Forum Forum prawnePracy

Jak się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

Jak się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

KarollaK / 2014-10-28 19:01
Od dwóch lat pracuję na umowę zlecenie. Szef już kiedyś obiecywał mi że da mi umowę o pracę ale skończyło się tylko na obietnicach. Wiem, że kilka osób, które robią to samo co ja ma umowę o pracę. Ponoć szykują się zwolnienia, a on może ze mną rozwiązać umowę w każdej chwili, że na drugi dzień już nie przyjdę do pracy. Wkurza mnie to, bo człowiek sobie żyły wypruwa, a tu w każdej chwili może dostać kopa i tak się pewnie ze mną stanie. Czy mogę się jakoś przed tym ochronić, zabezpieczyć?
Pozdrawiam
Karolina
szklarek / 2014-10-28 20:04
W zakresie prawa pracy- niezależnie od kwestii groźby rozwiązania umowy zawsze pozostaje kwestia tego, że pracodawca nie może zawierać umowy cywilno-prawnej zamiast umowy o pracę, jeśli de facto proponuje pracę na etacie. A takiemu formalnemu zleceniobiorcy/czy wykonawcy dzieła służy prawo powództwa do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy- jeśli takie znamiona występują.
Bez takich ostrych ruchów- tj. nadal pozostając w relacji zleceniobiorca- zleceniodawca nic właściwie nie może pani formalnie zrobić.

Najnowsze wpisy