Forum Forum podatkoweInterpretacje

sprzedaż mieszkania

sprzedaż mieszkania

kalcia / 2010-05-24 16:53
Witam, ja mam pytanie chociaż pewnie ten temat był już nieraz poruszany. Wraz z mężem
i jego bratem zamieszkujemy w mieszkaniu którego właścicielem jest teść. Mieszkanie
zostało wykupione od spółdzielni w 2009r. Teraz chcielibyśmy sprzedać to mieszkanie i
gotówkę podzielić na dwóch tak aby każdy z nas mógł kupić sobie za te pieniążki
mieszkanie. Planujemy aby teść przepisał mieszkanie na synów, bo podobno wtedy możemy
mieszkanie sprzedać przed okresem 5 lat a za otrzymaną gotówkę kupić dwa mieszkania.
Czy rzeczywiście tak jest? I jakie musimy ponieść z tego tytułu opłaty w urzędzie
skarbowym. Serdecznie proszę o odpowiedź bo nie wiemy kogo mamy się poradzić. Jeśli
opłaty są bardzo wysokie, to może ktoś zna jakiś sposób na zmniejszenie tych opłat
poprzez inne przekazanie mieszkania. Nadmienię że jestem w ciąży i w grę raczej nie
wchodzi mieszkanie razem przez 5 lat. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
besolidi / 2023-08-03 14:46
1zobacz http://akdbjopole.pl/efektywna-sprzedaz-mieszkania/ według mnie naprawdę dobra opcja.
Mirek127 / 2018-10-01 11:09
Mogę zaproponować firmę która ode mnie kupowała ziemię w tamtym roku, na stronie https://www.wykup-nieruchomosci.pl/ jest do nich kontakt. Nie ma dla nich nieruchomości nie do kupienia tak naprawdę, skoro mój teren wzięli :) Pieniądze myślę, że godne nie czuję się naciągnięty po tej transakcji.
szklarek / 2010-05-24 17:35
Tak, właśnie w ten sposób można to przeprowadzić;
1. teść dokonuje notarialnej darowizny na synów
2. synowie zawiadamiają US ( każdy osobno ) na druku SD-Z2 w ciągu maksimum 6 miesięcy unikając w ten sposób podatku od spadków i darowizn
3. synowie sprzedają mieszkanie, choćby następnego dnia, a do końca kwietnia przyszłego roku składają PIT-39, w którym informują US o przeznaczeniu tych środków na własne cele mieszkaniowe co powoduje zawieszenie poboru podatku od sprzedaży (19% od dochodu)
4. realizują te cele w ciągu 2 lat kalendarzowych liczonych od początku roku następującego po sprzedaniu mieszkania- unikają ww podatku.

Koszty to najpierw koszt aktu notarialnego darowizny, a następnie aktu notarialnego sprzedaży. PCC od tej drugiej transakcji zwyczajowo ponosi kupujący
kalcia / 2010-05-25 09:53
Bardzo gorąco dziękuję za pomoc i odpowiedź :)

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy