Na skróty
  • Na żywo w Money.pl:
Forum Forum emerytalneZUS

Renta Po zmarlym mezu

Renta Po zmarlym mezu

skomentuj
anita5555 / 88.70.178.* / 2012-03-14 18:14
Moj maz rocznik 1950 przepracowal w Polsce
25 lat .Pozniej mieszkal i pracowal w Niemczech.
Czy nalezy mi sie jakas renta w Polsce za te 25 lat pracy i placenia skladek przez mojego meza?
Mieszkam obecnie w niemczech
Dziekuje za odpowiedz
wiwan / 2012-03-14 19:33 / Tysiącznik na forum
Tak. O ile spełnione były inne warunki- np. to, że śmierć męża nastąpiła w czasie ubezpieczenia społecznego lub nie później niż 18 miesięcy od jego ustania. Oraz warunki po Pani stronie - czyli np. wiek nie niższy niż 45 lat w chwili jego śmierci.

Innymi słowy wygląda to tak, jakby śmierć nastąpiła w Polsce i Pani była w Polsce- warunki z art. 57, 58 i 70 ustawy emerytalnej muszą być spełnione.
Renta będzie wyliczona nie tylko z 25 lat, liczba lat składkowych i nieskładkowych niemieckich będzie też uwzględniona.

Znaczenie ma tu wyrok TK(sygn. P 31/09) z 5 lipca 2010 r, dotyczący art.9, ust 1 ustawy emerytalnej mówiący o wymogu stałego zamieszkania w RP osoby występującej o świadczenie ZUS.

Więcej dowie się Pani:

Oddział ZUS w Opolu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Wrocławska 24
45-701 Opole
telefony:
+ 48 (77) 451-16-81
+ 48 (77) 451-17-58
+ 48 (77) 451-17-61
skomentuj

Najnowsze wpisy