Forum Forum podatkowePIT

Przychód na koncie a PIT'y

Przychód na koncie a PIT'y

OjciecAmbicji / 95.108.111.* / 2014-06-11 20:34
Witam. Otóż jestem przed zmianą pracy i mam pewne wątpliwości co do późniejszego rozliczenia PIT'u. Mianowicie:

Jedną z części tej pracy byłoby opłacanie logistyczne, transport, kierowcy itd.
Problem polega na tym, że prawdopodobnie firma przesyłała by pieniądze na moje konto( Przynajmniej na początku) rzędu 10-20 tys. miesiąc. Nie jest to moje wynagrodzenie.

W takim przypadku rozliczenie podatkowe brałoby to pod uwagę rozumiem jako mój dochód od którego normalnie muszę zapłacić podatek?

Nie jestem dokładnie pewny i to bym z firmą chciał jeszcze wyjaśnić ( jeśli utrzyma się wersja w sprawie mojego konta), ponieważ pensja jest bardzo wysoka co wydaje mi się całkowicie dla tej firmy nieopłacalne( sens by miało chyba tylko w momencie w którym ja miałbym ten podatek odprowadzić).
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-06-11 22:33
Jaka forma prawna owej pracy- etat, zlecenie czy 'samozatrudnienie' ?
OjciecAmbicji / 95.108.111.* / 2014-06-11 23:02
Zlecenie.
wiwan / 2014-06-12 08:59
Po pierwsze przelewy powinny być właściwie opisane tj. który stanowi wynagrodzenie z tyt. umowy cywilno-prawnej ( + ewentulanie za jaki miesiąc, a który środki powierzone do realizacji zlecenia.

Bez takiego rozdziału nie wiadomo do jakich kwot ma np. zastosowanie art. 741 KC mówiący o tym, że zleceniobiorca nie może używać środków powierzonych przez zleceniodawcę 'we własnym interesie'

Po drugie właśnie ze względów, by nie powstawały wątpliwości co do wysokości i przeznaczenia ww kwot na środki powierzone powinno moim zdaniem to być OSOBNE konto- założone przez zleceniodawcę, do którego Pan jako zleceniobiorca byłby jedynie upoważniony w określonym zakresie. Choćby po to, by zleceniodawca decydował o limitach wypłat, ustalił zamknięty krąg odbiorców przelewów, o zakresie owego upoważnienia oraz miał możliwość natychmiastowego zablokowania konta- przecież taki zleceniobiorca- oczywiście nie Pan- mając pieniądze na swoim koncie, albo na koncie dedykowanym z pełnym upoważnieniem po prostu miałby zbyt wiele możliwości defraudacji.


Istnienie takiego dedykowanego konta powinno być wraz z zasadami korzystania z niego ( w tym rozliczania się ze zleceniodawcą ) i zakresem odpowiedzialności za środki powierzone itp. umocowane w waszej umowie zlecenia lub osobnej umowie pisemnej.

Wszystko powyższe dla bezpieczeństwa obu stron jak i 'kwitów' w razie kontroli, wątpliwości US.

Najnowsze wpisy