Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie dodatkowego handlu w internecie

Rozliczenie dodatkowego handlu w internecie

marina / 159.205.206.* / 2017-01-12 11:41
Witam, prowadzę działalność gospodarczą, w której wystawiam jedynie 1-2faktury miesięcznie dla firm. Chciałbym dodatkowo od czasu do czasu sprzedawać na allegro trochę drobiazgów z aliexpressu. W związku z czym mam kilka wątpliwości i byłbym wdzięczny za ich wyjaśnienie.
Obecnie jestem na ryczałcie 8,5%, handel z allegro jak czytałem jest objęty ryczałtem 3%. Czy po prostu wystarczy jak dodam sobie PKD, podzielę ewidencję przychodów na te dwie skale i od nich będę odprowadzał zaliczki na podatek? Pewnie muszę zgłosić do US, że tę drugą działalność też chcę objąć ryczałtem? Czy muszę to zrobić do 20stycznia czy po prostu mogę po dodaniu nowego PKD?
Czy dobrze zakładam, że dopóki nie przekroczę 20tys. obrotu dla osób fizycznych to nie muszę mieć kasy fiskalnej?
Ostatnia rzecz jaka mnie jeszcze w tej chwili nurtuje to dowody zakupu towaru-czy przelewy do aliexpressu z konta czy karty są uznawane za dowód pochodzenia towaru? Czytałem, że różnie z tym bywa, polecano na przykład umowę kupna/sprzedaży. Czyli, jeśli jakiś mój znajomy dokona zakupu na Ali, podpisze ze mną umowę za np. 100zł(kwota nie ważna bo i tak ryczałt od przychodów) to na tej podstawie mogę już sprzedawać towar? Wiadomo, nie chcę z dodatkowego zajęcia zafundować sobie problemów, ale chciałbym legalnie i możliwie prosto rozliczyć się z US. Z góry dziękuję za pomoc.
wiwan / 2017-01-13 09:25
Jeśli owe 'drobiazgi' NIE będą częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych to jak najbardziej swoją DG można rozszerzyć bez utraty prawa do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Wyłącznie ww wynika z art. 8, ust. 1, pkt. 3f ustawy o ryczałcie.

Tak, wystarczy aktualizacja CEIDG w zakresie PKD i takie prowadzenie ewidencji przychodów by dało się łatwo rozdzielić przychody podlegające różnym stawkom podatku i prawidłowo ustalać jego kwotę miesięczną/kwartalną.

Niczego do US się nie zgłasza, to nie jest druga działalność, tylko inny dodatkowy jej rodzaj. Jako podatnik wybrał już Pan r. ewidencjonowany, i do póki z niego nie zrezygnuje lub utraci do niego prawo niczego nie zgłasza. Handel będzie odbywał się w ramach istniejącej już DG.

Tak, zwolnienie z kasy kwotowe 20 000 pozostaje, ale są też wyłączenia ze zwolnienia, gdyby handel miał dotyczyć np. perfum, sprzętu foto ( z wyłączeniem części i akcesoriów ) itd.

Proszę zapoznać się z aktualnym rozporządzeniem w sprawie zwolnień z kasy, zwłaszcza par. 4 :

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/rozporzadzenie;ministra;rozwoju;i;finansow,dziennik,ustaw,2016,000,2177.html

Najnowsze wpisy