Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna a emerytura

Renta rodzinna a emerytura

misiekkk / 77.65.158.* / 2008-03-21 17:11
Witam
Aktualnei biorę po zmarłym ojcu rente rodzinna górnicza. Niestety za pół roku kończę studia i nie będę mógł już otrzymywać tej renty.
Aktualnie moja mama ma swoja emeryturę i chciałem się dowiedzieć czy będzie musiała wybrać miedzy swoja emerytura a renta rodzinna czy będzie mogła pobierać oba świadczenia czyli swoja emeryturę i rentę po zmarłym mężu?
Bardzo proszę o odpowiedz
Pozdrawiam serdecznie
Wyświetlaj:
anika 2012 / 83.23.170.* / 2019-01-08 17:58
pobieram rente rodzinną po mężu od 2012 roku na stałe w tym czasie trochę dorabiałam..oficjalnie na 1/4 etatu, przy przejściu na emeryturę swoją do wyliczenia kwoty będą przyjęte wybrane 10 lat z ostatnich 20 lat czyli od 1992 do 2012 roku...czy inaczej
kaper1959 / 2016-11-25 08:54
Biorę emeryturę z ZUS ale od grudnia 2016r. będę zgodnie z decyzja pobierała rente rodzinną po zmarłym męzu bo tak będzie korzystniej dla mnie. Czy w przypadku zmiany warunów finansowych będe mogła wrócic do swojej renty z ZUS?
wiwan / 2016-11-25 09:47
Tak. Wynika to z art. 95 ustawy emerytalnej.

Tylko jakie zmiany finansowe ma Pani na myśli?

Jedyna występująca w praktyce możliwość to :

- odnalezienie/udowodnienie okresów ubezpieczenia czy wysokości zarobków, które nie były uwzględnione przy wyliczaniu Pani emerytury

- nabycie nowych okresów/składek tj. praca na rencie. Tyle, że takie przychody mogą wpływać z kolei na zmniejszenie/zawieszenie wypłaty renty (70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia)

Obie ww opcje skutkowałyby przeliczeniem emerytury wzwyż, i musiałyby dać efekt finansowy wyższy niż renta rodzinna by miało to sens.
GRAZYNAGM / 194.106.214.* / 2013-06-07 01:23
Może mi ktoś powie.Ja nie dostałM RENTY PO MĘŻU bYŁAM ZA MŁODA,pO ROKU SAMA ZACHOROWAŁAM I WTEDY MOGŁAM SKORZYSTAĆ ZE ŚWIADCZEŃ MĘŻA,jESTEM NA RENCIE RODZINNEJ ALE MUSZĘ STAWAĆ PZRED KOMISJĄ.cZY MOGĘ ZOSTAĆ CAŁY CZAS NA RENCIE PO MĘŻU GDY DOJDĘ DO WIEKU EMERYTALNEGO
wiwan / 2013-06-07 09:28
Uzyskała Pani r. rodzinną na skutek orzeczenia Pani niepełnosprawności uzyskanego przed upływem 5 lat od jego śmierci ( jest też opcja związana z dziećmi, ale nic o nich Pani nie wspomina ).

Jest to droga 'dodatkowa' i w związku z tym, prawo do r. rodzinnej nie jest dla Pani dożywotnie- zawsze sprzężone będzie z Pani orzeczeniem o niezdolności do pracy. No chyba (co obecnie jest rzadkością, uzyskała Pani orzeczenie bezterminowe).

Jest więc Pani skazana na przechodzenie badań przez orzecznika co kilka lat. Renta będzie dożywotnia- o ile kolejne badania będą niezdolność potwierdzały.

Dopiero orzeczenie o niezdolności wydawane na mniej niż 5 lat przed uzyskaniem przed Panią powszechnego wieku emerytalnego właściwego dla Pani roku i kwartału urodzenia (już nie 60 lat jak dawniej) musi być już orzeczeniem bezterminowym- dożywotnim.

Zakładając taką wieloletnią rentę bez sensu będzie wnioskowanie o emeryturę- jej wysokość będzie niższa.
cracerka / 193.16.255.* / 2011-10-08 19:13
Ja mam pytanie podobnego typu. Moja mama oraz młodsza siostra biorą rentę rodzinną (ojciec mój zmarł 4 lata temu). Mama właśnie skończyła 60 lat i nabyła prawo do emerytury. Chciałaby brać emeryturę, zaś całą przysługującą rentę rodzinną przerzucić na moją siostrę. Teraz pytanie - czy za rok, kiedy siostra skończy 25 lat, czyli tym samym straci prawo do pobierania renty rodzinnej, moja mama będzie mogła zrezygnować z pobierania swojej emerytury na rzecz renty rodzinnej?
wiwan / 2011-10-10 12:24
Tak. Prawo mamy do r. rodzinnej w związku z jej wiekiem w chwili śmierci męża jest dożywotnie. Można więc dowolną liczbę razy do jej pobierania wracać.
Zwracam uwagę na 3 kwestie.
1. Siostra sama, a potem mama sama będzie otrzymywać nieco mniej niż obecnie obie otrzymują łącznie. Jest to relacja jak 85 do 90.
2. Siostra może pobierać rentę dłużej- do ukończenia roku akademickiego jeśli będzie studiować, a jej 25 urodziny przypadną na ostatni programowo rok tych studiów.
3. To "przerzucenie" to wniosek matki 'o wyłączenie z kręgu uprawnionych do r. rodzinnej'. Bez tego wniosku na skutek tylko złożenia wniosku o swoją emeryturę jej część przestanie być wypłacana, a część siostry nie zmieni się.
marguarette / 2013-05-13 20:29
pobieram rentę po tacie a moja mama jest na emeryturze, czy jeżeli chciałybyśmy podzielic rentę na nas dwie tak żeby każda miała swoją rentę to mamie zabrano by emeryturę?? (chciałabym być niezależna finansowo w tej chwili pieniędzmi dysponuje mama)
wiwan / 2013-05-13 22:11
Tak, matka 'przystępując' do tej renty jako druga uprawniona musiałaby zawiesić pobieranie emerytury.
I zdecydowanie nie opłaca się Wam to finansowo, bo kwotowo obecna Twoja renta + emerytura mamy to dużo więcej niż renta dla Was dwu ( byłaby wyższa jedynie o 1/17 od Twojej obecnej i podzielona na dwie równe części).

Sytuacja wskazuje, że jesteś pełnoletnia - po prostu zgłoś w ZUS swoje konto do wypłaty- wystarczy dowód osobisty.
anthon / 2008-04-09 22:01 / portfel
sprawa jest oczywista mój drogi, otóż można pobierać tylko jedno świadczenie, tzn. jedna reneta lub jedna emerytura -wybierasz korzystniejsze dla siebie.
Jesli będziesz pobierał 2 świadczenia po jakimś czasie odezwą się i każą zwrócić z odsetkami, czego nie polecam
Jestem w tej sytuacji i szukam pomocy ale to przegrana sprawa( brałem rente po mamie i po ojcu i teraz muszę oddac 24 tyż z odsetkami!!!!!!!!!!)
pozdrawiam

Najnowsze wpisy