Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Balcerowicz: Z kryzysu chcę mieć satysfakcję

Balcerowicz: Z kryzysu chcę mieć satysfakcję

Wyświetlaj:
Jacek W / 78.105.86.* / 2009-05-29 17:46
Cezar przemowil................
Ja propnuje, ze jakis niezalezny panel fachowcow
ocenil na zimno dorobek Pana Prefesora w Polsce
komunistycznej i post komunistycznej..
Ja mam nieciekawe refleksje - chociaz nie bylem w czasach przelomu w kraju - odnosnie przywodztwa Lechoslawa, I, gdyz moim zdaniem poprzez bezpardonowe, gwaltowne tzw otwarcie Polski na zachod , Jego polityke fiskalna - doprowadzil do zniszczenia wielu galezi rodzimego, dobrze
wyposazonego technologicznie przemyslu..........

Pozdrawiam JKW
Londyn
całujpsawnos / 79.189.108.* / 2009-05-19 11:35
a ja zmieniułem zdanie o nim jak zawsze popierałem prof. tak dziś mogę powiedziec że dziala na nie korzyść Polski a kto to może być TYLKO ŻYD
galernik8 / 83.31.246.* / 2009-05-16 08:09
Towarzysz lektor Komitetu Centralnego PZPR na początku swojich rzadów zostawił zerowy wzrost PKB a potem poraz drugi w rządzie PO zostawił tez zerowy wzrost i dziurę budzzetową. Będąc prezesem NBP trzymał nadmiernie wysokie stopy procentowe dzęki czemu kapitał z obligacji uceikał z kraju. Nigdyb więcej takich geniuszy
grek_pl_zorba / 62.21.15.* / 2009-05-15 23:31
Kolejny raz nie przełożył tendencji na rzeczywistość.Piękny patetyczny wykład o wyższości rzeczywistości nad tendencjami i wiedzą teoretyczną.
Bez komentarza :)
Bratanek / 83.175.140.* / 2009-05-15 08:56
Na dziś ostatni raz.

Dzięki za "Hyde" Park.

Chciałbym podziękować moderatorom portalu Money.pl za przekazanie moich komentarzy bez cenzury.

Jak najlepszego
Bratanek / 83.175.140.* / 2009-05-15 08:07
Irak> agenci amerykanskie > pracownicy z Polski w Iraku > na prośbe amerykanów przeszmuglowanie ważnych agentów z Iraku > prezydent Bush sr. > klub pariski > Zgoda na anulowanie długu Polski w wysokości 17 miliardów USD> wyjście z opresji długów > zjawi się profesorek balcerowicz> wymiana ZŁ na PLN . . Co ten geniusz zrobił dla Polski oprócz tego?? Bez akcji polskich służb specjalnych Polska nie miałaby anulowania długu a balcerowicz nie trafiłby z palcem do włąsnej dupy ,,,, Po prostu jest marnym lawirantem, członkiem grupy judeo-komuchów którzy robia z narodu wała . najsmutniejszy jest to że ten naród szanowany przeze mnie jest otłumaniony i ślepy na potęgi.
sachs&soros / 77.253.83.* / 2009-05-15 00:21
Z kryzysu chcę mieć satysfakcję !!!
Aaron Bucholtz zawsze gdy dobijał Polskę to ją miał.
Jola / 83.10.57.* / 2009-05-14 20:54
Panie Profesorze . Durnie z pod znaku PiS i Rydzyka niech sobie pokrzykuja.Pana zasługi dla Polski ludzie mądrzy i następne pokolenia rozumieją.Dziekuję za mądrą wypowiedż.
3_krakus / 80.48.178.* / 2009-05-16 19:32
Większego durnia od ciebie nie ma no chyba, że tylko omc. prof, Balcerowicz o ile wiwsz co to jest "omc"
rabonter / 83.10.57.* / 2009-05-14 20:57
Masz recję Jolu.Jak czyta się tych "pseudoekonomistów" i "prawdziwych Polaków" to zaraz widać że młodzieżówka PiSorydzykowa w akcji.
polish worker / 83.175.140.* / 2009-05-15 08:13
Tam studiowałes ekonomikę gdzie prf. Balcerowicz ?? Leningrad jest piekne miasto .
Pozdrawiam.
taki tam / 87.205.66.* / 2009-05-15 09:38
Tylko czemu ten rabonter gada sam ze sobą? Nie wierzy, żeby ktoś go mógł poprzeć i udaje, że on i Jola to inna osoba?
Bratanek / 83.175.140.* / 2009-05-14 20:52
Właśnie " demokracja" został wynaleźony na takich trutniów, pseudo naukowców jak balcerowicz. Ten człowiek nic nie zrobił oprócz zniszczenia Polski
ro53 / 83.16.96.* / 2009-05-14 21:25
Szanowny Panie,

Czy zastanowił się Pan nad tym co Pan pisze ?. Czy zna Pan dokładnie znaczenie słów, które Pan użył. Jeżeli ich Pan nie zna to nie należy ich używać, a jeżeli Pan zna to jest Pan niedouczony (delikatnie mówiąc).
Na całym świecie, no może tym demokratycznym i rozwiniętym znane jest nazwisko Leszka Balcerowicza i znane są jego dokonania. Niestety w naszym kraju tacy ludzie są niedoceniani i przez takich jak Pan "opluwani". Człowieku, dokształć się a potem zabieraj głos na temat spraw, które obecnie Cię przerastają. Jeżeli piszesz, że Leszek Balcerowicz zniszczył Polskę to przynajmniej poprzyj tę "chorą" tezę jakimkolwiek przykładem.
Do roboty-uczyć się !.
Bratanek / 83.175.140.* / 2009-05-15 08:47
Ad .. Niestety w naszym kraju tacy ludzie są
niedoceniani i przez takich jak Pan "opluwani".

jestem Węgrem i jestem w tym kraju docenianym robolem
Szanowny(a) P.
Bratanek / 83.175.140.* / 2009-05-15 08:27
Fakty kolego fakty
ile wzrosło dług Polski w czasie "panowania" Balcerowicza ? /mimo gestu Klubu Pariskiego / jakie strategiczne jednostki panstwowe zostały spriwatizowany w tym czasie a dla kogo zostały przekazane ? ?? itp.itp.
Ale najnowszy numer : "światowej sławy prof. Balcerowicz " doradza Polakom !!!!! : czytaj: Dziennik Polski
z dnia 15 Maj 2009 / str A3
p.t.
"OGRANICZAJMY WYDATKI "

Geniusz no poprostu geniusz ekomomii !!!

Fachowiec od tyłu !!! jak na hemoroidy !!
wowa52 / 150.254.22.* / 2009-05-14 18:19
Anegdotka:
Spotyka się dwóch profesorów ekonomii. Jeden mówi:
- Wiesz, nic nie rozumiem z tego kryzysu".
A drugi na to:
- Zaraz ci wytłumaczę...
Pierwszy:
- Daj spokój, wytłumaczyć to i ja potrafię ...
-------------------------------------------------
Zmiany w światowej ekonomii są jeszcze mniej przewidywalne niż w długoterminowej prognozie pogody, która zresztą stanowi jedną ze zmiennych niezależnych tej pierwszej.
To tak naturalne i nieprzewidywalne jak zmiany klimatyczne, tylko że klimatolodzy tyle nie zarabiają, nie każą się nazywać analitykami i trochę mniej spekulują a zasadniczo mniej kradną od tzw. ekonomistów.
JX / 91.193.160.* / 2009-05-14 20:18
Wowa, anegdotka znakomita. Co do rzeczywistych przyczyn kryzysu, podaję ciekawy opis prof. Pogonowskiego:
"W czasie obecnego kryzysu rośnie rozgoryczenie i radykalizacja obywateli USA. Fiasko agresji USA przeciwko Irakowi dobrze analizuje Joseph Stiglitz, autor książki pod tytułem „Globalizacja i Niezadowolenie.” Zauważa on jak napaść na Irak, która miała się natychmiast opłacać dzięki rabunkowi paliwa, w rzeczywistości spowodowała kolosalny wzrost cen paliwa, przy zagrożeniu Zatoki Perskiej, źródła jednej czwartej paliwa na rynku światowym. Napaść ta była uzasadniana jakoby zagrożeniem eksplozjami nuklearnymi w kształcie grzyba nad miastami USA, ale w rzeczywistości przyniosła tysiące miliardów strat skarbowi amerykańskiemu. Straty te na razie pozostają w cieniu amerykańskiego „szwindla na trzy tysiące miliardów.”
Ówczesny prezes banku centralnego USA, Alen Greenspan, piewca pozytywnych skutków pożyczek na procent składany, po spekulacji akcjami firm elektronicznych, pozwolił na wielką spekulację nieruchomościami i w ten sposób, chwilowo ukrył faktyczne źródło kryzysu, który rozpoczął się z powodu kosztów napaści na Irak.
USA stanowi osobny i specjalny fenomen gospodarczy, ponieważ wydaje więcej na zbrojenia, niż cała reszta świata i gwałci tym, zasady wolnego handlu. USA używa wydatki na wojsko, jako główną siłę motoryczną ekonomii amerykańskiej działającą za pomocą kolosalnego zadłużenia, które spłacają podatnicy. Trzeba zauważyć, że nawet rewolucja informatyki pochodzi wprost z zamówień Pentagonu z lat 1950tych i 1960tych".
wowa52 / 150.254.22.* / 2009-05-14 21:24
Jestem technikiem i stwierdzam, że gdyby nie ten system finansowania postępu technicznego w USA, to technologia na świecie w każdej dziedzinie byłaby zapóźniona o dziesięciolecia.
A co do deficytu, to finansują go przede wszystkim inni zapatrzeni w gospodarkę amerykańską. Kto stracił najwięcej na kredytach hipotecznych, Amerykanie czy reszta świata, która to finansowała? Rynek załamał się w Stanach, ale forsa tam też pozostała i została wydana.

Jeżeli świat nadal wierzy w potęgę gospodarczą Ameryki, to Amerykanie byli by durniami, gdyby tego nie wykorzystywali. Skąd uciekł ostatnio kapitał inwestycyjny- z nowojorskiej czy warszawskiej giełdy?
Robi się tam największe szwindle podobnie jak i interesy na których od lat świat doskonale zarabiał i ma nadzieję to czynić w przyszłości.
MN4 / 217.96.42.* / 2009-05-14 14:30
To jest najlepszy portal ekonomiczny. To jest najlepszy portal ekonomiczny. To jest najlepszy portal ekonomiczny. To jest najlepszy portal ekonomiczny.

Wygląda jednak jak ugór. Koniecznie trzeba społeczeństwo edukować. Jak mówił Balcerowicz: trzeba sobie wychować wyborców.

A wyniki działania komisji Przyjazne Państwo też chciałbym zobaczyć w ko0ńcu
arch / 2009-05-14 15:25 / Tysiącznik na forum
"Kulka śnieżna w Tatrach przesunęła spróchniałą płozę sanek .
Pod Szpiglasową Przełęczą kula śniegu tocząca się po zboczu przesunęła starą płozę o kilka metrów.
-„Płoza była całkiem spróchniała”, powiedział Stanisław Leśniewski, naczelnik GOPR-u, który rzucił w nią kulką.
-„Myślałem, że płoza potoczy się dalej. Następnym razem rzucę większą kulką”.
cyt za nowypompon.pl
Ryś1 / 195.117.255.* / 2009-05-14 14:09
Co tu jeszcze prywatyzować, jak wszystko co miało wartość już zostało sprzedane za bezcen (banki za roczny zysk, Wedel w rękach Pepsico nie musiał płacić podatków przez lata). Zostały tylko resztki banków, jak PKO BP, jeśli to sprzedamy, banki będą w 100% obce (nie licząc NBP i BGK)
Pilsener / 2009-05-14 15:16 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Tak się składa, że jeszcze połowa kraju jest w rękach polityków (co drugi polak pracuje w sektorze publicznym), lub jak Ty to nazywasz - "w swoich", ja tam wolę banki obce niż polskie, na których tylko uwłaszczają się polscy politycy (WBR) czy robią przekręty polscy aferzyści (Bagsik, Gąsiorowski, Grobelny - chyba, że to byli eskimosi a nie polacy). 50 lat był kapitał w polskich rękach i był dobrobyt taki że hej.
Ryś1 / 195.117.255.* / 2009-05-15 13:21
Problem nie w tym, żeby nie prywatyzować, lecz w tym, żeby prywatyzacja była przejrzysta i po cenie rynkowej, a nie zaniżonej, ustalanej w gabinetach. Natomiast dochody z prywatyzacji nie powinny być "przejadane" na łatanie bieżących dziur budżetu, lecz przeznaczane na konkretne ustalone wcześniej cele.
issael / 79.162.223.* / 2009-05-14 16:32
Pilsner wie co mówi, lepiej jak uwłaszczą sie nie polacy :)
MN4 / 217.96.42.* / 2009-05-14 17:33
Polacy moga kupować w Polsce, a od niedawna nawet na granicą. Kupuj. Kupuj.
jliber / 2009-05-14 13:58 / Tysiącznik na forum
PROTESTUJĘ PRZECIWKO MANIPULACJI MONEY.PL. Nigdzie niczego takiego Balcerowicz nie powiedział.
MN4 / 217.96.42.* / 2009-05-14 17:39

W takim znaczeniu, że gdy uda się coś trudnego, to jest większa radość, niż gdy uda się coś łatwego. Dlatego ten pojedynek intelektualno-perswazyjno-propagandowy na różne koncepcje walki z kryzysem może przynieść ogromną satysfakcję.

Myślę, że jeżeli dzięki jego schłodzeniu wyjdziemy z kryzysu łatwiej niż inni, to powinien mieć satysfakcję. Należy mu się to.
FirezeuG / 2009-05-14 14:05 / Tysiącznik na forum
ok już to napisałeś więcej razy nie trzeba :):)

Jak ktoś komentuje to powinien przeczytać to co jest żeby nie powtarzać a wówczas zobaczy poprzedni wpis. Może więc nie warto się powtarzać ;)
Kwachs / 91.198.194.* / 2009-05-14 13:38
"Tak. To było przede wszystkim wypełnianie moich konstytucyjnych obowiązków, a mianowicie ograniczanie inflacji. Ale muszę przyznać, że przyczyniliśmy się wtedy do zabezpieczenia Polski przed tym, co dzieje się dziś na świecie. Przypomnę, że w 2006 roku Komisja Nadzoru Bankowego, której byłem przewodniczącym, podjęła decyzję o ograniczeniu tempa narastania kredytów mieszkaniowych w obcych walutach. W ten sposób uchroniliśmy częściowo kraj przed konsekwencjami kryzysu."

Ja się pytam, Panie Prezesie: jak to w ogóle było możliwe, żeby ludzie zarabiający w złotówkach dostawali kredyty na setki tysięcy w innej walucie, niż zarabiają? Pod Pana rządami Profesorze? Czy jest jakiś inny kraj na świecie, w którym przygniatająca większość ludzi, którzy mają jakikolwiek wpływ na kraj, ma wielkie kredyty w walucie innego kraju? Drugie pytanie do Profesora: jako wybitny naukowiec i szef Banku Centralnego i Rady Polityki Pieniężnej spełniał Pan swój konstytucyjny obowiązek ograniczania inflacji. Jak to więc możliwe, że cena mieszkania, czyli podstawowego dobra, z kórego KAżDY musi korzystać, nie znajdowała się i nie znajduje w "koszyku"? Jak to jest możliwe Panie Profesorze, że w czasach, gdy mieszkania drożały o 100% rocznie, oficjalna, uznawana przez Pana inflacja wynosiła ok. 2%?
FirezeuG / 2009-05-14 14:03 / Tysiącznik na forum
A jak to możliwe że nowe samochody są droższe niż te które mają już 10 lat ??

Odpowiem ci. Prawo popytu i podaży. Mało mieszkań a wielu chętnych = wysoka cena.
Dużo mieszkań a mało zainteresowanych = niska cena. Jedną z kwestii która wywołała taki wzrost była dostępność kredytów i dobra manipulacja marketingowców z firm deweloperskich.

Co do kredytów to zgadzam się z poniższym.
2009-05-14 13:47:49 | jliber [ Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi) ]
Było to możliwe bo w ustroju który mamy rząd nie może zakazać nikomu pożyczać od kogoś
tylko dlatego że ten ktoś jest obcokrajowcem.
Kwachs / 91.198.194.* / 2009-05-14 15:42
Jak nie może, to dlaczego nigdzie indziej na świecie nie ma kredytów dla ludności we frankach?

Co do prawa popytu i podaży - ameryki nie odkryłeś. Pytanie dotyczyło tego, dlaczego przy wzrostach cen mieszkań inflacja wynosiła 2%. Myślę, że odpowiedź na to pytanie będzie dla Ciebie wyzwaniem.
FirezeuG / 2009-05-14 16:10 / Tysiącznik na forum
Jak napisałem wcześniej orłem ekonomicznym nie jestem.
Ale postaram się :)

Realna cena mieszkania (koszt wytworzenia) nie zmeniał się w tak dynamicznym tempie jak sama cena. Podnoszenie tych ostatnich wynikało z powiększania marż producentów co nie przełożyło się bezpośrednio na wysokość inflacji w kraju. Ponadto ówczesna wartość złotego również broniła przed tym mechanizmem.
Kwachs / 91.198.194.* / 2009-05-15 11:17
Chłopaku, twoje tłumaczenie, to jak próba podniesienia siebie samego nad nad ziemię, ciągnąc się rękami za włosy.

Pytanie pomocnicze: co to jest inflacja?

Prosta odpowiedź: wskaźnik wzrostu cen.

Bardziej zaawansowana odpowiedź: wskaźnik wzrostu cen WYBRANYCH dóbr, znajdujących się w "koszyku" i podawany przez GUS.

Jak sam napisałeś, cena mieszkania się zmieniała. Jakie były przyczyny zmiany tej ceny, na razie przemilczmy (niech będzie, że to przez pazerność developerów). A więc cena podstawowego dobra zmnieniała się dynamicznie w krótkim czasie (ok.300% w ciągu 3 lat). W tym samym okresie oficjalna inflacja wynosiła ok. 2%. Jaki skutek? Stopy procentowe kredytów i depozytów są pochodną stóp NBP ustalanych przez RPP (a więc Pana Prezesa Balcerowicza). Konstytucyjnym obowiązkiem Balcerowicza było utrzymanie inflacji pod kontrolą. Dzięki sprytnemu zabiegowi wyłączenia mieszkania z "koszyka" służącego do ustalania aktualnego wskaźnika inflacji doprowadził do tego, że kredyt stał się absurdalnie tani. Tani, prawie darmowy kredyt dolewał oliwy do ognia strzelających cen nieruchomości. Doprowadził do tego, że z jednej strony ludzie pracujący i zarabiający nie mogą kupić nawet małego mieszkania, a ci, którzy kupili w panice na falach wzrostów mogą wkrótce zbankrutować. Tak oto Profesor spełnił swoj konstytucyjny obowiązek.
jliber / 2009-05-14 13:47 / Tysiącznik na forum
Było to możliwe bo w ustroju który mamy rząd nie może zakazać nikomu pożyczać od kogoś tylko dlatego że ten ktoś jest obcokrajowcem.

To nie wina Balcerowicza że bank centralny szwajcarii rozdawał i rozdaje pieniądze na prawo i lewo.
Kwachs / 91.198.194.* / 2009-05-14 15:48
Dlaczego w takim razie inne kraje nie mają problemu kredytów mieszkaniowych dla ludności we frankach? W ciągu ostatnich kilku lat kredyt we frankach był najtańszy. Dlaczego Niemcy, Francuzi, Anglicy, Japończycy nie zadłużyli się we frankach?
FirezeuG / 2009-05-14 16:06 / Tysiącznik na forum
Bo taniej wychodziło w ich rodzimej walucie a na dodatek społeczeństwo jest lepiej poinformowane i wie że jak bierze kredyt w takiej której nie posiada na codzień to naraża się na spore ryzyko kursowe ?
Kwachs / 91.198.194.* / 2009-05-15 11:21
Jak było taniej, jak było drożej w rodzimej walucie?

Poparz sobie na wskaźnik LIBOR dla CHF np. w latach 2004-2009. Czy kiedykolwiek LIBOR dla Funta brytyjskiego był niżej, niż dla CHF? Nie by nigdy.

I proszę mi nie wmawiać, że Angole, którzy czytają tabloidy Sun są lepiej wyedukowani i dlatego nie brali we frankach!

Ale ten ma tytuł Profesora i Prezesa. Jak spełnił swój konstytucyjny obowiązek?
tuz / 83.4.54.* / 2009-05-16 20:11
nie rozumiem dlaczego mielibyśmy przy porównywaniu cen kredytów np. we Francji dla EUR i CHF brać tylko LIBOR. Przecież oprocentowanie to w tym wypadku LIBOR + MARŻA. A właśnie ta ostatnia dla kredytów w walucie OBCEJ jest zawsze większa. Dlatego powyższa inf od Kwachs to moim zdaniem manipulacja - część prawdy
pan władek / 212.87.25.* / 2009-05-14 13:10
czyli wiedział, ale nie chciał mówić
FirezeuG / 2009-05-14 13:29 / Tysiącznik na forum
Więc krótko.
Wiedział. Mówił. Niestety niewielu go słuchało bo mieli inne autorytety.
jliber / 2009-05-14 13:20 / Tysiącznik na forum
Wszyscy liberałowie to mówili od wielu lat, polecam www.mises.pl
mirek3011 / 2009-05-14 13:12 / Tysiącznik na forum
Ciekawe co po wyborach PO..wie Rostowski....

czyli wiedział, ale nie chciał mówić
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy