Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek PCC od umowy o powierniczy przelew wierzytelności w celu windykacji należności.

Podatek PCC od umowy o powierniczy przelew wierzytelności w celu windykacji należności.

windykator / 212.2.99.* / 2007-02-13 18:31
Proszę o pomoc. Umowy o powierniczy przelew wierzytelności są skonstruowane, tak że strona , która dochodzi roszczenia od dłużnika staje się jej właścicielem tylko na określony czas. I tu się zgadzam z ustawą, jest przeniesienie praw majątkowych.Trzeba płacić. Co w sytuacji gdy kwoty zobowiązania nie uda sie odzyskać od dłużnika i wierzytelność po 3 lub 6 miesiącach wraca do pierwotnego wierzyciela.Mamy znowu przeniesienie praw majątkowych i tym razem pierwotny wierzyciel opłaca PCC? Proszę o wyjaśnienie.
rbhboro / 78.133.200.* / 2009-07-29 14:48
Rodzaj dokumentu

informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura

PBB3-436/33/2004
Data

2004.10.27


Autor

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Słowa kluczowe

cesja wierzytelności
przelew wierzytelności
sprzedaż wierzytelności
usługi finansowe
wierzytelność

Pytanie podatnika

Czy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych:

1/ przelew wierzytelności własnej dokonane na zabezpieczenie zobowiązania,

2/ przelew wierzytelności własnej dokonane w celu zwolnienia się z innego zobowiązania,

3/ powierniczy przelew wierzytelności.

Art. 1 ust. 1 ustawy z dn. 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających temu podatkowi. Umowa przelewu wierzytelności jako nie wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych – art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy, co do zasady nie podlega temu podatkowi. Natomiast jeżeli przelew wierzytelności przyjmie postać np. umowy sprzedaży lub zamiany - wówczas jako, że umowy takie wymienione są w art. 1 ust. 1 cyt. ustawy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 cyt. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku. Zatem, by strony mogły korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – czynność cywilnoprawna musi podlegać temu podatkowi, a zatem musi być wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy, a także przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów musi być opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub musi być zwolniona od tego podatku. Jeżeli czynność cywilnoprawna wymieniona w katalogu art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega podatkowi od towarów i usług, czynność taka nie korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 2 pkt 4 cyt. ustawy podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy z dn. 08.01.1993 r. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Towarem, w myśl art. 4 pkt 1 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Natomiast przez usługi rozumie się m.in. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 4 pkt 2 ustawy o VAT).

Zapytanie podatnika dotyczy m.in. czynności przelewu wierzytelności własnych.

Wierzytelność będąca prawem majątkowym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego, nie jest towarem zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o podatku VAT, w związku z czym sprzedaż wierzytelności nie jest sprzedażą towaru. Wyżej wymieniona sprzedaż nie stanowi również odpłatnego świadczenia usług. Wobec powyższego zbycie wierzytelności własnej – powstałej na skutek świadczenia usług lub sprzedaży towarów - nie podlega podatkowi od towarów i usług oraz nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Przelewu wierzytelności własnej w celu zwolnienia się z innego zobowiązania dokonuje się w trybie art. 453 K.c. Jako że czynność ta nie wymieniona jest w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi.

Powierniczy przelew wierzytelności, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, natomiast podlegać może umowa sprzedaży powierniczej, w wyniku której przelew ten jest realizowany. Umowa sprzedaży powierniczej ma charakter umowy warunkowej (warunek zawieszający), od której należy uiścić podatek z chwilą powstania obowiązku podatkowego (tj. dnia zawarcia umowy), chyba że strony umowy o której mowa spełniają warunek zawarty w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku nie spełnienia się warunku zawieszającego, podatnik możne uzyskać zwrot podatku w trybie art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiedzi udzielono wg stanu prawnego obowiązującego do dn. 30.04.2004 r.

Rodzaj dokumentu

informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura

PBB3-436/33/2004
Data

2004.10.27


Autor

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Słowa kluczowe

cesja wierzytelności
przelew wierzytelności
sprzedaż wierzytelności
u

Najnowsze wpisy