Forum Forum pracyDokumenty

Prosze o pomoc w sprawie zasiłku

Prosze o pomoc w sprawie zasiłku

kesonex / 46.7.76.* / 2015-01-18 13:43
Witam,

Piszę w imieniu mojej mamy. Osoba ta ma 56 lat w tym roku, 36 lat pracy z czego ostatnia umowa 4 letnia na czas określony skończyła się 31 grudnia 2014(cały czas ciągłość). Od 25 grudnia 2014 do 16 lutego 2015 roku przebywa/ć będzie na zwolnieniu lekarskim. Z tego też powodu nie została przedłużona umowa. Telefonicznie dostała taką informację. Mam dwa pytania w związku z tym.

Czy jeśli teraz pójdzie po 16 lutego do urzędu pracy aby zarejestrować się to czy będzie należał jej się zasiłek dla bezrobotnych? Czy to zwolnienie lekarskie może przeszkadzać?

I drugie pytanie,opcja, którą rozważa to czy jeśli po 16 lutego podejmie pracę w inne firmie i np po pół roku nowy pracodawca ja zwolni z przyczyn ekonomicznych to czy także będzie nalezał się jej ten zasiłek?

Ma ofertę prostej pracy ale nie wiadomo czy to stanowisko będzie rentowne dlatego rozważamy różne opcje.

Proszę o pomoc.
szklarek / 2015-01-19 11:32
1. nie - zasiłek chorobowy sam w sobie nie przeszkadza w uzyskaniu zasiłku dla bezrobotnych po jego ustaniu. Tak jak i w przypadku wynagrodzenia- liczy się jego podstawa. Tzn. nie może być on wyliczony z podstawy niższej niż płaca minimalna.

2. znów- kolejne zatrudnienie nie będzie przeszkodą o ile:
- nie będzie z wynagrodzeniem niższym niż płaca minimalna (aktualnie 1750 zł brutto)
- a jeśli będzie- to że nie będzie trwało na tyle długo, by rozpatrując wynagrodzenie dotychczasowe i obecny zasiłek w dniu rejestracji w PUP mama spełniła warunek ub. społecznego od podstawy nie niższej niż płaca minimalna trwającego łącznie min. 365 dni w ostatnich 18 miesiącach.

Najnowsze wpisy