Na skróty
Forum Forum emerytalneZUSPonowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

skomentuj
Hanka60 / 31.174.108.* / 2012-02-03 16:00
Czy będąc na wcześniejszej emeryturze (55 lat) z chwilą ukończenia 60 roku życia, istnieje możliwość jej powtórnego przeliczenia ? Czy dzieje się to z urzędu, czy na wniosek zainteresowanej? Czy jeśli o takie przeliczenie nie występowałam kończąc 60 lat, mogę to zrobić teraz kiedy mam 63 lata. Moja data urodzenia: 23.07.1948r.
Wyświetlaj:
thalina / 95.160.66.* / 2014-06-02 20:06
Chciałabym uzyskać jakąś informację bo sama wcale nie wiem co mam pisać do ZUS aby mi dobrze przeliczyli emeryturę.Składałam już 2 razy o ponowne przeliczenie emerytury i podobno nic więcej mi się nie należy.Na emeryturę przeszłam w wieku 55 lat i wysłudze 35lat i 3 m-cy.Od 1971 do 1973 uczęszczałam do policealnej szkoły przyzakładowej i odbywałam praktyki płatne w swoim zakładzie pracy.Od 1979 do 1983 byłam na urlopie wychowawczym [3 dzieci].Zakład pracy do wyliczenia emerytury podał zarobki z 10 kolejnych lat.W decyzji widnieje zapis,że przepracowałam 24 lata 8 m-cy i 5 dni.Nie rozumiem ,czy zakład pracy nie podał mi lat wszystkich.Koleżanki,z którymi chodziłam do tej samej szkoły,razem pracowałyśmy przez te wszystkie lata,które też były na urlopach,różnej długości,też mają mniej lat wykazanych ale kiedy złożyłyśmy o ponowne przeliczenie one dostały spore sumy .Odchodząc na emerytury miałyśmy prawie tyle samo a teraz one mają od 100 do 150 zł więcej a mnie się nic nie należy.trudno mi to zrozumieć
wiwan / 2014-06-02 21:30 / Tysiącznik na forum
Trochę trudno zgadywać przy takiej liczbie danych. Owe 24 lata 8 miesięcy i 5 dni to najprawdopodobniej łączny okres składkowy, reszta to okresy nieskładkowe-owe ok. 5 lat u. wychowawczych, okresy niezdolności do pracy (chorobowe) itp.
Nie wiem, czy koleżanki uzyskały przeliczenie emerytury ze względu na nowe okresy ubezpieczenia już na emeryturze, czy wykazanie błędu w decyzji pierwotnej, czy też uzyskały nowe świadczenie- emeryturę powszechną wg. nowych zasad.
melaj@o2.pl / 2014-05-04 11:02
Chciałabym zadać pytanie do tego wątku.
Mój tata (rocznik 1947) jest na emeryturze.
Jednak w tym czasie pracował i chce złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Czy musi to zrobić na jakimś specjalnym druku?
wiwan / 2014-05-09 15:58 / Tysiącznik na forum
Tak. To uniwersalny wniosek emerytalny ZUS-RP 1E
jania1950 / 94.40.64.* / 2014-03-27 15:40
jestem rocznik 1950 .W WIEKU 60 LAT PRZESZŁAM NA EMERYTURE CZYLI W 2010 R. CZY WYSTEPOWAC O PRZELICZENIE .
wiwan / 2014-03-28 10:05 / Tysiącznik na forum
Tak, jeśli;
- nabyła Pani nowe okresy ubezpieczenia tj. na emeryturze np. była zatrudniona.
- odnalazła Pani teraz dokumenty potwierdzające staż ubezpieczeniowy przed przejściem na emeryturę, a więc nieuwzględnione w jej wyliczeniu
- na skutek braku zaświadczeń na wysokość zarobków uwzględniono Pani w podstawie wymiaru lata 'zerowe'
Kasia11982 / 2014-01-25 20:33 / portfel
Proszę o informację czy osoba z rocznika 1953 r. po przejściu na wcześniejszą emeryturę (w 2008 r.) może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Czy będzie to la niej korzystne?
Osoba otrzymuje emeryturę z KRUSU.
wiwan / 2014-01-27 13:16 / Tysiącznik na forum
Odpowiedź udzielona:

http://www.money.pl/forum/krus-ponowne-przeliczenie-emerytury-t3722534.html
agateraz / 78.28.16.* / 2014-03-18 20:50
Witam

Mój teść przeszedł na wcześniejsza emeryturę z KRUS?Czy jest sens ponownego przeliczenia świadczenia z powodu nie zaliczenia mu składek ZUS z wcześniejszej pracy na etacie?
Kto to przelicza ZUS czy KRUS?
laostic / 77.253.160.* / 2013-12-04 20:16
A czy mój tato mógłby coś zyskać na przeliczeniu emerytury - ur.17.11.46, na wcześniejszą emeryturę górniczą poszedł 18.11.91.
wiwan / 2013-12-05 10:54 / Tysiącznik na forum
Przeliczeniu z jakiego powodu ? Czy od 91 r. nabył jakieś nowe okresy ubezpieczeniowe- pracował, wykonywał zlecenie, prowadził DG i ubezpieczył się dobrowolnie ?
laostic / 77.253.160.* / 2013-12-05 18:41
Nic mu nie doszło. Jakiś kolega, który też nie dorabiał, chwali się, że po przeliczeniu zyskał 150zł.
wiwan / 2013-12-05 21:09 / Tysiącznik na forum
No więc chyba trudno wypowiadać się merytorycznie w sprawie, w której nie znamy okoliczności, nawet tak ważnej, czy ów kolega jest też z rocznika starszego niż 1949 i czy też był/jest na e. górniczej.
laostic / 77.253.160.* / 2013-12-06 18:52
Młodszy parę lat od laty i też emerytowany górnik.
anna60 / 83.19.169.* / 2013-09-14 20:18
Wlasnie dostalam wniosek odmowny z zus (a skladalam go z prosba o ponowne przeliczenie mojej emerytury jak skonczylam 60 lat, bo pracowalam 35 lat i poszlam w wieku 55 na wczesniejsza emeryture) )z wyjasnieniem, ze
"podstawa wyliczenia emerytury ulega pomniejszeniu o kwote stanowiaca sume kwot pobranych emerytur, w wysokosci przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i skladki na ubezpieczenie zdrowotne."
I tak o to w prosty sposob znowu zrobiono mnie w konia. Bo przy takim wyliczeniu emerytura wychodzi mniejsza niz mialam dotychczas. Na szczescie byla dla mnie mniej korzystna i jej nie wybrali.Dziwie sie tylko, ze wczesniej tego przepisu nie stosowano, albo go nie bylo, bo wszystkie moje kolezanki w 2012 roku i wczesniej, dostawaly po kilkadziesiat zloty wiecej, po ponownym przeliczeniu emerytury. Przeciez kapital poczatkowy jest kapitalem poczatkowym i od niego sie wszystko zawsze liczylo, pracowalam na niego 35 lat i tyle lat zabierano mi na m.innymi na fundsz emerytalny. Moze mi ktos wyjasnic, czy to jest nowy, cichaczem wprowadzony przepis, czy tak bylo zawsze? Mam nadzieje ze za pare lat okaze sie ze zus zle to zrobil i tak jak w przypadku glosnej teraz sprawy (zawieszania emerytur, jak ktos pracowal)bedzie musial nam wyplacic to co teraz zabral. Pzdr Anna
wisia / 194.33.77.* / 2014-02-15 22:51
masz pecha od 2013r zmienili sposób obliczania emerytury z kapitału początkowego,,,na niekorzyść
emerytka1953 / 46.149.222.* / 2014-01-28 16:41
tysiące kobiet z tego rocznika zostały nabite w butelkę,siła nas wgoniono na wcześniejszą emeryturę ,aby inni mogli dopracować,a teraz w tak haniebny sposób nas potraktowano.ale będziemy walczyć o dyskryminację kobiet z rocznika 1953
wiwan / 2014-01-28 19:37 / Tysiącznik na forum
Jaką dyskryminacją rocznika?

1. regulacja ta weszła w życie od 2013 r. i dotyczy wszystkich emerytów uzyskujących e. powszechną od tego roku.

2. rocznik ten uzyskał prawo początkowo jako ostatni, po nowelizacji jako przedostatni do e. wyliczonej w sposób mieszany, jeśli e. wcześniejszej nie pobrał. Czyli korzystniejszy niż roczniki późniejsze z e. wyliczaną w całości w sposób nowy.

3. rocznik ten dodatkowo jako ostatni (kobiety) miał prawo do e. wcześniejszej tzw. pracowniczej, a wiec niezwiązanej z pracą w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze.

4. i jak już napisano- nie ma obowiązku przechodzenia na e. powszechną, z e. wcześniejszej.

Na tle innych roczników młodszych od 1948- same bonusy.
jana60 / 37.30.124.* / 2013-11-24 09:34
jana60 Jestem w tej samej sytuacji po otrzymaniu takiej odpowiedzi z ZUS odwołałam się do Sądu Pracy czekam na sprawe, musimy pisać do Rzecznika Praw Obyw. odwoływać się bo nas OKADLI!
wiwan / 2013-11-25 11:57 / Tysiącznik na forum
Takie jest uregulowanie ustawowe i nowelizacji ustawy emerytalnej w tym zakresie TK nie zakwestionował.

Proszę zważyć przy okazji, że:
- nie ma obowiązku zamieniać e. wcześniejszej na e. powszechną, można na tej pierwszej pozostać dożywotnio
- e. wcześniejsza, również w zakresie sposobu wyliczania jej wysokości dla roczników młodszych niż 1948 jest swego rodzaju promocją uzyskaną od systemu, a więc skorzystaniem z preferencji w stosunku do ogółu ubezpieczeniowych, a piszecie Pani o chęci skorzystania z dodatkowej promocji. która po prostu z dniem 31.12.2012 r. się zakończyła.
alicja953 / 95.160.89.* / 2013-09-17 14:41
Jestem w takiej samej sytuacji.To po prostu złodziejstwo.Łatanie dziury budżetowej naszym kosztem.Nowe przepisy wydaje Rząd dzieląc emerytów na lepszych i gorszych.W ZUS otrzymałam propozycję złożenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego i na tym koniec.Również mam taką nadzieję.Pozdrawiam
zrospaczona emerytka / 83.26.158.* / 2013-10-15 19:59
mam taką samą sytuacje,i powiem,że czuje sie pokrzywdzona.Jestem rocznik 1948 i mi sie nie należało przeliczanie emerytury,bo juz nie podjelam pracy.Człowiek pracował uczciwie 35 lat,i teraz mam 1350zł.Nie wiem,ale nasi posłowioe dbają tylko o swoje,a reszta to ich nie obchodzi,byle oni mają
wiwan / 2013-10-16 11:36 / Tysiącznik na forum
No więc nie taką samą sytuację. Jeśli nie było na emeryturze nowych okresów składkowych, to nie było sensu/podstawy e. wcześniejszej przeliczać. Nie było też sensu wyliczać e. powszechnej, bo dla Pani rocznika e. powszechna była jeszcze liczona jak e. wcześniejsze- czyli z lat składkowych, nieskładkowych, z zarobków wskazanych z najkorzystniejszych 10 lub 20 lat. Bez uwzględniania spodziewanej długości życia ani rzeczywistych składek po 1998 r.
Skorzystała więc Pani znacznie na swojej emeryturze w stosunku do roczników późniejszych.

Nawet gdyby wzmiankowanego nowego przepisu o pomniejszaniu e. powszechnej o pobrane e. wczesniejsze- NIC na przejściu na e. powszechną by Pani NIE zyskała.
wiwan / 2013-10-09 12:35 / Tysiącznik na forum
Tak, przepis o pomniejszaniu e. powszechnej o sumę wypłaconej e. wcześniejszej wszedł w życie 1.01.2013 r.- jest to nowy ust. 1b art. 25 ustawy emerytalnej.

Przepis, jak każdą nowelizację ustawy wydał parlament. Inne zdanie niż Panie, mają emeryci bez prawa do e. wcześniejszej, z równie uprawnionym poczuciem bycia 'gorszymi'.
Felka / 89.229.4.* / 2013-05-12 23:45
Rocznik 53,przeszłam na emeryturę wczesną 2009 i pracowałam na 1/2 etatu 9 miesięcy dałam do przeliczenia emeryturę na powszechną i wyliczyli ze bym miała emeryturę mniejszą o 246 zł i ją zawiesili. To jest złodziejstwo ze strony państwa . Za przepracowane 37 lat pracy po przeliczeniu na powszechną bym miała o 246 złotych mniej. [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
wiwan / 2013-05-13 11:35 / Tysiącznik na forum
To jest konsekwencja nowelizacji ustawy ( nowy ust. 1b w art. 25 )od 2013 r. i pewnej, dość oczywistej zwłaszcza dla ubezpieczonych bez prawa do świadczeń wcześniejszych logiki, że skoro można przeliczać świadczenia w GÓRĘ na skutek nabycia nowych okresów składkowych/odprowadzonych składek, to jednocześnie należy je przeliczyć w DÓŁ poprzez uwzględnienie kwot świadczeń już za czas sprzed przeliczenia wypłaconych.

W Pani indywidualnym przypadku należało do końca roku wystąpić o przeliczenie e. wcześniejszej, a nie o wyliczenie e. powszechnej.
Majszel / 83.2.100.* / 2013-04-29 22:33
moja mama chce złożyć wniosek do zus o ponowne naliczenie emerytury. Jest po 60-tce rocznik 1948. Wczesniej była na rencie inwalidzkiej 3 grupy. Czy renta którą dostawała będzie jej się wliczała do emerytury?
Majszel / 83.2.100.* / 2013-05-01 21:59
Proszę o odpowiedź .. zna sie ktoś z Państwa?
wiwan / 2013-05-06 10:42 / Tysiącznik na forum
No dłuugi weekend :-)

Matka Pana nie ma podstaw do przeliczenia otrzymywanej emerytury ( emerytura z urzędu jak rozumiem, przyznana bez wniosku automatycznie wraz z ukończeniem 60 lat ) jeśli w czasie jej pobierania nie nabyła nowych okresów ubezpieczeniowych tj. nie była zatrudniona, nie podjęła zlecenia itp.
tymonsik / 193.200.51.* / 2013-06-29 22:50
A czy osoba, która jest na wcześniejszej emeryturze z ZUS i ma niezaliczone do emerytury 19 lat płacenia skladek do krus może wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury z uwzględnieniem art 26a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych? Osoba ta w marcu skończyła 60 lat (kobieta)
wiwan / 2013-07-01 08:29 / Tysiącznik na forum
TAK, od kwietnia, bo wtedy osoba ta ukończyła 60 lat i 1 miesiąc- co jest nowym wiekiem emerytalnym dla ubezpieczonych z jej kwartału urodzin. ALE jak już w tym wątku wiele razy to padło, w tym przypadku nie będzie to przeliczenie dotychczasowej emerytury, ale wniosek o nowe świadczenie- e. powszechnej

Byłoby to zwiększenie o 19% rolniczej emerytury podstawowej, czyli o 157,92 zł brutto.

ALE jednocześnie zgodnie z nowym ust. 1b artykułu 25 Ustawy wyliczenie wysokości nowej emerytury uwzględniałoby OBNIŻENIE jej wysokości na skutek odliczenia kwot już pobranej emerytury wcześniejszej, czyli np. zakładając że uzyskanie e. wcześniejszej nastąpiło w wieku 55 lat- sumy kwot już 64 wypłat dokonanych wypłat.
W efekcie nowe świadczenie niekoniecznie będzie wyższe.
Jeśli wyszłoby niższe- należałoby oczywiście pozostać przy starym świadczeniu wycofując wniosek o emeryturę przed uprawomocnieniem decyzji o jego przyznaniu.
tymonsik / 193.200.51.* / 2013-07-02 11:45
Dodatkowo będąc na wczesniejszej wmeryturze przez dwa lata pracowała jako niania(składki płacone przez panstwo)
wiwan / 2013-07-02 12:04 / Tysiącznik na forum
Zostanie do wyliczenia uwzględnione, jak każde inne zewidencjonowane składki, należy okres jej trwania umieścić w kwestionariuszu Rp-6 ( załącznik do wniosku emerytalnego ).

Ps. zwiększenie za okresy KRUS- na wniosek, ale nie wiem jak technicznie, bo w Rp-1 nie widzę opcji do zaznaczenia tego żądania.
tymonsik / 193.200.51.* / 2013-07-02 11:43
Tak, osoba ta jest na wczesniejszej emeryturze od 55 roku życia. Czy dałoby cos zwiększenie stażu rolniczego do 20 lat? Osoba ta po skończeniu szkoły podstawowej przez rok pracowała w gospodarstwie rodziców i dopiero po roku poszła do szkoły średniej. Ten rok na razie ne jest udokumentowany. POzdrawiam
wiwan / 2013-07-02 11:57 / Tysiącznik na forum
Okres ten mógłby być uwzględniony, gdyby przypadł nie dawniej niż 25 lat przed złożeniem obecnego wniosku emerytalnego. Czyli w tym wypadku- jak widać nie.

Wynika to z art. 56, ust. 3 ustawy emerytalnej w związku z art. 10.
tymonsik / 193.200.51.* / 2013-07-02 13:06
Dziekuję za odpowiedzi. Skomplikowane te niuanse emerytalne.
B acha / 91.189.6.* / 2013-12-17 12:40
Wczoraj byłam w ZUS i dostałam kwestionariusz
do wypełnienia o ponowne przeliczenie emerytury
bo przepracowałam po odejściu na wcześniejszą
emeryturę 9 lat.Ten, kto ten kwestionariusz wymyślił do wypełniania wszystkim starszym osobom, powinien się puknąć w łeb jeżeli go posiada.Wszyscy mają z tym problemy nie potrafią właściwie wypełnić a pracownica ZUS
zdenerwowana sama potwierdza głupotę i ilość
stron.To ma być dla emeryta a nie dla studenta 4-tego roku.
Majszel / 83.2.100.* / 2013-05-06 21:11
tu nie chodzi o to zeby przeliczyć po 60-tce tylko o to czy renta wlicza się do ponownego naliczenia. To jest ustawa z 2009 roku podobno..
wiwan / 2013-05-07 09:45 / Tysiącznik na forum
1. nowelizacja ustawy z 2009 r. dotyczy uwzględniania w wysokości świadczenia (nie ważne czy emerytury czy renty) zamiast lat tzw. zerowych lat z wynagrodzeniem równym płacy minimalnej (proporcjonalnie do długości ubezpieczenia w tym roku i wymiaru etatu).
Dotyczy to więc tylko tych, którzy do wysokości świadczenia wskazywali 10 lat z ostatnich 20 i jednocześnie na skutek braku dokumentacji płacowej nie mogli wskazać zarobków za taki rok.
Jeśli w Waszym przypadku takich lat nie było, nie ma to zastosowania.
Jeśli obecne świadczenie było przyznane po 1 stycznia 2009- również nie, bo Zakłada uwzględnia płacę minimalną z automatu.
2. napisał Pan "ponowne naliczenie"- czyli obecnie jest już emerytura pobierana zamiast renty i pkt. 1 miałby zastosowanie tylko w wymienionym przypadku braku dokumentacji i sytuacji, gdy obecna emerytura była przyznana przed 2009 r.
Przy braku lat zerowych, albo późniejszym przyznaniu emerytury- w pełni ma zastosowanie moja wczorajsza odpowiedź.

3. do wysokości emerytury okres pobierania r. z tyt. niezdolności do pracy wlicza się tylko jako okres uzupełniający- tj. gdy staż ubezpieczeniowy wynikający z ub. sprzed renty lub po rencie jest za mały do przyznania świadczenia w ogóle (20 lat w tym przypadku) ORAZ prawo do renty ustało u tego ubezpieczonego z powodu odzyskania zdolności do pracy. Nie ma to więc zastosowania do emerytury z urzędu, gdy rencistka w wieku 60 lat z automatu przeszła na emeryturę.

Natomiast okres r. chorobowej (świadczenie takie było w latach 1975-1982) wlicza się jako zwykły okres składkowy jeśli przypadło po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego z innego tytułu;

W tym przypadku (już posiadana emerytura) po rencie- okres renty został/lub nie już uwzględniony, nowy wniosek niczego nie zmieni.
Teresa53 / 88.199.194.* / 2013-04-24 17:24
Na emeryturze jestem od 2008 r. ( 55 lat).Pracowałam potem jeszcze 2 lata na 1/2 etatu co zostało mi uwzględnione po zakończeniu pracy. Jestem więc na pełnej emeryturze i właśnie ukończyłam 60 lat. Czy jest sens składać wniosek o powtórne jej przeliczenie?Dzięki z góry za fachowe doradztwo.
wiwan / 2013-04-24 17:43 / Tysiącznik na forum
Czyli już e. wcześniejsza została przeliczona z uwzględnieniem nowego okresu składkowego.

Jest Pani NADAL na wcześniejszej emeryturze i już nie ma powodu jej przeliczania.

Wraz z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego- obecnie dla Pani to 60 lat i 2 miesiące- bo jak rozumiem urodziła się Pani w kwietniu 1953 r. może Pani złożyć wniosek o NOWE świadczenie- e. powszechną, liczoną wg. nowych zasad (kapitał początkowy + składki od 1999 r.). Co NIE ma sensu, bo jej wysokość na ogół wychodzi niższa (inna metoda wyliczenia), a od 2013 r. jest dodatkowo pomniejszona ( nowy ust. 1b w art. 25 ustawy emerytalnej ) o sumę emerytur pobranych przed jej uzyskaniem- czyli w Pani przypadku aż z 5 lat.

Dla sportu może Pani taki wniosek złożyć, poznać tę nową kwotę świadczenia i zanim decyzja się uprawomocni- wniosek wycofać.
niebieski ptak / 188.33.141.* / 2013-03-08 09:15
Czy nie skończysz 65 w lipcu? :) jeśli nie pracowałaś po przyznaniu emerytury i wybrałaś sobie najlepsze lata to jaką wg Ciebie korzyść ma przynieść to przeliczenie? Czy masz naliczony "kapitał początkowy"?...zresztą nowe emerytury są mniej korzystne od wyliczanych po staremu lub w sposób mieszany więc nie widzę sensu a wręcz odwrotnie --obecnie ( od 1.01.2013r} odlicza się od kapitału początkowego pobrane wcześniejsze emerytury i można wiele stracć upierając się o przeliczenie :)
wiwan / 2013-03-08 11:02 / Tysiącznik na forum
W związku ze swoim rocznikiem 'Hanka60' NIE miałaby zmniejszonej e. powszechnej ze względu na pobranie e. wcześniejszej. Zasada ta obejmuje roczniki od 1949.
Nie mogłaby też mieć e. liczonej w sposób mieszany.

Więc w jej przypadku brak sensu jest mniej pewny.
niebieski ptak / 31.175.3.* / 2013-03-08 17:30
SŁUSZNIE...PRZEPRASZAM.. wiwan...a tak naprawdę to niepotrzebnie se włączyłam w starą dyskusję...chciałam by miła dla pani "joza"...ale żle mi się kliknęło...i pani "joza" nie będzie znała odpowiedzi na swoje pytanie ...chyba że Ty Jej podpowiesz...pozdrawiam...niebieski ptak
wiwan / 2013-03-08 17:51 / Tysiącznik na forum
Nie ma co przepraszać.
To nie moje forum, ani nie jestem Moneyowym ekspertem.

Niektóre wątki są 'zleżałe', często w międzyczasie zmieniły się okoliczności ustawowe.
A są to dla pytających zbyt ważne kwestie, by odpowiedzi nietrafione "wisiały" w wątku.

Dlatego należy forum wyświetlać "w wątkach"- jest taka opcja pod pierwszym wpisem otwierającym wątek.
Ps. 'joza' zapytała tak zdawkowo ...
Jo19 / 83.27.213.* / 2012-06-08 09:23
Wiwan, dzięki za super wyjaśnienie, szkoda, że w inspektoratach ZUS
pracownicy tego nie czynią. Szkoda, że od 1999 r. składki osób z rocznika
1948 ginęły w worze ZUS. Jo
wiwan / 2012-02-03 20:55 / Tysiącznik na forum
Dzieje się na wniosek. Ale jeśli po przejściu na emeryturę Pani nie była już w ubezpieczeniu społecznym ( nie pracowała, nie opłacała dobrowolnie składek ze zlecenia itp.) to nie ma sensu przeliczania,a raczej występowania o emeryturę powszechną- bo dla Pani rocznika obie emerytury są liczone identycznie.
Czyli wyszłaby identyczna.
Hanka60 / 188.33.97.* / 2012-02-04 09:02
Osoby które nie były w ubezpieczeniu społecznym i nie pracowały, to które roczniki mają sens przeliczyć, żeby na tym zyskać?
wiwan / 2012-02-04 10:47 / Tysiącznik na forum
Na pewno roczniki młodsze niż 1948, mają po osiągnięciu wieku powszechnego (60 dla kobiet) mają tę emeryturę liczoną po nowemu tj. z kapitału początkowego oraz ze składek indywidualnie już zewidencjonowanych na koncie w ZUS od 1999 roku.
Sens jet wtedy, gdy wyliczenie takie jest korzystniejsze. Na ogół jednak- nie jest.
selena963 / 46.205.163.* / 2013-11-26 17:18
pomyłka -właśnie w większości przypadków ta emerytura wychodzi wyższa i dlatego "ktoś" wpadł na genialny pomysł,żeby odliczać pobrane wcześniej emerytury.Ja tracę na tym około 200 zł.,co jest dla mnie bardzo dużą kwotą.Osoby urodzone wcześniej o 7 m-cy już nie mają tego problemu.To jest jawna dyskryminacja ze względu na datę urodzenia.
wiwan / 2013-11-26 19:18 / Tysiącznik na forum
Właśnie odwrotnie. Z prostego powodu- emerytura na starych zasadach jest w znacznej mierze oderwana od rzeczywistych składek ( a wcześniej zarobków ) poprzez możliwość wskazania do obliczenia jej wysokości wybranych najlepszych lat ze swej historii ubezpieczeniowej oraz nieuwzględnianie przy tym spodziewanej długości życia na emeryturze.

Ta na nowych zasadach- z KP + zewidencjonowanych rzeczywistych składek po 1998 r. oraz uzależniona od spodziewanej długości życia. Im kto młodszy/później wchodzący w ubezpieczenia ma mniejszy udział KP w tym wyliczeniu, a więc mniejszą możliwość wyboru lat najlepszych- KP to przecież hipotetyczna emerytura na starych zasadach wyliczona na dzień 31.12.1998 r.
Hanka60 / 31.175.108.* / 2012-02-04 16:42
Czy na dzień dzisiejszy mogę ubiegać się w ZUS-ie o ponowne przeliczenie wysokości emerytury ur. 23.07.1948r.?
Chodzi o wcześniejszą emeryturę 55 lat, po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego dla kobiet 60 lat, bez żadnych dodatkowych przepracowanych lat.
Czy to jest dla pewnej grupy wiekowej?
wiwan / 2012-02-06 11:53 / Tysiącznik na forum
Przecież już Pani napisałem- nie o pzreliczenie, ale o przyznanie e. powszechnej w zamian za wcześniejszą. Ale jej wysokość będzie identyczna bo będzie liczona w ten sam sposób z tych samych lat.
anka9898 / 83.168.122.* / 2013-02-06 14:13
Wiwan, Nie pleć bzdur. Prosze złożyć wniosek, może być korzysniejsza, moja wyszła większa, a dodatkowo nie przepracowałam ani minuty.
wiwan / 2013-02-19 13:43 / Tysiącznik na forum
Nie plotę. Jeśli Pani wyszła inna mimo braku nowych okresów ubezpieczeniowych to oznacza, -że jest Pani z rocznika młodszego niż 1948, a więc z innej grupy niż 'Hanka 60', lub
-miała Pani pierwotnie uwzględnione lata zerowe, od niedawna w ich miejsce uwzględnia się lata z płacą minimalną
- miała Pani pierwotnie emeryturę z art. 184 i skorzystała Pani korzystniejszych zasad naliczenie KP obowiązujących od 23.09.2011 r. ( uwzględnianie stażu co do dnia ).
ano710 / 46.134.242.* / 2013-02-07 20:25
- rok urodzenia proszę podać bo to jest istotne.
- kiedy nastąpiło przejście na emeryturę , w którym roku
Wtedy wszystko się wyjaśni.....
joza / 78.9.31.* / 2013-03-07 11:31
mój rok u. 1953r.przeszłam na emeryture w 2008r.czy mozna przeliczyć ponownie.
wiwan / 2013-03-08 17:57 / Tysiącznik na forum
Można przeliczyć e. wcześniejszą jeśli:
-pojawiły się nowe okresy ubezpieczenia (nabyte już na emeryturze- ze zlecenia, etatu..)
- odnaleziono dokumenty na potwierdzenia okresów ubezpieczenia, które nie były przedstawione w ZUS w roku 2008
- uwzględniono przy ustalaniu wysokości podstawy wymiaru lata z zerowym wynagrodzeniem - teraz można uwzględnić płacę minimalną.

Można też wystąpić o e. w wieku powszechnym- czyli liczoną wg. nowych zasad, z Kapitału początkowego i składek po 1998 r. Na ogół jednak bywa ona niższa i taki wniosek wycofuje się by pozostać na e. wcześniejszej.
montmartczyk / 158.66.1.* / 2013-11-25 11:40
No właśnie. Rocznik 1945, na emeryturze od 2000 (55 lat), ale ciągle pracuję bezskładkowo, a teraz podejmuję pracę (zlecenie) składkową na 2 - 3 miesiące. Czy występować i jak (oczywiście po tym okresie) o przeliczenie emerytury?
wiwan / 2013-11-25 12:11 / Tysiącznik na forum
Post umieścił Pan tak, że nie mogę dojść do czego odnosi się owo no właśnie. Więc mogę jedynie, że raczej mało prawdopodobne, że z powodu 3 miesięcy uzyska Pan wskaźnik wymiaru wyższy niż w decyzji pierwotnej, a zasada 10 lat z ostatnich 20 albo dowolnych 20 nadal będzie brana pod uwagę- z art. 111 ustawy.
danusia123 / 79.163.146.* / 2013-07-03 21:33
ur.2maj 1`953r wczesniejsza emerytura nabyta w 2008.wiek 55, czy jest sens przeliczać na wiekową emeryturę gdy w tym czasie nie pracowałam, i nie odprowadzałam składek
wiwan / 2013-07-04 09:38 / Tysiącznik na forum
W tym przypadku NIE przeliczać, ale wystąpić o nowe świadczenie- e. w wieku powszechnym.

NIE ma sensu z dwu powodów;
- do obliczenia wysokości obecnej emerytury wykazała Pani najlepsze lata z całej kariery tj. albo 20 dowolnych, albo 10 z ostatnich 20. Do obliczenia nowej najlepsze lata mogą być wskazane tylko do kapitału początkowego, czyli do 1998 r. włącznie
- przy ustalaniu wysokości nowego świadczenia podstawa obliczenia emerytury ( suma zwaloryzowanego KP i zwaloryzowanych składek od 1999 r. ) zostanie pomniejszona o sumę pobraną w formie e. wcześniejszej- czyli w Pani przypadku sumę tych już 61 wypłat miesięcznych od maja (jak rozumiem) 2008 r.

To nowa ( od 2013 r. regulacja ).

Więc raczej szans na wyższe świadczenie nie ma, może gdyby w latach 1999- 2008 miała Pani zarobki sięgające maksymalnej możliwej podstawy składek emerytalnych tj. trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej- tj. około 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju....to zewidencjonowane składki skompensowałyby to ww pomniejszenie.
skomentuj

Najnowsze wpisy