albo w ogóle. Taki zeszyt np. z podpisami wpłacających i Pani, czy takie minipokwitowania świadczą o rzetelności podatnika.
Korepetytorka / 94.254.138.* / 2017-05-12 13:42
Niestety międzyludzki brak zaufania powoduje, że coraz trudniej utrzymać pracę i coraz trudniej ją znaleźć. Za to bez problemu znalazłam pierwszego klienta na korki, któremu będzie trzeba udzielić pomocy (prawdopodobnie długa współpraca).

Co do księgi przychodów, eolę ją prowadzić dla swojego bezpieczeństwa, by wykazać pełny dochód zapisując numer telefonu, kwotę i datę udzielenia, wpisywać tam też będę kiedy opłaciłam zaliczki + wklejać dowód jej zapłaty. Zawsze to jakiś dowód lepszy niż żaden dla US. W końcu teraz wszystkie rozmowy nasze państwo nagrywa, tak więc można im kazać udowodnić, że rozmowy nie było, gdy się na nią powołam.

PS. Z tego co wiem podatnik składający donos musi udowodnić prawdziwiść swojej tezy. Czy się mylę?

Pokwitowanie - ono tylko daje dowód osobie, której się je wręcza, nie mi. Wątpliwe, by ktoś w moim zeszycie chciał podpisać, że korki wynosiły 2.5 godziny. Zawsze ta osoba przy pokwitowaniu może powiedzieć, że chce wyjść, a zgodnie z prawem, nie można jej zatrzymać. Znów nagrywać rozmowy prowadzone u mnie w domu w miejscu korepetycji byłoby niezbyt fajne (choć to stanowiłoby dobry dowód dla US, gdyby ktoś zeznał nieprawdę w donosie).

Tak więc skoro rozmowy nagrywa państwo - należy po prostu udzielać korepetycji w tym wymiarze, jaki ktoś zamówił i jeżeli zamówi u mnie w domu - potwierdzać to telefonicznie.
Korepetytorka / 94.254.136.* / 2017-05-11 21:33
Rozumiem, że te informacje mi wystarczą do sporządzenia tych zaliczek. Rozumiem też że zaliczki odprowadzam tylko wtedy, kiedy ich wartość wynosi minimum 1 grosz, czyli pomijam miesiąc, za który się nie należą (za mało udzielonych korków - np. lipiec i sierpień). Pit-36 zaś składam mimo braku przekroczenia kwoty 3091.

Konta nie posiadam, więc pozostają papierowe blankiety. Rozumiem, że blankiet czerwony "podatki".

Mogliby to w końcu uprościć i nie bawić się w te zaliczki i pozostawić tylko pit-36.

Dziękuję za pomoc.
wiwan / 2017-05-12 09:15
Podstawę opodatkowania jak i zaliczki zaokrąglamy do pełnych złotych. Nie płacimy zaliczek groszowych.

Uprościć dla wszystkich czy tylko korepetytorów :-)

Wyobraża sobie Pani takie zdyscyplinowanie podatników, że gromadzą pieniądze i płacą 30 kwietnia CAŁY PIT roczny jednym przelewem ?

Nawet przy płacy minimalnej etatowca jest to ok. 1300 zł, czyli niemal jednomiesięczne wynagrodzenie netto.
Korepetytorka / 94.254.138.* / 2017-05-12 11:40
dużo by to ułatwiło wszystkim (nie tylko korepetytorom). Zamiast biegać 12 razy z kwotą około 110 chyba prościej raz wpłacić te 1300?

Jak ktoś chce robić na czarno, to wtedy i tak nie będzie płacił składek miesięcznych więc zysk urzędu żaden, chyba, że żyją z inflacji.

Najnowsze wpisy