Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rząd pomoże spłacać kredyty tym, którzy stracili pracę

Rząd pomoże spłacać kredyty tym, którzy stracili pracę

Wyświetlaj:
precz z rozdawnictwem / 91.96.79.* / 2009-07-05 16:56
nic tylko mnie szlag trafia jak coś takiego czytam. Kto do cholery wybierał tych komunistów !!!! to niech teraz płaci, ja mam to gdzieś
bubu / 2009-05-20 13:26 / Bywalec forum
W rzeczywistości jest to program który ma chronić BANKI przed skutkami niewypłacalności dużej części ich hipotecznych klientów. Banki znalazły się bowiem w pułapce: dając kredyt na 100 czy 130% LTV a w dodatku w większości w CHF doprowadziły do sytuacji w której nie są w stanie odzyskać pożyczonych pieniędzy nawet sprzedając obłożone hipoteką mieszkania bowiem ceny wyrażone w CHF drastycznie spadły (nawet wyrażone w PLN są niższe). Dlatego też program rządowy mówi o pomocy dla bezrobotnych kredytobiorców a nie bezrobotnych WYNAJMUJĄCYCH. Ta druga grupa nie stanowi dla banków żadnej wartości bo nie ma wobec niech zobowiązań (wpływ może być tylko pośredni poprzez kłopoty wynajmujących mieszkania finansowane z kredytu). Paradoksem jest to że pomoc przeznacza się z reguły dla najsłabszych. Tu najsłabsi są jawnie dyskryminowani a to oni w większości wynajmują mieszkania a nie kredytują zakup mieszkań. Powód u dużej części jest banalny - brak zdolności kredytowej…..
A ja uważam, że koncepcja jest bardzo dobra / 217.172.225.* / 2009-06-04 14:46
Dziwi mnie, że wszyscy wypowiadający się tutaj sa tak krótkowzroczni. Każdy krzyczy o rozporządzaniu jego podatkami, a czy wy rozumiecie, że jak banki popadają to pociągną za sobą firmy, w których jesteście pozatrudniani, lub które są waszymi klientami i przestaniecie płacić podatki, gdyż przestaniecie zarabiać. Pewnie, że to jest sposób na ratowanie banków, a nie osób fizycznych. Ale jak widać po zachodnich sąsiadach bankructwa banków przyczyniły się do bankructw przedsiebiorstw spadku popytu i tym samym głębokiego kryzysu. Jeżeli uda nam się i przetrzymamy do momentu aż rozbuja się gospodarka zachodnia, bo na razie nie można jeszcze mówić o kryzysie w Polsce, to kryzys nas ominie. I myślę, że to rozwiązanie ma właśnie na celu przesunąć widmo kryzysu w czasie.
Załóżmy, że sprawdzi się wasz scenariusz i ceny mieszkań pospadają. Banki zaczną je wyprzedawać po niższych cenach, czy kiedy nastąpi taka sytuacja będziecie dysponowali odpowiednią gotówką, żeby nabyć takie mieszkanie, bo nie sądzę żebyście dostali na nie kredyt :) Zwłaszcza, że w chwili obecnej nie macie zdolności. Zaczna je wykupować obcokrajowcy z nadwyżką gotówki. Będziemy mieli globalny wolny rynek i będziemy mieszkać u Arabów i Chińczyków, gdyż tam jest w tej chwili najwięcej gotówki. Popatrzcie tylko kto przejmuje amerykańskie firmy.
A co do tych debili, którzy pobrali kredyty, to mają oni w d...pie ile kosztuje metr mieszkania, bo w wiekszości pobrali je żeby w nich mieszkać i nie wzbogacą się w żaden sposób na tym, że metr zacznie kosztować niewyobrażalne pieniądze. Dla tych osób korzystniejsze jest żeby ceny ukształtowały się na rozsądnym poziomie, bo chcąc zmienić mieszkanie na większe, mniej będą musieli dopłacić, po za tym rynek w takiej sytuacji jest bardziej płynny.
Dziwię się, że nikt nie zwrócił uwagi na planowany spsób rozdzielania tej pomocy. Z artykułu wynika, że dysponował będzie tym starosta UZNANIOWO, czyli bez łapówki dla starosty ani rusz. Warunki udzielania takiej pomocy oraz ewentualnego umorzenia takiej pomocy powinny być szczegółowo urególowane. Pomoc jest zwrotna, więc pieniądze wrócą do kasy państwowej poza kwotami przeznaczonymi do umorzenia. Ciekawe jaki % trafi do kieszeni starosty i jego rodziny oraz przyjaciół :)
kaczordonald / 86.142.231.* / 2009-05-20 20:24
Wlasnie tak.To bezposrednia pomoc dla bankow w odpowiedniej otoczce.Ale to forum jest ciekawe.Wszyscy sa przeciwni.Nawet wyborcy PO.Wszyscy rozumieja ze dla gospodarki to nie jest dobre.W perspektywie kilku lat kiedy inne kraje beda wspominac kryzys u nas wciaz bedzie krolowal niezmiennie.Ceny nieruchomosci na poziomie krajow gdzie zarabia sie3-4krotnie wiecej.Czy nie macie wrazenia ze o niczym juz nie decydujecie.POzdrowienia.
mlodyyyyyyyyy / 84.38.22.* / 2009-05-21 09:47
jasne ze nie, nasi politycy z kazdej opcji to sprzedajne swinie, co widac na zdjeciu wyrzej. Wiadomo ze lobbysta prosto z ZBP jedzie do takiego prosiaka z paroma milionami CHF i idzie ustawa ot kropka. Polska reality. Ja juz glosuje tylko na UPR, wogóle to szukam innego obywatelstwa w europie, nie chce plaic rachunku jak polska juz zbankrutuje.
kwadratura_kola / 77.254.223.* / 2009-05-20 13:48
Beneficjentem pomocy jest kredytobiorca. Dzięki tej pomocy dla kredytobiorców banki mają mieć mniejsze kłopoty. Bezpieczniej maja się poczuć również ludzie, którzy ulokowali swoje pieniądze w bankach. Wynikiem tego całego przekrętu ma być utrzymanie bardzo wysokich cen nieruchomości w tym dziur pod domy. Mnie to jednak wszystko g_o_w_n_o obchodzi. Tak jedni jak i drudzy są sobie winni. Ja za to nie zamierzam placic.
bubu / 2009-05-20 14:04 / Bywalec forum
niestety nikt się ani Ciebie ani mnie ani nikogo innego w tej sprawie pytał nie będzie...
chlop1 / 77.254.197.* / 2009-05-20 20:08
>>niestety nikt się ani Ciebie ani mnie ani nikogo innego w tej sprawie pytał nie będzie...
Masz racje ale ja swoje podtrzymuje ja sie na to nie zrzuce. Bede musial obmyslec jakis sposób aby ograniczyc placone podatki.
chlop1 / 77.254.223.* / 2009-05-20 12:49
Jak wejdzie pod obrady sejmu projekt ustawy o oplacie od starych aut (miedzy innymi na doplaty do kredytow hipotecznych) moja krajowka zostanie zablokowana skutecznie nie na godzine czy tez dwie ale do skutku! Oj bedzie tutaj ciekawie. Obecuje i ostrzegam!!!
chlop1 / 77.254.223.* / 2009-05-20 12:05
Licytowac kretynow. Przerwac jak najszybciej reprodukowanie sie kretynskich zachowan.
podatnik7 / 85.222.102.* / 2009-05-20 11:49
Irytują juz mnie te wszystkie dopłaty do kredytów. I nie rozumiem dlaczego rząd ma w ten sposób pomagać. Już lepiej te kase z budzetu wydac na szkolenia bezrobotnych, by szybciej mogli znalezc prace i to lepiej płatną niż poprzednia. Poza tym jesli ktos zaciaga olbrzymi kredyt to powinien pomyslec o jego uzbepieczeniu własnie od utraty pracy.
grek_pl_zorba / 62.21.15.* / 2009-05-28 23:10
Nie ma się co irytować te dopłaty to w gruncie rzeczy pożyczki na 1rok a potem trzeba to oddać, nie mawięc łatwizny, tylko kolejny kredycik :)
qwerasdf / 83.238.201.* / 2009-05-20 11:41
moze to wplynac na powiekszenie szarej strefy
chlop1 / 77.254.223.* / 2009-05-20 11:16
Moze ktorychs z tych kretynow co nabyl dziure pod dom na kredyt w CHF - a teraz liczy na to ze ja za
niego to splace - tutaj sie odezwie!
spłacający_regularnie_raty / 195.212.74.* / 2009-05-20 11:12
Kilkadziesiąt tysięcy klientów BRE (mBank i Multibanku) zostało oszukanych przez BRE, które w umowach zawarło niedozwolnone prawem zapisy, które dziś interpretuje wg swojego uznania. Klienci ci płacą kilkakrotnie wyższe odsetki niż klienci innych banków - praktycznie nie dotyczy ich obniżka LIBOR, bo BRE nalicza oprocentowanie od LIBOR gdy ten miał najwyższy poziom.

UOKiK złożył pozew do sądu, ale na wyrok trzeba będzie czekać.
Tymczasem BRE okrutnie skubie swoich klientów.
Ci klienci byli świadomi ryzyka kursowego, ale nie byli świadomi że po zmianie zarządu BRE zacznie interpretować umowę wg swojego uznania. Klient indywidualny niewiele może zrobić wobec oszukującego go banku, który działa z pozycji siły. Musi płacić co miesiąc oprocentowanie, chyba ze przeniesie kredyt do innego banku (ale wtedy zrealizuje skok ceny CHF na całej kwocie kredytu). Poza tym klient liczy, że po korzystnym wyroku sądu, odzyska zagrabione pieniądze.

Jednak czekając na wyrok, może stracić płynność, bo dziś klient BRE (mBanku, Multibanku) jest obciążany wielokrotnie wyższymi odsetkami niż klient każdego innego banku.

Szczegóły na strona:
www.nabiciwmultibank.pl
www.nabciwmbank.pl

I z podatków, także tych klientów skubanych nieprzyzwoicie przez BRE, rząd chce dopłacać do tych co stracili pracę. Może by zrobił coś dla kilkudziesiętu tysięcy klientów BRE i ich rodzin? Może by tak wpłynął na BRE (choćby groźba odebrania licencji za nieprawne działania) by ten zachowywał się uczciwiej? Nikt nie chce żadnych pieniędzy z budżetu, a jedynie kontrolowania nieuczciwych banków.
FirezeuG / 2009-05-20 11:46 / Tysiącznik na forum
Jak sam piszesz klienci mają możliwość przejścia do innego banku. To że zrealizują podniesienie kursu w CHF to jest oczywiste. Jeśli mówisz że to jest powód dla którego nie transportują się do innych banków to oznacza jedynie że świadomość zmienności kursu waluty nie była im znana albo znać jej nie chcieli.
Ergo: Podpisanie przez kogoś umowy która zawiera zapisy niekorzystne, nie równa się temu że powinno się dopłacać do utrzymania takiej umowy. Trzeba było myśleć przed podpisaniem (przejść się do prawnika żeby to poczytał i się wypowiedział). Teraz albo przenosiny albo płacenie. Wybór należy do samych zainteresowanych.

Tak na marginesie. Podobnie można byłoby występować przeciwko bankom w kwestii kredytów konsumpcyjnych. Bo tak się składa że jak stopy się podnosiły to oprocentowanie też szło w górę, a kiedy stopy spadały oprocentowanie stało na poziomie wyższym niż powinno.
pipipipipipipipi / 195.212.74.* / 2009-05-20 13:58
Każdy ma możliwość przejścia do innego banku, ale dostanie po d... bo zrealizuje stratę na wzroście kursu CHF. Przy podpisywaniu umowy zakłada się, że gdy kurs CHF spada rośnie LIBOR, gdy kurs CHF rośnie LIBOR spada - klienci byli świadomi ryzyka kursowego, ale nie byli świadomi dowolnego interpretowania przez bank przepisów - gdy LIBOR rósł podnosił oprocentownie, gdy spadał - nie opuszcza. BRE świadomie zastosował "kredyt zapadkowy" gdy oprocentowanie moze tylko rosnąć. Zapisał w umowach niejasne określnie w jaki sposób zmienia się oprocentowanie. Zależy od LIBOR i od innych niejasnych i nieokreślonych "czynników rynku" albo "od decyzji zarządu".

Takie zapisy czynią najważniejesze zapisy umowy (marżę banku) nieokreśloną, czyli faktycznie umowa może być uznana za mającą poważne wady prawne, a więc i za nieważną. UOKiK jest tego samego zdania - stąd epozew urzędu przeciw BRE.

Gdyby ci klienci zawarli umowy z innym bankiem, mieliby normalne, określone jasno oprocentowanie i płacili by obecnie oprocentowanie od kilkukrotnie mniejsze.

Po prostu bardzo źle wybrali bank, który już od początku wystawił na nich pułapkę zakładając że przy nadarzającej się okazji potraktuje ich jak jakiś Provident czy inna lichwa. Klienci mający zdolność kredytową, dochody i wiarygoność finansową zostali złapani przez zastosowanie niezgodnych z prawem (pozew UOKiK !!!) zapisów i traktowani gorzej niż w każdym innym banku.

Pewnie odzyskają pieniądze, ale to związane będzie z długą drogą sądową, na którą pewnie część się nie zdecyduje.
FirezeuG / 2009-05-20 14:28 / Tysiącznik na forum
Właśnie tak. Już na wstępie powinien się pojawić "wykrzyknik" w głowach potencjalnych klientów że coś może być w przyszłości z takimi zapisami "nie halo". Niestety to jest ich problem a nie innych. Mogli wydać 300 zł za usługę prawnika i nie mieli by teraz takich problemów, albo zaraz po podpisaniu umowy krzyczeć że jest bezprawna. Niestety siedzieli cicho do momentu kiedy było ok więc teraz to jest już tylko ich broszka i nikt nie powinien im dopłacać pod żadnym pozorem.
chlop1 / 77.254.223.* / 2009-05-20 11:25
Wypowiadam sie w zakresie pomocy finansowej dla kretynow.
Jestem przeciwny jakiejkolwiek pomocy finansowej dla kogokolwiek kto przez chciwosc popelnil blad zyciowy. Ma za to zaplacic, ja za to nie zamierzam placic!!! Cena domow, mieszkan wraz z dziurami pod domy musza wrocic do normy. Rynek mieszkan wymaga ostrego przewietrzenia.
chlop1 / 77.254.223.* / 2009-05-20 10:49
Gdzie sa Ci co chca mnie okrasc?
Moze ktorychs z tych kretynow co nabyl dziure pod dom na kredyt w CHF - a teraz liczy na to ze ja za niego to splace - tutaj sie odezwie!
romek22 / 194.1.153.* / 2009-05-20 10:47
A może tak by podatki obniżyć? Przecież w exopose premiera wyraźnie to słyszałem !!
Nicpoń / 82.177.16.* / 2009-05-20 10:38
Po pierwsze nie rząd pomoże tylko rząd zdecyduje że wyda pieniądze podatników na pomoc dla ludzi, którzy mają kredyty a nie mają pracy.

To bardzo groźny precedens ponieważ uczy, że można nie starać się uważać na swoje decyzje ekonomiczne ponieważ Państwo i tak pomoże. Chore w tym wszystkim jest to, że rząd rozdaje nie swoje pieniądze czytaj odbiera pieniądze na podwyżki np. dla nauczycieli czy służby zdrowi a daje bliżej nie okreslonej grupie ludzi. Zwyczakny populizm i socjalizm. Mój głos jest bezpowrotnie stracony jeżeli chodzi o PO.
grek_pl_zorba / 62.21.15.* / 2009-05-28 23:59
Tutaj nie chodzi o pieniądze dla kowalskiego, ale dla Banków, jak w ameryce pompują ogromne kwoty do systemu to nikt nie piśnie, a w Polsce zabezpieczają banki przed niewypłacalnością klientów, pompując kwoty o wiele niższe to chcą się niektórzy wypisać z PO. brawooo
Warszawiak2005 / 82.177.16.* / 2009-05-20 11:30
Całkowicie popieram. Uczą ludzi jak nie brać odpowiedzialności za swoje decyzje. A zdaje się że ich hasłem było że chcą wziąć odpowiedzialność za Polskę. Teraz już rozumiem to hasło.
FirezeuG / 2009-05-20 10:29 / Tysiącznik na forum
Nie nie nie nie.
Taka jest moja opinia.
Panowie przecież to jest jak zabawa zapałkami w składzie benzyny. Niestety osoby które postanowiły zaopatrzyć się w kredyt hipoteczny który przerasta ich możliwości (rozumiem przez to że rata wynosi więcej niż 30% ich miesięcznego dochodu w gospodarstwie domowym) to teraz muszą zapłacić za tą decyzję. Niestety ale plajta takich kredytobiorców jest jedynym sposoben na powrót do właściwych cen za metr kwadratowy. W przeciwnym wypadku dalej będziemy się bujać z cenami mieszkań większymi niż w większości krajów europejskich.

Kolokwializując:
Nie tykajcie tego kijem przez szmatę. Kowalskiego jak nie stać na kredyt to oddaje mieszkanie do banku i kupi je ktoś kto ma na to fundusze.

Zdecydowanie nie zgadzam się na takie posunięcie. Jako wyborca z waszego elektoratu sprzeciwiam się całkowicie.
mxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 84.38.22.* / 2009-05-20 10:46
ja bede glosowal na UPR gdzies mam takie PO, na prawde czuje sie oszukany co decyzja to sprzeczna z tym co mowili
mxxxxxxxxxxxx / 84.38.22.* / 2009-05-20 10:21
zlodzieje!!! niech ludzie odpowiadaja za swoje decyzje sami, tak to nas wszystkich zadłużą

KUR__A wy widzicie tą tabelkę z kredytami ???? przecież to widać jak na dłoni że to jestr MEGA CHORE! precz z lobby bakierow. Chlebowski ile dostałeś na konto w szwajcarii ??
chlop1 / 77.254.223.* / 2009-05-20 10:19
Podejrzewam, że projektowany podatek od starych aut (3000zl na rok) ma pojsc na spłate kredytów zaciagnietych na falii euforii przez kretynow na zakup dziur pod domy!
kaczordonald / 86.142.231.* / 2009-05-20 19:26
dziur pod domy? 50m cele z kredytem do emerytury.Lepiej by bylo dla nich[kretynow] i dla nas wszystkich zeby te cele pooddawali.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy