Forum Forum dla firmZakładanie firmy

jednoosobowa działalność gospodarcza.

jednoosobowa działalność gospodarcza.

KKK1979 / 2015-03-26 06:35
Witam,
Chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą polegającą głównie na kupnie i sprzedaży pojazdów samochodowych oraz sprzedaży części. Działalność ta byłaby dla mnie dodatkowych źródłem dochodu. Przewidywany przychód to około 2000zł/miesiąc.Jaką formę opodatkowania wybrać? Myślałem o opodatkowaniu progresywnym.(18%)
Jestem zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze. Mój pracodawca opłaca za mnie ZUS i ubezpieczenie zdrowotne.
Pytanie. Jakie koszty stałe miesięczne ponosił będę jako firma? Czy będę musiał płacić po raz kolejny ZUS lub ubezpieczenie?
CZy istnieją jakieś specjalne wymagania w moim przypadku? CZy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania ( zwrotnego lub bezzwrotnego)?
Dziękuję i pozdrawiam
Wyświetlaj:
Kasia849 / 149.156.72.* / 2019-11-25 11:38
Chyba najlepiej wziąć pożyczkę na początek... nie ma jak inaczej, chyba, że masz odłożone jakieś spore sumy, ja musiałam wziąć pożyczkę ale na szczęście taka znaleziona przez Sprint Casha wystrczyła
Wizka12 / 31.60.42.* / 2019-07-29 14:12
Jeśli chcesz obniżyć koszty prowadzenia firmy, to polecam wirtualne biuro. Ja korzystam z tej usługi i jestem bardzo zadowolona. Moja firma zarejestrowana jest pod ich adresem, a całą poczte dostaje zeskanowana na maila. Raz w miesiacu wysyłaja mi ja listownie. Ja korzystałam z usług tej firmy-https://qcgroup.com.pl
Kuchcian / 185.161.93.* / 2019-05-12 13:48
Chyba większość twierdzi tak jak ja, że najlepszym rozwiązaniem jest biuro rachunkowe. Istotnie jest to bardzo dobre rozwiązanie, jak dla mnie najpewniejsze ze wszystkich opcji. Sam korzystam z warszawskiego biura gama - na Tarchominie się znajduje. Bardzo kompetentni ludzie. poolecam!
kajetangorka / 89.74.68.* / 2018-06-24 14:28
zgłoś się do biura rachunkowego Gama Grabowskich, mi bardzo pomogli gdy stawiałem pierwsze kroki w świecie biznesu i teraz mam dobrze prosperująca firmę która zatrudnia prawie 100 osób
kama123ds / 77.113.117.* / 2018-03-26 21:57
No niestety każda spółka wiąże się z jakimiś obowiązkami, zresztą decydując się na prowadzenie firmy to nie oznacza że wszystko zlecisz pracownikom a sam pojedziesz na wczasy. Prowadzenie firmy to dużo więcej pracy. Poczytaj sobie na temat spółek np tutaj https://faktura.pl/wlasna-firma/5-roznic-pomiedzy-spolka-z-oo-jednoosobowa-dzialalnoscia-gospodarcza
KKK1979 / 2015-03-26 06:40
I jeszcze jedno. Czy mój pracodawca powinien wiedzieć o zakładanej działalności?
szklarek / 2015-03-26 09:03
Pracodawca powinien wiedzieć w dwu sytuacjach:
- wybrany zostanie podatek z DG na zasadach ogólnych- wtedy pracodawca jako płatnik zaliczek PIT z etatu powinien mieć tę wiedzę (inaczej zacznie je wyliczać), a Pan składał mu kiedyś oświadczenie PIT 2 i ma Pan obowiązek informować o zmianie sytuacji oświadczonej.
- zachodzić będzie konkurencja z pracodawcą.

Skoro cały etat u pracodawcy, to płaca spełnia warunek minimalnej, więc z tytułu DG ubezpieczenia społeczne będą dobrowolne. Obowiązkowa będzie składka zdrowotna- obecnie 279,41 zł miesięcznie.
KKK1979 / 2015-03-26 11:16
Dziękuję za odpowiedź.
Rozumie zatem że w sytuacji wyboru podatku progresywnego oraz braku konkurencji zgłoszenie nie będzie wymagane.
CZy istnieją jakieś specjalne wymagania w moim przypadku? CZy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania ( zwrotnego lub bezzwrotnego)?
Dziękuję i pozdrawiam
szklarek / 2015-03-26 11:26
Progresywny to wg. skali przecież, czyli na zasadach ogólnych- a więc właśnie wymaga informacji dla pracodawcy jako płatnika takiego samego podatku od wynagrodzenia z etatu.

Dofinansowania:

http://www.money.pl/forum/grupa,40,0,0,40,0,dotacje.html


Taki rodzaj działalności (handel częściami samochodowymi) wyklucza ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania- co wynika z art. 8, ust.1, pkt. 3 f ustawy o ryczałcie.

Najnowsze wpisy