Na skróty
Forum Forum prawnePracy

świadczenie chorobowe z ZUS a umowa zlecenie

świadczenie chorobowe z ZUS a umowa zlecenie

skomentuj
gcebul / 2011-05-05 09:30
witam,
chciałam zapytać jak to jest gdy pochorujemy się pracując na umowę zlecenie, czy jeśli przepracowaliśmy już 3 miesiące i przez ten czas pobierane były składki na ubezpieczenie chorobowe i po tym czasie podobno przysługuje nam płatne chorobowe, to jeśli choroba będzie trwać dłużej niż miesiąc, to płacić będzie nam ZUS? Czy w takim wypadku pracodawca może nas po prostu zwolnić?
Wyświetlaj:
mike7771082 / 46.76.48.* / 2014-02-17 08:16
Witam uprzejmie!!!

Moja narzeczona pracuje jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Jest zatrudniona na umowę zlecenie przez jedną za agencji pośrednictwa pracy w Polsce. Staramy się o dziecko i chcemy przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, tyle tylko, że składki odprowadzane przez tą agencję do ZUS naliczane są od podstawy ok 135zł/miesięcznie. Narzeczona faktycznie zarabia ponad 4000zł/miesięcznie.
Moje pytanie brzmi!!! Czy możemy dobrowolnie podnieść podstawę naliczania składki chorobowej aby otrzymywać wyższe świadczenia??? Ta odpowiedź podejrzewam pomoże tysiącom kobiet w Polsce, pracującym przy opiece na umowie zlecenie za granicą. Z góry bardzo dziękuję za poradę
szklarek / 2014-02-17 11:13 / Tysiącznik na forum
Może myli Pan składkę z podstawą...
Stawka ub. chorobowego to 2,45% podstawy. czyli przy 4000 brutto- wyniosłaby 98 zł.

Jeśli nie to:
- sytuacja taka jest zdecydowanie nieprawidłowa i jest do zgłoszenia w ZUS.
- podstawa wszystkich ub. społecznych jest ta sama, tj. nie można odprowadzać s. chorobowej od podstawy innej niż s. emerytalna. Poza sytuacją ograniczenia- tj. górnego rocznego limitu podstawy u. emerytalnego ( 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej- na 2014 jest to 112 380 zł ) oraz miesięcznie dobrowolnego ub. chorobowego ( 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia- na 2014 jest to 9 365 zł ).

Przy zleceniu podstawą jest wynagrodzenie brutto, a nie kwota deklarowana.
szklarek / 2011-05-05 10:03 / Tysiącznik na forum
Jest mniej więcej tak, jak Pani napisała.Tzn.
1. przy umowie zlecenie, która podlega u. chorobowemu dobrowolnie ( a tak jest z każdą, poza zawartą ze swoim pracodawcą etatowym ) okres wyczekiwania na podleganie ubezpieczeniu wynosi 90 dni.
2. przy u. zlecenie nie ma wynagrodzenia chorobowego ( za początkowe dni choroby , jest tylko zasiłek z ZUS od 34 dnia ( 15 u 50 latków ).
3. choroba nie chroni zleceniobiorcy przed rozwiązaniem z nim umowy- bo wyczerpuje ona znamiona ważnych powodów z art. 746 KC
szklarek / 2011-06-20 17:44 / Tysiącznik na forum
AUTOKOREKTA.
Zasiłek chorobowy na zleceniu w związku z brakiem wynagrodzenia chorobowego przysługuje już od pierwszego dnia niezdolności do pracy- art. 12 ust. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa.


Za pomyłkę zainteresowanych przepraszam
gcebul / 2011-06-21 09:33
już się zmartwiłam, że człowiek zostaje bez zarobków... czyli idę na dwa tygodnie chorobowego i od razu ZUS płaci nam zasiłek?
irena529 / 90.156.26.* / 2013-12-05 12:14
a co w przypadku, kiedy przez 3 miesiące były opłacane składki na u.chorobowe a pracodawca zapomniał wysłać zua do zus i wysłał dopiero po 3 miesiącach, co wtedy ze świadczeniem za chorobowe?
szklarek / 2013-12-05 12:59 / Tysiącznik na forum
To zależy od tego, czy niezdolność do pracy powstała w czasie tych 90 dni czy po 90- innymi słowy czy zasiłek z winy pracodawcy nie został wypłacony w ogóle, czy był zaniżony, czy też owe 3 miesiące były na tyle dawno, że nie weszły do podstawy zasiłku tj. były one przed 12 miesiącami kalendarzowymi poprzedzającymi zwolnienie lekarskie.
szklarek / 2011-06-21 10:06 / Tysiącznik na forum
"od razu" w sensie takim, już nawet za pierwszy w roku kalendarzowym dzień na który wystawiono zwolnienie. Pozostaje jeszcze kwestia terminowego dostarczenia ZUS ZLA oraz tego, czy minął już ww okres wyczekiwania ( zasadniczo 90 dni ), do którego na ogólnych zasadach wlicza się okres poprzedniego ubezpieczenia, czyli te 90 dni nie musi "pochodzić" z aktualnej umowy zlecenia, może być związane np. z etatem, który straciliśmy tuż przed podjęciem zlecenia.
Iwi / 83.28.4.* / 2014-05-15 17:14
Odświeżę wątek.
Mam umowę zlecenie od 1.03 do 31.05
Od 9.05 podupadłam na zdrowiu i otrzymałam zwolnienie lekarskie do 31.07
Pracodawca odprowadzał składki emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne (D) i zdrowotne (M). Czy ZUS będzie mi wypłacał przez okres trwania chorobowego zasiłek chorobowy?
Jeśli umowa zlecenie kończy się 31.05 to po tym okresie muszę znowu zarejestrować się jako bezrobotna, wiedząc że nie wrócę do tej pracy, czy mam dopiero pójść zarejestrować się po zakończeniu zwolnienia?
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
szklarek / 2014-05-15 20:55 / Tysiącznik na forum
Tak. Nabyła Pani prawo do zasiłku chorobowego do 31 lipca, mimo że tytuł do ubezpieczenia ustanie wcześniej- tj. 31 maja lub jeszcze wcześniej, jeśli umowa zostanie wypowiedziana. Możliwy jest dalszy zasiłek, jeśli uzyska Pani kolejne ZLA jako kontynuację obecnego. Należy je już wtedy dostarczyć do swojego inspektoratu ZUS, a nie do byłego już zleceniodawcy.

Rejestracja w PUP jest możliwa dopiero po zakończeniu ZLA, oświadcza się przecież gotowość i możliwość podjęcia zatrudnienia, a w czasie niezdolności do pracy orzeczonej w ZLA takowej przecież nie ma.
skomentuj

Najnowsze wpisy