Forum Forum prawnePracy

Nietypowy pracodawca.

Nietypowy pracodawca.

waldes93 / 2015-01-02 20:04
Witam serdecznie. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony od stycznia 2014 roku. Osoba prowadząca tą firmę nie ma praktycznie żadnych przychodów, jedynie skąd czerpał pieniądze do tej pory to były dotacje unijne i pożyczki w bankach. Odniosłem wrażenie, że w pracy jestem jedynie gdyby wpadła przysłowiowa kontrola. Nic praktycznie nie każe mi robić. Od dłuższego czasu cały czas każe siedzieć mi w domu. W pracy nie byłem od 3 miesięcy. Za wszystkie miesiące oczywiście dostawałem pieniądze ale z opóźnieniem. Osoba ta wypłacała mi wypłaty na czas przez pierwsze 3 miesiące. Później natomiast pieniądze były wypłacane z lekkim opóźnieniem a na koniec już z bardzo dużym. W chwili obecnej nie dostałem jeszcze wypłaty za październik. Gdy się upomniałem o wypłatę to szef mi powiedział " jeżeli nie chcesz czekać, możemy rozwiązać umowę z końcem miesiąca" . Od dwóch tygodni za każdym razem kiedy próbuje się skontaktować z szefem telefonicznie, nigdy nie odbiera telefonu. Wiem natomiast, że siedziba firmy została zmieniona. Znam dokładny adres. Osoba ta również zalega z pieniędzmi osobom u których wynajmuje lokale. Czy należy mi się wynagrodzenie za te miesiące, które nie pracowałem? Ja chciałem pracować, codziennie dzwoniłem i wypytywałem o prace, szef natomiast ciągle mówił abym siedział w domu i czekał na telefon. Moje pytanie brzmi. Cały czas jestem normalnie zatrudniony na tą samą umowę. Co z wypłatą za październik i za listopad zatem? czy musi mi je wypłacić? jak wygląda odprawa w moim przypadku? Proszę o pomoc. Dziękuje i Pozdrawiam.


PS:

Dodam, że osoba u której pracuje jest bardzo agresywna, nie można z nią na spokojnie porozmawiać, już nie wiem co robić. Jak zaczynam się pytać o swoje należne to się wścieka i powtarza mi abym czekał.


Szef zalega mi za 3 miesiące z wypłatą. Za październik, listopad i grudzień. W chwili obecnej idzie już wypłata za styczeń. Cały czas gdy pytam o pieniądze odpowiada abym czekał. Jak zmusić go do zapłaty zaległego wynagrodzenia?? Pracuję na umowę o pracę czas nieokreślony. Jak wygląda sytuacja w sądzie pracy?? Zgłaszać sprawę do sądu pracy?? Czy jest szansa na odzyskanie zaległych pieniędzy w ogóle??
wiwan / 2015-01-02 22:37
Można by to potraktować jako przestój, ale nawet wtedy jest należne wynagrodzenie tzw. postojowe- min. 60 % wynagrodzenia zasadniczego ( z umowy w Pana przypadku ), ale nie mniej niż płaca minimalna - art. 81 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-trzeci-wynagrodzenie-za-prace-i-inne-swiadczenia/rozdzial-ia-wynagrodzenie-za-prace

Oczywiście brak wynagrodzenia to łamanie podstawowych obowiązków pracodawcy- podlegające karze ze strony PIP, dające pracownikowi możliwość rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, którego wypłaty wraz z odsetkami można dochodzić w sądzie pracy.

Prawo do odprawy tylko u dużych pracodawców. Prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za 1 mc w tym przypadku.

Wynagrodzenie, wynagrodzeniem- warto sprawdzić w ZUS, czy w ogóle doszło do zgłoszenia do ubezpieczeń z tytułu etatu, czy są wysyłane raporty miesięczne i w końcu, czy są płacone składki.

Najnowsze wpisy